Įžiebti mintis, ilsėtis jų šviesoje

Sveiki, susidūrę su kitokiu požiūriu į atostogoms ar poilsiui skirtas knygas. Manote, pailsėti nuo kasdienių užduočių padeda lengvas skaitinys, leidžiantis protui nuo jūsų atsainiai nusigręžti ir ganyti akis po ryškias, bet nereiklias puslapių erdves? Taip, tai gali būti tiesa. Tačiau dažnai tingios mintys tingiai kovoja ir už jūsų poilsį.

Skaityti daugiau...

Birželio 29 d.: edukacinė programa „Muzikos kūrinių plagijavimas: bausti ar pasigailėti?“

Muzika – neatsiejama kiekvieno žmogaus dalis. Ar kyla abejonių? Ji mus lydi nuo neatmenamų laikų, skamba dar neatrastose vietovėse, mūsų širdis – ir ta diktuoja kasdienos ritmą. Muzika išjudina, guodžia, atpalaiduoja, padeda susikaupti ar pasinerti į kitą pasaulį.

Skaityti daugiau...

Žydų mokslinių tyrimų instituto delegacijos vizitas

Birželio 22 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje apsilankė Žydų mokslinių tyrimų instituto (angl. Institute for Jewish Research, YIVO) delegacija, kuri šiuo metu dalyvauja tarptautinėje ekskursinėje programoje „Lietuvos ir Lenkijos pažinimo kelionė: išskirtinai YIVO“ (angl. „Lithuania & Poland Study Tour: exclusively for YIVO“). Šio turo vadovas – Trinity College (JAV) profesorius Samuelis Kassowas, kuris per Judaikos tyrimų centro atidarymą gegužės 23 d. skaitė paskaitą „Žydiškojo Vilniaus unikalumas“.

Skaityti daugiau...

Birželio 27 d.: edukacinė programa „Įvadas į kino kūrimą“

Ko gero, dažnas yra išbandęs režisieriaus ar operatoriaus vaidmenį – filmavęs klasės ar giminių vakarėlius, kelionių įspūdžius ar miesto šventes. Tačiau ne visada filmuota medžiaga įdomi žiūrėti, joje nėra siužeto, yra nuobodi, vaizdas netolygus, drebantis. Tai ir dar daugelis kitų svarbių detalių rodo, kad filmo gimimas yra sudėtinga sistema, prie kurios, siekiant sukurti išliekamąją vertę turinčių įrašų, turėtų dirbti daug žmonių.

Skaityti daugiau...

Birželio 22 d.: „Kai akyse suspindi ilgesys“: susitikimas su poete S. Avižienyte

Kiekviena karta turi savo „liaudies“ dainų ir poezijos aruodą. Socialiniuose tinkluose dažnai galima išvysti pasidalinimus eilėmis „Ar mylėsi mane, kai pasensiu? ...kada akys paskęs raukšlėse?..“, interneto platybėse skamba kelios šio eilėraščio, tapusio ilgesinga balade, versijos. Ir, ko gero, retas kuris žino, kad eilėraščio „Meilė“ autorė yra žavi alytiškė, penkiolika metų gyvenanti ir kurianti Jungtinėse Amerikos Valstijose, – Sandra Avižienytė. Jos kūrybos kraitis – trys poezijos knygos: „Kai akyse suspindi ilgesys“ ( 2005 m. ir 2015 m. – antrasis papildytas leidimas), „Ką vadinom vardais“ (2016). Daugiau nei pusšimtis eilių jau yra tapusios dainomis, o poezija skamba ne tik lietuvių, anglų, bet ir prancūzų kalbomis.

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje atidaryta vienos knygos paroda „Amžinoji Rambyno kalno knyga“

Birželio 20 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta vienos knygos paroda „Amžinoji Rambyno kalno knyga“. Parodoje galima susipažinti su 1928 m. pagaminta svečių knyga, kurią Nepriklausomos Lietuvos metais Bitėnuose saugojo iškilus Mažosios Lietuvos veikėjas Martynas Jankus. Svečiai savo įrašus joje dažniausiai palikdavo per Joninių šventę, vykdavusią ant Rambyno kalno.

