Telefonas Klaustukas Sitemap
2017 m. gruodžio 8 d.

Gruodžio 12–13 d.: paskaitų ciklas „Žydų kultūros paveldo konstravimas: praeitis ir dabartis“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centras kviečia į dviejų lektorių iš Sankt Peterburgo paskaitas, kuriose bus gilinamasi į žydų kultūros paveldą ir jo išskirtinumą. Šį kartą į šią temą žvelgsime nagrinėdami apčiuopiamą ir net asmeninį kultūros palikimą: išskirtinės ekspedicijos nuotraukas ir žydų šeimų iš kartos į kartą perduodamas relikvijas.

Aleksandras Ivanovas – Sankt Peterburge įsikūrusio Europos universiteto centro „Peterburgo judaika“ tyrėjas, lektorius, administratorius. Gruodžio 12 d. kviesime klausytis jo pasakojimo tema „Sukurti žydų tautos portretą: S. An-skio ekspedicijų (1912–1914) nuotraukų archyvas“.

Žymus rašytojas, rašęs rusų ir jidiš kalbomis, etnografas ir revoliucionierius Š. An-skis (tikrasis vardas – Šloimė Zainvlis Rapoportas, gyv. 1863–1920 m.), išgarsėjęs pjese „Dibukas, arba Apsėstoji: tarp dviejų pasaulių“, 1912–1914 m. rengė ekspedicijas į žydų gyvenamas teritorijas vakariniame carinės Rusijos pakraštyje. Per jas fotografas Saliamonas Judovinas padarė apie 2000 nuotraukų. A. Ivanovo paskaitoje bus kalbama apie šį įspūdingą archyvą, Š. An-skio organizuotos ekspedicijos išskirtinumą ir išliekamąją vertę. A. Ivanovas pasakos, kodėl buvo manoma, kad ši ekspedicija prisidės prie būsimosios žydų kartos savivokos, kaip buvo kuriamas „tautos portretas“; kuo išsiskyrė S. Judovino fotografijos bendrame to meto kontekste, koks šių nuotraukų likimas ir kur jos saugomos. „Jie nebeturės klaidžioti kaip blyškūs šešėliai tarp kitų tautų kūrinių“ – kas šių žodžių autorius? Ateikite į A. Ivanovo paskaitą ir sužinosite.

Dr. Alla Sokolova – Sankt Peterburge įsikūrusio Europos universiteto centro „Peterburgo judaika“ tyrėja ir Sankt Peterburgo valstybinio religijos istorijos muziejaus judaikos kolekcijos kuratorė. Į Nacionalinę biblioteką gruodžio 13 d. susirinkusiems klausytojams A. Sokolova skaitys paskaitą „Materialaus ir nematerialaus paveldo rinkimas ir atspindėjimas: autentika ir pirminės šaltinių bendruomenės“.

Sužinosite apie Sankt Peterburgo valstybiniame religijos istorijos muziejuje eksponuojamą parodą „Žydų šeimyninės relikvijos“, kurioje pristatomi šeimose iš kartos į kartą perduodami žydų kultūrinio paveldo objektai. Pagrindinis šios parodos tikslas – atskleisti patirtį, kaip sukuriamos šeimos relikvijos, kurias parodos dalyviai pristato kaip savo žydiškosios kilmės įrodymą, taip bandydami žydišką tapatybę parodyti sekuliarioje viešoje erdvėje. Šeimos relikvija ne tik suteikia žinių apie šeimos praeitį, bet ir rodo šeimai svarbių akimirkų įamžinimą ir atminimą. Ką atskleidžia ši paroda? Kaip šeimos atmintis sąveikauja su visos bendruomenės atmintimi ir kaip šeimos atminties saugotojai gali su ja tapatintis? Į šiuos pamatinius klausimus ir atsakys parodos kūrėja A. Sokolova.

Atkreipiame dėmesį, kad paskaitos bus skaitomos anglų kalba.

Trumpai apie renginį

Data gruodžio 12 ir 13 d.
Laikas 16 val.
Vieta Renginių erdvė, III a.
Trukmė 2 val.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“ ›
Svarbu paskaitos bus skaitomos anglų kalba