Aistės Puidokaitės gyvenimo atramos

„Nėra lengva tiksliai pasakyti, kodėl būtent viena ar kita knyga krito į širdį. Su knygomis tikriausiai kaip su žmonėmis – įsimyli ir ne visada gali paaiškinti kodėl. Tačiau visi šie kūriniai turi vieną bendrą bruožą – žmogiškumą. Jį laikau kertine asmens vertybe“, – sako rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešnia – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Paslaugų departamento Vartotojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė Aistė Puidokaitė.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001

Vilniaus universitete kultūros istoriją ir antropologiją studijavusi Aistė dabar atsakinga už Laisvalaikio skaityklą ir rūpinasi, kad mūsų skaitytojai rastų reikiamus skaitinius, kuriuos gali parsinešti į namus. Sau brangių knygų penketuką Aistė dėliojo iš pačios širdies ir prisipažino, kad skaitydama ji randa užuovėją, paguodą, džiaugsmą ir nuostabą. „Mums visiems reikia atramos gyvenime, kad nusišypsotų Viešpats, kartais literatūra iš tiesų padaro tokius stebuklus“, – į savąją patirčių teritoriją pažvelgti kviečia Nacionalinės bibliotekos darbuotoja.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001 cingizas aitmatovas ilga kaip simtmeciai diena 33998Čingizas Aitmatovas „Ilga kaip šimtmečiai diena“
„Traukiniai tuose kraštuose ėjo iš rytų į vakarus ir iš vakarų į rytus“. Tai istorija apie Burano Jedigėjų, paprastą geležinkelininką, tačiau nepaprastos sielos žmogų, apie sarozekus, besidriekančias geltonųjų stepių žemes, mankurtą – žmogų, praradusį istorinę atmintį, ir apie absurdišką sovietinę realybę. Stipriai ir ilgam širdyje pasilikusi knyga. Prisimenu, ją skaičiau žiemą, troleibusuose, stotelėse. Č. Aitmatovas meistriškai, lyg tarp eilučių, be reikalingo patoso sugeba kalbėti apie svarbiausius dalykus žmogui – istorinės atminties, tradicijų išsaugojimą, tikrą, bet neleistiną meilę, orią mirtį ir galų gale žmogiškumą – nepaisant visko išlikti žmogumi. Knyga paliečia daugybę svarbių pokario socialinių, politinių temų, tačiau autoriaus kalba tarsi pakyla virš viso to ir apima kur kas daugiau. Prisiminus knygą, apima nostalgija, nori vėl iš naujo ją skaityti.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001 širdisEdmondo de Amicis „Širdis“
E. Amicio „Širdis“ atrasta dar vaikystėje. Pamenu, kaip perskaičius ją užliejo šiltas tikrumo ir gerumo jausmas. Šią knyga būtina perskaityti kiekvienam bręstančiam žmogui, tačiau lygiai taip pat aktuali išlieka ir suaugus. Kūrinys parašytas mokinio dienoraščio forma, jame kalbama apie amžinas ir bendražmogiškas vertybes, žmogaus gerumą, kilnius poelgius, teisingumą. Tikiuosi, vieną dieną ją skaitys ir mano vaikai.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001 Nusišypsok mums ViešpatieGrigorijus Kanovičius „Ožiukas už porą skatikų. Nusišypsok mums, Viešpatie“
Visos Grigorijaus Kanovičiaus knygos yra labai brangios ir mylimos. Būtent šią knygą teko analizuoti studijų metais, gal dėl to ją išskirčiau iš visų kitų. Man šios knygos pavadinimas yra toks nuostabus, stebuklingas, pakeliantis aukščiau virš paprastos būties ir kartu labai žemiškas. Knyga kupina metaforų, palyginimų, visą pasakojimą lydi kelionės leitmotyvas. Nėra lengva kalbėti apie G. Kanovičiaus kūrybą. Tai visa Lietuvos žydų istorijos saga. Lyg kalbėtum apie brangų, mylimą, tačiau prarastą žmogų. Skaitant visas buvęs žydų pasaulis atgyja, prakalba ir dalinasi savąja išmintimi. Pristatydama šį kūrinį negaliu nepaminėti R. Tumino spektaklio (premjera įvyko 1994 m.), pastatyto pagal šios knygos motyvus ir sulaukusio didelio pasisekimo. Labai gražiai ir taikliai teatrologė Irena Aleksaitė, kalbėjusi apie spektaklį, apibūdino G. Kanovičiaus kūrybą. „Bet ar tik apie Žydus rašė G. Kanovičius? Daugiau ir labiau apie Žmogų ir jo dalią, dar apie Tėvus, kuriems niekada neužtenka Vaikų meilės, dar apie Vaikus, kurie yra amžini Tėvų skolininkai, dar apie Tėvynę – artimą ir tolimą, dar apie nuolatinę Žmogaus kelionę į Amžinybę.“ Ačiū Grigorijui Kanovičiui už tai.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001 lygiosios trunka akimirkąIcchokas Meras „Lygiosios trunka akimirką“
Skaitant sužavi I. Mero talentas taip šviesiai, metaforiškai, be jokio žiaurumo, pykčio ar baimės kalbėti tokia sunkia tema. Šachmatų partija – kaip gyvenimas. Vien tik loterija ir nenuspėjamas likimas.

BibliotekininkasRenkasi 0313 001 pasakojimas apie meile ir tamsaAmos Oz „Pasakojimas apie meilę ir tamsą“
Tai įtraukiantis, gyvybingas biografinis romanas apie Amoso Ozo šeimą, besikuriančią Izraelio valstybę, (ne)prisitaikymą ir naujo identiteto kūrimą. Apie močiutę, kovojančią su Levanto mikrobais, tėvą, studijavusį Lietuvoje, o naujajame Izraelyje beieškantį savo vietos (beje, Jeruzalėje dirbusį bibliotekininku), tragišką mamos gyvenimo istorijos liniją. A. Ozas nepriekaištingai valdo žodį. Šmaikšti ir gyva kalba įtraukia į skaitomą tekstą, net nepastebi, kaip pats atsiduri viename iš Jeruzalės kvartalų, mažyčiame, ne didesniame kaip trisdešimties kvadratinių metrų bute, kur kaimynystėje gyvena keisčiausi žmonės. Šioje vietoje ir prasideda įvairiaspalvė A. Ozo gyvenimo istorija.

Šias knygas galite rasti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje arba bibliotekų virtualių paslaugų portale ibiblioteka.lt.

Birželis
P A T K Pn Š S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Artimiausi renginiai

Kinas

2019 m. birželio 21 d.
12:00
„3 minutės“ ir „Nebalta drobė“