Skaityti daugiau...

Joninių nakties belaukiant – įdomybės ir atspindžiai literatūros pavelde

Artėja Joninės, žyminčios ilgiausią dieną ir trumpiausią naktį, – išskirtinė, papročių gausa ir įvairove pasižyminti šventė, minima daugelyje Europos valstybių. Dažnas žinome mitus menančias svarbiausias Joninių išvakarių apeigas – ne tik žinome, bet ir patys deginame laužus, renkame žoleles, piname vainikus, džiaugiamės vandens teikiamais malonumais: maudomės, kūrename pirtis, plukdome žolynus. Šie papročiai būdingi bene visoms vidurvasarį švenčiančioms tautoms. Vienas iš seniausių, įdomiausių ritualų kviečia ieškoti paparčio žiedo, pražystančio tik šią ypatingą naktį. Šiandien daugelyje Europos šalių ši šventė tapusi nacionaline, visuomenine, religine, glaudžiančia įvairių tradicijų gausą.

Skaityti daugiau...

Išėjo 2-asis šių metų žurnalo „Rubinaitis“ numeris

Išleistas antrasis šiais metais žurnalo „Rubinaitis“ numeris. Leidinys apie vaikų knygas, skirtas suaugusiesiems: pedagogams, bibliotekininkams, leidėjams, tėvams, studentams ir kitiems, dirbantiems su vaikais ir jiems skirtomis knygomis.

Skaityti daugiau...

Bibliografinė informacija apie Lietuvoje išleistus ir numatomus leisti leidinius (birželio 12–18 d.)

Pasirodė nauji valstybinės bibliografijos leidiniai:

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje surengta Adolfo Damušio politinių studijų dienų konferencija

Birželio 16–17 dienomis Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko Adolfo Damušio politinių studijų dienos, kuriomis pažymėtas Adolfo Damušio demokratijos studijų centro atidarymas. Konferencijoje „Mūsų šimtmetis: tauta demokratinės valstybės kūrybos ir griovimo kryžkelėse“ buvo pažvelgta į permainingą tautos ir valstybės raidą Lietuvos laisvės ir nelaisvės metais.

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi JAV ambasadorė Lietuvoje

Birželio 19 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Lietuvoje Anne Hall. Delegacija buvo supažindinta su Nacionalinės bibliotekos veikla, strateginiais tikslais ir ateities planais bei erdvėmis. Taip pat buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės rengiant projektus kultūros paveldo ir meno srityse.

Skaityti daugiau...

Diskusija iš ciklo „Europos būklės apmąstymai“: XXI a. migracija ir pabėgėliai Europoje

Informacinė analitinė diskusija iš ciklo „Europos būklės apmąstymai“. Šio pokalbio tema – „XXI amžiaus migracija ir pabėgėliai Europoje: praktiniai, kultūriniai ir moraliniai aspektai“.

Skaityti daugiau...

Birželio 20 d.: vienos knygos paroda „Amžinoji Rambyno kalno knyga“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamentas pradeda renginių ciklą „Vienos knygos paroda“. Juo sieksime supažindinti visuomenę su retais, išskirtiniais, vertingais bibliotekoje saugomais leidiniais. Joninių proga atveriame kultūros paveldo skrynią ir siūlome susipažinti su vienu iš čia saugomų unikalių objektų – „Amžinąja Rambyno kalno knyga“. Ar žinote, kad tai pati sunkiausia Lietuvos knyga?

Skaityti daugiau...

