Edukacinės programos

Kokia sukauptų žinių, literatūros ir kitų kultūros ir meno išteklių vertė? Jau savaime ji sunkiai aprėpiama, bet dalijantis su kitais išauga dar labiau. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia registruotis į edukacines programas, suteikiančias žinių apie įvairių kultūros ir meno sričių gyvenimo spalvas ir užkulisius.

Kviečiame registruotis: susisiekite su mumis prie kiekvienos programos nurodytais atitinkamais kontaktais ir suderinsime abiem pusėms palankią susitikimų datą ir laiką. Programos rengiamos Nacionalinės bibliotekos erdvėse. Paslauga nemokama.


Daugiau kaip 50 metų gyvuojanti roko muzika turi didelę įtaką viso pasaulio kultūrai ir dažniausiai yra siejama su pirmaisiais jaunimo kūrybiniais bandymais tiek muzikos, tiek poezijos srityse. Deja, Lietuvoje roko muzika nėra įtraukta į studijų programas, tad menkas istorinio konteksto suvokimas, paviršutiniška orientacija populiarioje muzikoje dažniausiai lemia gana naivią ir neišvystytą mūsų jaunųjų kūrėjų saviraišką šioje srityje, tačiau platesnis, išsamesnis, įvairiapusiškas roko muzikos pažinimas padeda šią problemą išspręsti.

Edukacinė programa „Roko muzikos istorija“ – tai laisvos formos tarpdisciplininės paskaitos ir įtraukiančios diskusijos, supažindinančios dalyvius su roko muzikos ištakomis ir raida. Drauge apžvelgsime roko stilius ir raidos kryptis, sąsajas su kitais muzikos žanrais, vizualiniais menais ir literatūra. Taip pat aptarsime populiariosios muzikos leidybą pasaulyje ir Lietuvoje.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti jaunimą su klasikine roko muzika, jos reikšme kultūroje;
 • skatinti domėtis populiariąja muzika ir ją įvairiapusiškai tyrinėti platesniame kontekste, įvertinti roko muzikos vaidmenį istorijoje, atpažinti sąsajas su visuomeniniais judėjimais;
 • išmokyti dalyvius analizuoti ir tyrinėti populiariosios kultūros artefaktus ir reiškinius;
 • skatinti ieškoti sąsajų tarp skirtingų meno apraiškų;
 • padėti atskleisti ir ugdyti kūrybiškumą ir saviraišką įvairiose meno srityse pasitelkiant roko muzikos paveldą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos vinilinių plokštelių fondu.

Apimtis – planuojamas kelių susitikimų ciklas. Šiuo metu parengta viena (pirmoji) ciklo dalis. 

Susitikimo trukmė – 1,5 val.

Turinys: pasitelkę Nacionalinės bibliotekos fonduose įvairiose laikmenose saugomus garso įrašus, knygas, meno albumus ir plakatus sieksime sukurti kūrybišką atmosferą, studijuodami dalysimės savo įspūdžiais ir patirtimi. Į roko muziką žvelgsime ir kaip į asmeninį išgyvenimą, pomėgį, ir kaip į įtakingą reiškinį kultūros istorijoje, paveikusį meną, madą ir glaudžiai susijusį su visuomeniniais judėjimais ar net politinėmis permainomis.

Susitikimą sudaro dvi dalys: temos pristatymas ir dalyvių diskusijos. Programai išaugus iki kelių susitikimų, dalyvius kviesime rengti referato pobūdžio apžvalgas mėgstama, žinoma muzikos tema, arba papildančias tam tikrą programoje tyrinėjamą temą. Šie pristatymai – tai ir praktinis formalaus muzikinio lavinimo žinių pritaikymas naujame kontekste.

Kontaktai: programą veda Nacionalinės bibliotekos Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkas Vytautas Vilimas. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. 8 5 239 8695.


Kviečiame susipažinti su televizijos samprata, istorija, struktūra, televizijos žurnalistika ir režisūra. Susitikime sužinosite, kada ir kokiuose rašytiniuose šaltiniuose iškilo matymo per atstumą idėja, kas sieja „stebuklingąjį veidrodėlį“ ir televiziją, kaip kito informacijos perdavimas nuo „ausies kultūros“ iki šių dienų. Išgirsite apie pirmuosius televizijos išradėjus ir įvairius bandymus užfiksuoti vaizdą, o netikėtumu taps tikras Kalėdų naktį įvykęs stebuklas, lėmęs tolesnę televizijos raidos istoriją. Seminare kalbėsime apie televizijos specifiką, žurnalistų etiką, papasakosime, kaip filmuojami siužetai, rengiamos laidos, kada atsirado reklama ir kokių profesijų atstovai dirba televizijoje. Susitikimą pagyvins tikros „užkadrinės“ istorijos, įdomybės ir faktai. Pageidaujantys galės išbandyti reporterio ar laidos vedėjo vaidmenį.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su televizijos specifika ir žanrais, vizualiojo meno profesijomis;
 • skatinti domėtis vizualiuoju menu;
 • ugdyti savarankiškai mąstančius, pasitikinčius, kūrybingus, visapusiškai išsilavinusius ir visuomeniškai aktyvius jaunus žmones;
 • skatinti naudotis Nacionalinės bibliotekos literatūra apie televiziją.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 1,5 val.

Turinys: paskaita, pristatymas, iliustruotas vaizdine ir garsine Nacionalinės bibliotekos fondų medžiaga, diskusija.

Reikalingos priemonės: dalyviai gali atsinešti vaizdo kameras ar išmaniuosius (filmuojančius) telefonus, nešiojamuosius kompiuterius.

Kontaktai: programą veda Nacionalinės bibliotekos Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus vyresnioji redaktorė Aida Vėželienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. 8 5 239 8677.


Šios edukacinės programos dalyviai įgis žinių apie garso įrašymo proceso išradimą ir skirtingus įrašymo būdus. Susitikime nuosekliai pristatysime garso įrašymo istoriją nuo pirmųjų bandymų užfiksuoti garsą iki mūsų dienų, papasakosime apie garsius XIX a. pab. – XX a. pr. išradėjus: Charlesą Crosą, Thomasą Edisoną, Alexanderį Grahamą Bellą, Emilį Berlinerį ir kt. Taip pat aptarsime įvairius garso įrašymo prietaisus (fonoautografą, fonografą, grafofoną, gramofoną, patefoną, pianolą, magnetofoną ir kt.) ir laikmenas (cilindrus, plokšteles, ritinėlius, juostas ir kt.).

Dalyvių amžius – nuo 16 metų.

Šia programa siekiame:

 • praplėsti programos dalyvių akiratį istorinėmis žiniomis apie garso įrašus; 
 • supažindinti dalyvius su skirtingais garso įrašymo ir atkūrimo būdais; 
 • suteikti žinių apie garso įrašų pramonę;
 • paskatinti domėtis muzikos industrijomis ir technologijomis; 
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais. 

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 50 min.

Turinys: paskaita, iliustruota garsine ir vaizdine medžiaga, skirtingų garso įrašų laikmenų pavyzdžių iš Nacionalinės bibliotekos fondo peržiūra ir aptarimas.

Kontaktai: programą veda Nacionalinės bibliotekos Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Laura Strabulienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. 8 5 239 8695.


Birželis
P A T K Pn Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Parodos