30 Sausio žiemų. Pokalbių ciklas Sausio 13-osios įvykiams atminti

Šiemet lemtingi Sausio 13-osios įvykiai minimi trisdešimtąjį kartą. 1991 m. sausį laisvės ir vienybės siekio vedama Lietuva pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų agresiją, bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtą valstybės nepriklausomybę. Norėdami prisiminti ir dar kartą įvertinti tragiškų ir lemtingų sausio dienų reikšmę, žmonių valią, tikėjimą ir stiprybę, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos valstybės naujasis archyvas pristato drauge sukurtą pokalbių ciklą „30 Sausio žiemų. Pokalbių ciklas Sausio 13-osios įvykiams atminti“.

1991-ųjų sausio įvykiai įsirėžė kaip vieni svarbiausių Lietuvos istorijoje. Tąkart kiekvienas stengėsi apginti nepriklausomybę taip, kaip tik galėjo. Vieni gynė svarbiausius šalies objektus, kiti gydė sužeistuosius, treti viską įamžino. Apie svarbius įvykius liudija nuotraukos, filmuota medžiaga, dokumentai, amžininkų prisiminimai. Iš keturių pokalbių sudarytame cikle „30 Sausio žiemų. Pokalbių ciklas Sausio 13-osios įvykiams atminti“ suskamba prisiminimai apie tai, kaip buvo organizuojama valstybės gynyba, kokie įvykiai tomis lemtingomis dienomis rutuliojosi parlamente, kaip Nacionalinėje bibliotekoje susitelkė laikinosios ligoninės medikų komandos, kaip bibliotekos darbuotojai budėjo ir teikė pagalbą parlamento gynėjams, kokia atmosfera vyravo gynėjų gretose.  

Pokalbių ciklo dalyviai – lemtingų įvykių liudininkai, prisidėję prie Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo: Kovo 11-osios Akto signataras, politikas Audrius Butkevičius, sunkiomis 1991 m. sausio dienomis vadovavęs valstybės gynybai, Kovo 11-osios Akto signatarė Irena Andrukaitienė, lemtingomis dienomis dirbusi Aukščiausiojoje Taryboje, Loreta Tručiliauskaitė-Šlekienė, tragiškųjų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto dalyvė, buvusi ilgametė Lietuvos nacionalinės bibliotekos darbuotoja Janina Stankevičienė, įtemptomis sausio dienomis budėjusi Nacionalinėje bibliotekoje.

Pirmajame pokalbyje prisiminimais dalijasi politikas A. Butkevičius. Signataras pasakoja apie tai, kokia buvo susiklosčiusi padėtis Lietuvoje 1991 m. sausio 13-osios išvakarėse, kaip buvo organizuojama valstybės gynyba – pasitelkiant pasieniečius, Kauno puskarininkių mokyklos ir mokomosios kuopos narius, taip pat žmones, kurie vėliau sudarė Lietuvos savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos pagrindą. A. Butkevičius pasakoja, kaip tomis sausio dienomis buvo svarbu komunikuoti su Vakarų pasaulio ir Rusijos demokratinėmis jėgomis, Lietuvos ir užsienio žiniasklaidos tarnybomis.

A. Butkevičius pabrėžia, kad, nors parlamento rūmai tapo valstybės gynybos simboliu, svarbu suprasti, kad buvo ginamas ne parlamento pastatas, o valstybė, jos nepriklausomybė. „Šis principas buvo visiems suprantamas per simbolį, kurį pasirinkome gynybai“, – prisimindamas sausio įvykius teigia A. Butkevičius. Anot jo, Spaudos rūmai taip pat buvo svarbūs ne kaip pastatas, o kaip galimybė paaiškinti žmonėms, gyvenantiems Rytuose ir Vakaruose, kad ginama laisva spauda. Simboliai buvo universali kalba.

Kituose ciklo pokalbiuose Kovo 11-osios Akto signatarė, politikė, pedagogė, visuomenės veikėja I. Andrukaitienė papasakos, kaip 1991 metų sausio 8–13 dienomis ekstremaliomis sąlygomis teko dirbti ir budėti Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime, supažindins su 1991 metų sausio mėnesį Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo posėdžiuose priimtais dokumentais.

Lietuvos nacionalinė biblioteka 1991 metų sausį atsidūrė pačiame įvykių centre. Tomis dienomis čia įkurtos laikinosios ligoninės medikų komandos buvo pasiruošusios prireikus padėti sužeistiesiems. Bibliotekos patalpose susibūrę savanoriai, šauliai budėjo prie strategiškai svarbių langų į Lietuvos Respublikos Seimo pusę. Buvusi ilgametė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja, parodų ir renginių organizatorė Janina Stankevičienė prisimins, kaip 1991 metų sausio dienomis Nacionalinėje bibliotekoje darbuotojai budėjo ir teikė pagalbą Seimo gynėjams.

L. Tručiliauskaitė-Šlekienė yra 1991 m. sausio 13 d. įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto dalyvė, tą naktį sunkiai nukentėjusi nuo sovietų agresijos. Budėti prie televizijos bokšto tądien ji patraukė kartu su bendradarbe Loreta Asanavičiūte. Pašnekovė prisimena darnią ir draugišką to sausio vakaro atmosferą. Tačiau visa tai išsklaidė atvykę sovietų kareiviai. Abi Loretos atsidūrė įvykių epicentre. Patyrusi daugybinius lūžius, L. Tručiliauskaitė-Šlekienė atsidūrė ligoninėje, o apie draugės mirtį jai buvo pranešta tik po poros savaičių.

Pirmasis pokalbis su Kovo 11-osios Akto signataru, politiku Audriumi Butkevičiumi.

Kviečiame sekti pokalbių ciklo grojaraštį, kurį iki sausio 13 d. papildys nauji pokalbiai.

Sausis
P A T K Pn Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

YouTubeFacebookLinkedInInstagramFlickr