Už jūrų gimusi, šaknis pasiekusi meilė

Šią savaitę kviečiame sužinoti, ką skaito kolegos iš už jūrų marių. Turime puikią progą pasmalsauti – Nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriuje liepą stažuojasi viešnia iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Masačusetse, Viljamso koledže ispanų kalbą ir literatūrą studijuojančią Gabrielle Gedo į mūsų šalį atvedė Lietuvos išeivijos studentų stažuotės programa. 

Skaityti daugiau...

Giedrios šypsenos įkandin

Į saulę dairomės pristigę šviesos ar tiesiog ilgėdamiesi ne tamsos. Šviesą galima susekti tebekvepiant pernykščiuose žolynuose, užčiuopti drąsoje lipti į kalną, nugirsti murkiant aplankstytuose nuotraukų arba knygos puslapių kampučiuose. Taip, rasite ją ir čia, gana klusniai sutupdytą į raides.

Skaityti daugiau...

Susitikę kasdienybėje

Šios savaitės rubrika kviečia susitikti ten, kur stojame į akistatą su realybe – žodyje, vaizde, garse. O kur realybė tirščiausia, dažniausiai susiduria visi trys. Čia jūsų šiandien laukia Renata Surovec, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Ryšių su visuomene skyriaus vadovė.

Skaityti daugiau...

Įžiebti mintis, ilsėtis jų šviesoje

Sveiki, susidūrę su kitokiu požiūriu į atostogoms ar poilsiui skirtas knygas. Manote, pailsėti nuo kasdienių užduočių padeda lengvas skaitinys, leidžiantis protui nuo jūsų atsainiai nusigręžti ir ganyti akis po ryškias, bet nereiklias puslapių erdves? Taip, tai gali būti tiesa. Tačiau dažnai tingios mintys tingiai kovoja ir už jūsų poilsį.

Skaityti daugiau...

Patirčių asorti lėtiems savaitgaliams

Vaikystei pri(si)minti, atostogoms paįvairinti, tautiškoms šaknims atgaivinti, smalsumui patenkinti, mintims pamaitinti. Beskite pirštu į vieną šios knygų asorti dalių ir skaitykite ar artimam apie jas pakuždėkite. O gal žarstant tingias vasaros savaitgalių valandas sukrimsite ir visą sąrašą – gerai, kad meniu ganėtinai platus.

Skaityti daugiau...

Knygos, turinčios garso takelį, arba 6 nesunaikinami akordai

Sveiki. Rubrika „Bibliotekininkas renkasi“ nusipurtė paskutines nesusipratusias šaltojo metų laiko dulkes ir grįžo. Nesitikėjote? Gerai. Ta proga pasiūlysime jums netikėto skambesio literatūros.

Skaityti daugiau...

Penkios Dovydo nuodėmės ir patikrinta filosofija

Mieli rubrikos skaitytojai, pristatome jums Dovydą. Dovydas Sagaitis yra Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkas. Viskas, nuobodžioji straipsnio dalis baigėsi. Visa Dovydo spalvų paletė – priešais jus. Keliame baltą vėliavą – išraiškingiau už jį patį jo nenutapysime.

Skaityti daugiau...

Nepamainoma skaitinių bičiulystė

Šią savaitę mūsų rubrikoje knygos būriuojasi grupėmis. Kaip gerų draugų kompanijos, kuriose visi yra puikiai pažįstami, kaskart su tokiu pat įkarščiu pasakoja tas pačias bendras istorijas, nuolat traukia vieni kitus per dantį ir (beveik) niekad už tai nepyksta. Susipažinęs su vienu tokio būrio nariu gali sakyti, kad truputį pažįsti ir visus kitus.

Skaityti daugiau...

Lietuva, meilė ir šuo

Stebuklai gali blaškytis vaizduotėje, įnoringi ir sunkiai pasiekiami. Kai kuriems jie nuo to atrodo dar stebuklingesni. Bet iš tiesų tai daugelis jų telpa kišenėje, išsislapstę po raidėmis. Kitados klasioko perduotame raštelyje sutilpdavo dienos paslaptys, o šiandien knygoje – nesuskaičiuojamos gimtos šalies ar minties gėrybės.

Skaityti daugiau...

Knygų ritualai kūrybos burtams sužadinti

Asmeniškai prabylanti kūryba įkvepia... kurti. Knygos – groti, šokis – tapyti, muzika – gyventi. Sąrašą tęskite, žodžius abipus brūkšnio mainykite vietomis kaip tinkami, kol atrasite savojo derinio kvietimą. Atpažinę kartokite – kasdien, kol kūryba taps įpročiu. Ritualu. Amžinu varikliu. Ko gero, tai vienas stipriausių išsipildymų, kokio tik galime linkėti žmogui.

Skaityti daugiau...

Knygų lentynos tavo planšetėje

Šią savaitę rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ veidas kiek kitoks, nei įprasta. Šįsyk mūsų viešnia nusprendė knygų lentynas išnešti iš bibliotekos ir pastatyti prie pat jūsų – leisti patinginiauti ir skaitinius pasiekti ilsintis namuose ar ganant dar santūrius, bet jau šilumą prisiminusius saulės spindulius pamėgtam skvere. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Paslaugų departamento direktorė Aušra Vaškevičienė – apie atvirą, mygtuko spustelėjimu pasiekiamą biblioteką.

Skaityti daugiau...

