Edukacinės programos

Kokia sukauptų žinių, literatūros ir kitų kultūros ir meno išteklių vertė? Jau savaime ji sunkiai aprėpiama, bet dalijantis su kitais išauga dar labiau. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia registruotis į edukacines programas, suteikiančias žinių apie įvairių kultūros ir meno sričių gyvenimo spalvas ir užkulisius.

Kviečiame registruotis: susisiekite su mumis prie kiekvienos programos nurodytais atitinkamais kontaktais ir suderinsime abiem pusėms palankią susitikimų datą ir laiką. Programos rengiamos Nacionalinės bibliotekos erdvėse. Paslauga nemokama.


Edukacinė programa „Roko muzika: istorija ir perspektyvos“ – tai laisvos formos tarpdisciplininės paskaitos ir įtraukiančios diskusijos, supažindinančios dalyvius su roko muzikos ištakomis ir raida. Drauge apžvelgsime roko stilius ir raidos kryptis, sąsajas su kitais muzikos žanrais, vizualiniais menais ir literatūra. Taip pat aptarsime populiariosios muzikos leidybą pasaulyje ir Lietuvoje.

Daugiau kaip 50 metų gyvuojanti roko muzika turi didelę įtaką viso pasaulio kultūrai ir dažniausiai yra siejama su pirmaisiais jaunimo kūrybiniais bandymais tiek muzikos, tiek poezijos srityse. Menkas istorinio konteksto suvokimas, paviršutiniškas populiariosios muzikos išmanymas dažniausiai lemia gana naivią ir neišvystytą mūsų jaunųjų kūrėjų saviraišką šioje srityje, tačiau platesnis, išsamesnis, įvairiapusiškas roko muzikos pažinimas padeda šią problemą išspręsti.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti jaunimą su klasikine roko muzika, jos reikšme kultūroje;
 • skatinti domėtis populiariąja muzika ir ją įvairiapusiškai tyrinėti platesniame kontekste, įvertinti roko muzikos vaidmenį istorijoje, atpažinti sąsajas su visuomeniniais sąjūdžiais;
 • išmokyti dalyvius analizuoti ir tyrinėti populiariosios kultūros artefaktus ir reiškinius;
 • skatinti ieškoti sąsajų tarp skirtingų meno apraiškų;
 • padėti atskleisti ir ugdyti kūrybiškumą ir saviraišką įvairiose meno srityse pasitelkiant roko muzikos paveldą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos vinilinių plokštelių fondu.

Apimtis – vis naujai roko muzikos studijų daliai skirti užsiėmimai vyksta reguliariai kaip paskaitos, kuriose galima apsilankyti be papildomos registracijos.

Įvadiniame susitikime supažinsime su viena muzikos krypčių  – elektroniniu roku, jo ištakomis ir raida, žymiausiais atstovais, elektroninių muzikos instrumentų reikšme roko muzikos raidai. Grosime plokšteles iš Nacionalinės bibliotekos fondų.

Susitikimo trukmė – 1,5 val.

Turinys: pasitelkdami Nacionalinės bibliotekos fonduose įvairiose laikmenose saugomus garso įrašus, knygas, meno albumus ir plakatus siekiame sukurti kūrybišką atmosferą, studijuodami dalinamės savo įspūdžiais ir patirtimi. Į roko muziką žvelgiame ir kaip į asmeninį išgyvenimą, pomėgį, ir kaip į įtakingą reiškinį kultūros istorijoje, paveikusį meną, madą ir glaudžiai susijusį su visuomeniniais sąjūdžiais ar net politinėmis permainomis.

Susitikimą sudaro dvi dalys: temos pristatymas ir dalyvių diskusijos. Dažniau užsukančius lankytojus kviestume taip pat pasidalinti savo patirtimi ar patiems parengti apžvalgą mėgstamos ir žinomos muzikos tema. Tokie pristatymai – tai ir praktinis formalaus muzikinio lavinimo žinių pritaikymas naujame kontekste.

Kontaktai: programą veda Nacionalinės bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkas Vytautas Vilimas. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Šios edukacinės programos dalyviai įgis žinių apie garso įrašymo proceso išradimą ir skirtingus įrašymo būdus. Susitikime nuosekliai pristatysime garso įrašymo istoriją nuo pirmųjų bandymų užfiksuoti garsą iki mūsų dienų, papasakosime apie garsius XIX a. pab. – XX a. pr. išradėjus: Charlesą Crosą, Thomasą Edisoną, Alexanderį Grahamą Bellą, Emilį Berlinerį ir kt. Taip pat aptarsime įvairius garso įrašymo ir jo atkūrimo prietaisus (fonoautografą, fonografą, grafofoną, gramofoną, patefoną, pianolą, magnetofoną ir kt.) ir laikmenas (cilindrus, plokšteles, ritinėlius, juostas ir kt.).