Birželio 20 d.: edukacinė programa, kviečianti pažinti televiziją

Televizija jau tiek metų tapusi ko ne kiekvienų namų gyvenimo dalimi, kad nebekeliame klausimų apie jos kilmę ar žanrui būdingas sudėtines dalis. Bet, nusprendę pasidomėti kad ir itin įprastais kasdieniais dalykais, galime išlošti puikią progą sužinoti netikėtai spalvingų ar vertingų faktų. Tad kviečiame dalyvauti šioje loterijoje ir atvykti į susitikimą, kuriame supažindinsime su televizijos samprata, istorija, struktūra, televizijos žurnalistika ir režisūra.

Skaityti daugiau...

Birželio 20 d.: „Vasarvidžio vainikas“: Joninių papročiai, apeigos, simboliai

Artėja pati gražiausia vasaros šventė – Rasos, arba Joninės. Senovės lietuviai šią naktį švęsdavo kaip vasaros saulėgrįžos šventę – Kupoles. Vėliau, Lietuvoje įsigalėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono Krikštytojo varduvėmis.

Skaityti daugiau...

Konkurso „Išmanusis miestas III“ geriausių projektų apdovanojimai (papildyta)

Birželio 15 d. buvo pasirašytas ketinimų protokolas tarp Nacionalinės bibliotekos ir UAB „Structum projektai“, kuriuo siekiama skatinti talentingą jaunimą aktyviai ir inovatyviai formuoti naujus kultūrinės traukos centrus mažuosiuose Lietuvos miestuose prisidedant prie projekto „Išmanusis miestas“, stiprinti sumanios visuomenės pažangą per viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimą kultūros, švietimo, mokslo bei ekonomikos srityse.

Skaityti daugiau...

Birželio 19 d.: susitikimas su portugalų rašytoja A. F. Amaral ir romano pristatymas

Kviečiame į susitikimą su portugalų rašytoja Ana Filomena Amaral, kuriame rašytoja pristatys savo romaną pavadinimu „Vaulted Home: Those Who Cheated Death“ (liet. „Skliautuoti namai: apgavusieji mirtį“).

Skaityti daugiau...

Birželio 16–17 d.: A. Damušio demokratijos studijų centro atidarymas – politinių studijų dienos

Birželio 16–17 dienomis kviečiame dalyvauti politinių studijų konferencijoje, kuria bus pažymėtas Adolfo Damušio demokratijos studijų centro atidarymas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Skaityti daugiau...

Birželio 16 d.: Blumo dieną minint – meninio filmo „Ulisas“ peržiūra

Birželio 16 d. pasaulyje minima Blumo diena (angl. Bloomsday), skirta pagerbti vienam žymiausių rašytojo Jameso Joyce‘o romanų „Ulisui“. Jungdamasi prie šios tradicijos, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka organizuoja režisieriaus Josepho Stricko filmo „Ulisas“ („Ulysses“, 1967 m.), paremto garsiuoju romanu, peržiūras.

Skaityti daugiau...

Visas jūsų laikas – knygai, ne eilėms: pristatome modernią knygų išdavimo ir grąžinimo sistemą

Erdviausi knygų namai Lietuvoje kviečia lankytojus jaustis dar jaukiau. Nebūtų smagu savo namuose prašyti, kad kas vis paduotų norimą skaitinį iš lentynos ar jį padėtų atgal. Laukti pagalbininko sugrįžtant iš kitų rūpesčių ar stypsoti eilėje. Kodėl tai turėtų būti smagu mėgstamoje bibliotekoje? Sutinkame – neturi.

Skaityti daugiau...

Birželis
P A T K Pn Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Parodos

2017 m. birželio 13 d. – birželio 30 d.
Kultūros projekto „WABI-SABI tobulumas netobulume“ kūrybinių darbų paroda
2017 m. birželio 9 d. – birželio 30 d.
Paroda „Joyce ir miestai“
2017 m. birželio 13 d. – birželio 30 d.
Vaikų darželių tinklo „Taškius“ keliaujanti paroda „Dovana Lietuvai ir pasauliui“
2017 m. birželio 20 d. – birželio 25 d.
Vienos knygos paroda „Amžinoji Rambyno kalno knyga“