Kertinių skaitinių žemėlapis

Veikiausiai pirmųjų žemėlapių linijos gimė siekiant kam nors apsibrėžti savą, priglobusią ir maitinančią žemę ir suvokti jos ribas. Nejučia žymimės ne tik namų, bet ir brangių žmonių rato, jausmus užantspauduojančios muzikos, kvapų ar skaitinių kontūrus – patirčių teritoriją. Į savąją mums šią savaitę pažvelgti leidžia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Judaikos skyriaus vadovė Lara Lempertienė.

Skaityti daugiau...

Penketas, sutalpinęs dešimtuką

Sakoma, mažiau yra daugiau. Nutylima, kad tai galioja tik tuo atveju, jei visas „daugiau“ yra meistriškai sutelktas į mums pateiktą „mažiau“. Pamėginkite alkanam žmogui pakišti po nosimi šūsnį garuojančių gardėsių ir mestelėti „mažiau yra daugiau“. Nepykite, bet atsakymo drauge su jumis klausytis nenorėtume.

Skaityti daugiau...

Istorija iš pirmų lūpų

Kasdienybės detalėms tapus istorija, eilinio žmogaus buitis virsta intriguojančiu pasakojimu, visuomenės paribyje atsidūrusio veikėjo rutina – jaudinančiu epu, o kilmingojo ritualai – žadą atimančia pasaka (kartais – siaubo, bet šįkart mes ne apie tai). Šiandien paskubomis prakąstas sumuštinis ant tingaus rytinio stalo retam kuriam pasirodys vertas tikslaus pusryčių meniu aprašymo. O kaip tai rodysis po poros šimtų metų? Ką tada ir kalbėti apie asmenybes ir jų fabulas?

Skaityti daugiau...

Knygos – maištininkės, bylojusios tiesą ir kitą pasaulį

„Mūsų Kęstutis“, – šiltai su kolegomis minime romų, geraširdį, kolegišką ir drauge tėvišką Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bendrojo skyriaus pagalbinį darbininką Kęstutį Šlepiką. Jo dėka bibliotekoje vykstančių renginių atributai nutupia reikiamu laiku reikiamose vietose, o kraustynos įvyksta sklandžiai. Įkalbinę Kęstutį pasisvečiuoti rubrikoje „Bibliotekininkas renkasi“, leidomės su juo į nuoširdų pokalbį apie jaunystę, glaudžiai susijusią su knygomis, kuriose to meto jaunoji karta glaudė savo viltį, ganė smalsumą ir kuriomis apsiginklavę maištavo. Panašių pasakojimų esame girdėję daugelis, bet tikrai ne visi esame prisilietę prie tokio gyvo tiesos paieškos radaro.

Skaityti daugiau...

„Bibliotekininkas renkasi“ skaityti vaizdus

Sklandžiai kalbu anglų, zulų ir vizualine kalbomis – galėsite sakyti, perskaitę šį straipsnį. Na, pirmąsias dvi rinkitės savo nuožiūra, bet trečiosios įgūdžius garantuojame.

Skaityti daugiau...

Kreivų veidrodžių tiesa – tavo bibliotekoje

Kaip ilgai reikia vaikščioti tarp kreivų veidrodžių, kad imtum svarstyti, jog galbūt kreivas esi tu, o ne jie? Arba kad tu jų tikrovėje esi kreivas, savaip. Bet kuriuo atveju tokie veidrodžiai – labai sveika tikrovės provokacija, išduodanti įprastais kampais į akis nekrintančias tiesas.

Skaityti daugiau...

Keturi istorijos pasakojimo būdai

Ar žinote daugiau? Šią savaitę į bibliotekininko rekomenduojamų skaitinių audeklą suaustas knygas sieja viena ryški gija – istorija. Asmenybės, miesto ar epochos – trileryje ar biografijoje – kiekvienoje jų rasite pėdsakų iš praeities, mokančių dabarties.

Skaityti daugiau...

Klaustukai, virstantys šauktukais

Jei lankydamiesi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje nerasite jums reikalingos skaityklos, nežinosite, kur grąžinti pasiskolintą knygą ar pamesite pirštinę, atsidursite prie pagrindinio informacijos stalo ir susipažinsite su čia dirbančia Greta. Bet jei vėliau čia lankysitės kasdien visą mėnesį ir vis dar nežinosite, kur yra ta pati skaitykla, būsite jau tris kartus praradęs skaitytojo pažymėjimą ir penkis – pametęs tą pačią pirštinę, galėsime įtarti, kad pametėte ne tik ją.

Skaityti daugiau...

Apie knygose slypinčią galią

Knygose tūno jėga. Visų pirma – tai galia mus prisišaukti tam tikroje vietoje ir tam tikru metu, būtent tada, kai mums to reikia labiausiai. O tada – keisti gyvenimus, pranašauti jų vingius, įžiebti mintis ir kurstyti idėjų liepsną.

Skaityti daugiau...

Liepa
P A T K Pn Š S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Artimiausi renginiai

Parodos

2017 m. rugpjūčio 3 d. – rugpjūčio 31 d.
Parodos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse
2017 m. liepos 4 d. – rugpjūčio 30 d.
Paroda „Petras Klimas: visada ieškojau Lietuvos“
2017 m. liepos 3 d. – liepos 31 d.
Annes Frank gyvenimą atskleidžianti paroda
2017 m. liepos 27 d. – rugpjūčio 27 d.
Andriaus Zakarausko tapybos darbų paroda „Grubi linija“