Dalyvių amžius – nuo 16 metų.

Šia programa siekiame:

 • praplėsti programos dalyvių akiratį istorinėmis žiniomis apie garso įrašus; 
 • supažindinti dalyvius su skirtingais garso įrašymo ir atkūrimo būdais; 
 • suteikti žinių apie garso įrašų pramonę;
 • paskatinti domėtis muzikos industrijomis ir technologijomis; 
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais. 

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 50 min.

Turinys: paskaita, iliustruota garsine ir vaizdine medžiaga, skirtingų garso įrašų laikmenų pavyzdžių iš Nacionalinės bibliotekos fondo peržiūra ir aptarimas.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus kultūros projektų vadovė Laura Strabulė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Muzikos technologijos – tai išskirtinė itin skirtingas sritis jungianti industrija (muziką ir technologijas), be kurios įsivaizduoti šiandienį gyvenimą būtų sudėtinga. Turime omenyje muzikos įrašus, jų leidybą ir autorių teises, taip pat muzikologiją, mikrofonizaciją, akustiką, fiziką ir net programavimą.

Muzikos technologijų sričių specialistus dažniausiai sutinkame televizijos ir radijo stotyse arba garsinančius koncertus, spektaklius ar kitus renginius, tobulinančius įrašytą skambesį garso įrašų studijose, plušančius filmavimo aikštelėse ir daugelyje kitų vyksmų, kuriuose svarbus garsas.

Edukacinės programos dalyvius supažindinsime su muzikos technologijų sudedamųjų dalių pagrindais, aptarsime atliekant garso įrašus naudojamą programinę ir techninę įrangą ir patys pabandysime įrašyti garsą. Visus susidomėjusius kviečiame išbandyti garso režisieriaus vaidmenį.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su muzikos industrijomis;
 • suteikti žinių apie įvairias muziką ir technologijas apimančias sritis (garso įrašus, leidybą, mikrofonizaciją, akustiką ir kt.);
 • ugdyti kūrybinį mąstymą, visuomeniškumą ir suteikti visapusišką išsilavinimą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas iki 5 dalyvių grupėje, apie 1 val.

Turinys: paskaita, iliustruota garso ir vaizdo medžiaga, bandomojo garso įrašo atlikimas, diskusija, literatūros pavyzdžių iš Nacionalinės bibliotekos fondo peržiūra.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus garso režisierė Katažina Bitovt. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Kviečiame dalyvauti edukacinėje ekskursijoje į Nacionalinės bibliotekos Dokumentų restauravimo skyrių ir susipažinti, kaip restauruojamos knygos ir kiti dokumentai.

Lankytojams bus parodomos įvairių amžių, skirtingais stiliais rištos knygos, supažindinama, iš kokių medžiagų buvo ir yra gaminami knygų blokai ir viršeliai. Bus pasakojama, kokios priežastys lemia popieriaus irimą, kaip tvarkomos pelėsiniais grybais užkrėstos knygos; bus kalbama apie tai, kokios pažaidos gali atsirasti netinkamai laikant ir naudojant knygas ir kitokius rištus bei siūtus dokumentus. Bus aptariama, kaip reikia naudotis knygomis, kad jos nebūtų pažeidžiamos. Edukacijos metu taip pat bus mokoma, kaip namų sąlygomis būtų galima sutvirtinti paplyšusius lapus, sutaisyti truputį pairusius viršelius.

Ekskursijoje bus rodoma, kaip rankiniu būdu ar popieriaus liejimo mašinoje atkuriamos trūkstamos popieriaus lapų vietos.

Per mikroskopą bus galima pamatyti popieriui gaminti naudojamus augalų celiuliozės plaušus, taip pat apžiūrėti įvairių gyvūnų odų, naudojamų viršeliams aptraukti, pavyzdžius.

Edukaciniuose renginiuose bus demonstruojamas dekoratyvinis popierius, kurį tam tikrais būdais ir stiliais spalvina Restauravimo skyriaus specialistai. Edukacijų vedėjai papasakos apie popieriaus dekoravimo poreikius bei ypatumus.

Supažindinsime su restauravimo darbų specifika, parodysime, kokiais prietaisais, įrankiais ir techninėmis priemonėmis restauruojami dokumentai. Ekskursijos pabaigoje pakviesime apžiūrėti restauruotų dokumentų parodėlę, specialiai parengtą edukacijų lankytojams.

Dalyvių amžius – nuo 15 metų. Priimamos tik grupės nuo 5 iki 10 asmenų.

Šia programa siekiame:

 • skatinti susidomėjimą knygomis, knygos menu;
 • supažindinti, kaip tinkami saugoti ir elgtis su knygomis;
 • parodyti, kaip restauruojamas dokumentinis kultūros paveldas;
 • supažindinti su dokumentų restauratoriaus specialybe;
 • ugdyti smalsią asmenybę.

Trukmė – vienas susitikimas – apie 1,5 val.

Turinys: praktinis restauravimo eigos pristatymas, iliustruotas vaizdine Nacionalinės bibliotekos fondų medžiaga.

Reikalingos priemonės: dalyviai gali atsinešti vaizdo kameras ar mobiliuosius įrenginius veiksmui fiksuoti.

Kontaktai: programą veda Informacijos išteklių departamento Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus vadovas Algirdas Plioplys ir vyriausioji restauratorė Raimunda Vasiliauskienė. Kviečiame  registruotis el. p.: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8575.


„Vėlesniosios Han dinastijos istorijoje“ rašoma, kad 105 m. e. m. Pietų Kinijos vietovėje Lei-Jange gyvenęs imperatoriaus Ho eunuchas Tsai Lun mediniais vėzdais išplaušino senus žvejų tinklus. Iš gautos žaliavos sėmimo būdu ant specialaus sieto jis pagamino pirmąjį istorijoje popieriaus lakštą. Taigi, 105 metai yra chrestomatinė popieriaus išradimo data. Dėl šio išradimo popierius tapo pagrindine informacijos laikmena, ant kurios rašomi rankraščiai, spausdinamos knygos, žemėlapiai, atspaudžiami grafikos kūriniai.

Su unikaliais popieriaus gaminimo procesais galima susipažinti ir Nacionalinės bibliotekos Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriuje. Čia rengiamos edukacinės programos, kurių metu galima pamatyti, kaip gaminamas popierius: iš pradžių plaušinama spalvota popieriaus žaliava, o tuomet formuojami popieriaus lakštai ant specialių sietų rėmeliuose arba popieriaus liejimo mašinoje.

Edukacinės programos dalyvių amžius – nuo 14 metų (sudaromos atskiros moksleivių ir suaugusiųjų grupės).

Dalyvių skaičius – iki 8 asmenų

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su popieriaus gaminimo galimybėmis ir žaliavomis;
 • pademonstruoti popieriaus gaminimo procesus;
 • leisti dalyviams patiems dalyvauti procese, pasigaminti savo popieriaus lakštą;
 • perspėti dalyvius apie atsargų popierinių dokumentų naudojimą ir saugojimą;
 • skatinti domėjimąsi technologijomis;
 • ugdyti savarankiškai mąstančias ir kūrybingas asmenybes;
 • skatinti lankytis Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje ir naudotis čia sukaupta informacija.

Trukmė – vienas edukacinis susitikimas – 1,5 val.

Turinys – pasakojimas, įrangos ir medžiagų demonstravimas, praktinis užsiėmimas, diskusija.

Reikalingos priemonės ir įranga (pasirūpina organizatoriai) – popieriaus plaušai, klijai, elektrinis išplaušinimo plaktuvas, vonelės, popieriaus sėmimo rėmeliai su sietu, pagalbiniai lakštai,  traukos stalas, popieriaus liejimo mašina DRM-1 ir kita popieriaus gaminimo įranga.

Dalyviai gali atsinešti vaizdo kameras ar mobiliuosius įrenginius veiksmui fiksuoti.

Kontaktai: programą veda Informacijos išteklių departamento Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus aukščiausiosios kategorijos restauratorė Aldona Nikienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8562.

Jūsų lauktume kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį 15 val.


Kas yra kūrybingumas? Paprastai sakant, kūrybingumas yra gebėjimas kurti. Klaidinga manyti, kad kūrybingumas būdingas tik tam tikros srities atstovams: literatams, muzikams, menininkams. Kūrybingumas gali reikštis bet kurioje žmogaus veiklos srityje. Kūrybiniai gebėjimai padeda žmogui įvairiapusiškai pažvelgti į situacijas ir originaliai įveikti iššūkius. Kūrybingumas yra žmogaus saviraiškos pagrindas. Šiuolaikiniame pasaulyje gebėjimas kūrybiškai žvelgti į iškilusius klausimus, laisvai spontaniškai generuoti naujas idėjas, kūrybiškai pritaikyti senas ypač vertinamas. Išskirtines kūrybines galias turintys asmenys vadinami talentais arba genijais, tačiau kurti gali kiekvienas. Kviečiame į paskaitą, kurioje pateiksime teorinius patarimus kūrybingumui lavinti ir suteiksime galimybę praktiškai išbandyti save kaip kūrėją.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų

Šia programa siekiame:

 • ugdyti kūrybingus, visapusiškai išsilavinusius ir visuomeniškai aktyvius žmones;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinėje bibliotekoje esamu audiovizualiniu paveldu.

Trukmė – 1,5 val.

Turinys – paskaita, prezentacija, vaizdiniai pavydžiai iš Nacionalinės bibliotekos fondų, diskusija, praktinė užduotis.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyriausioji redaktorė Aida Vėželienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Plečiantis bibliotekos erdvių funkcijų prieinamumui, didelę reikšmę įgyja dailės pagrindų mokymo tęstinumas. Nacionalinės bibliotekos Meno erdvės aplinka sudaro galimybes atsitraukti nuo įprastos aplinkos ir rutinos, suteikia priemonių kūrybinei raiškai išlaisvinti, pristatyti kitiems ir patiems pažinti meno reiškinius. Meno edukacijų ciklas – tai galimybė dalyvauti įvairiapusiuose kultūriniuose mainuose ir prisiliesti prie kūrybinės patirties.

Edukacinės programos dalyvių amžius: nuo 16 metų.

Šia programa siekiame:

 • ugdyti įgūdžius profesionaliai orientuotis mene;
 • skatinti drąsiai kurti ir tinkamai išreikšti savo mintis kūrinyje;
 • supažindinti su meno kryptimis, menininkų kūryba, atlikimo priemonėmis;
 • išmokyti atpažinti meno srovių kaitą, skirtumus ir idėjas;
 • gilinti dalyvių estetinį, filosofinį požiūrį;
 • skatinti naudotis Nacionalinės bibliotekos fondais.

Apimtis: tai yra tęstinis meno edukacijų ciklas, užsiėmimai vyksta reguliariai vieną kartą per savaitę. Užsiėmimuose pristatomi meno teorijos pagrindai, po to vyksta praktinės dailės pamokos. Šios edukacijos skirtos pradedantiesiems meno mylėtojams, bet ir profesionalai gali pagilinti savo teorines ir praktines žinias. Reikalinga registracija.

Užsiėmimo trukmė: 1 val. 30 min.

Turinys: teoriniai ir praktiniai edukaciniai renginiai, kuriuose rodomos skaidrės su kūrinių reprodukcijomis ar menininkų darbais, parinktais pagal pamokos temą. Pavyzdžiai padeda geriau įsigilinti ir nukreipti mokinio mintis, kad jis tinkamai suprastų užduotį. Taip pat suteikia norą bandyti, eksperimentuoti ir kurti savaip. Užsiėmimai skirti meno pradmenims ir įvairioms atlikimo technikoms pažinti. Kiekvienoje pamokoje nagrinėjamos skirtingos temos: linijos, dėmės, spalvos, formos. Meno edukacijų dalyviai supažindinami su klasikinėmis piešimo ir tapybos priemonėmis bei atlikimo technikomis.

Užsiėmimuose išbandysime anglies, tušo, pieštuko, teptuko galimybes. Dalyvis patirs, kaip visa tai bręsta mokymosi procese, kaip tai reikia naudoti ir jungti, pamažu įgaus drąsos kurti, atsivers pats sau, su nuostaba pripažindamas, kad meno žinios suteikia vidinės laisvės ir stiprybės. Palaipsniui dalyvis supras, kad tik asmeninė patirtis, lydima teisingų pastangų, atveria kelią į kūrybinio proceso erdves.

Reikalingos priemonės ir įranga: visas priemones suteikia Nacionalinė biblioteka.

Kontaktai: mokymus veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus kultūros projektų vadovė Eglė Jovaišaitė.
Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.