Renginių kalendorius

J. Žilinsko knygos „Kaukas Gugis ir kerų karas“ sutiktuvės
2018 m. balandžio 21 d. 13.00 val.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas kviečia į naujos rašytojo Justino Žilinsko knygos „Kaukas Gugis ir kerų karas“ pristatymą. Knygą išleido leidykla „Aukso žuvys“.

2006 m. pasirodžiusi J. Žilinsko knyga „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ į lietuviškos maginės fantastikos lauką atvedė savitą herojų – mažą ir gudrų kaukavaikį, kažkuo panašų į šaunųjį Robiną Hudą ir indėnuką Harką kartu sudėjus. Pirmoji istorija apie kauką Gugį pateko į geriausių Metų knygų penketuką ir gavo Tarptautinės vaikų ir literatūros asociacijos (IBBY) apdovanojimą. Praėjus daugiau nei 10 metų, J. Žilinskas parašė naują istoriją apie Gugį. Šiame pasakojime veikia tie patys personažai, tačiau problemos, kurias jiems tenka spręsti, jau gerokai didesnės. O kas svarbiausia – aktualios ir šiems laikams.

Lietuva, 1369 metai pagal žmonių kalendorių, gūdūs ir keisti laikai, kai miškai ir pelkės knibždėte knibždėjo padarų ir būtybių, kai žmonės ir mažosios gentys gyveno kaimynystėje, o kipšai labiausiai garsėjo kaip puikūs kerėtojai... Kaukas Gugis – jau kaukajaunio amžiaus, laukiantis savojo Įžengimo – šventės, po kurios tenka vyresniųjų pareigos ir užduotys. Gyvenimas Kaukašlaityje nusistovėjęs, ir Gugiui po didžiųjų žygių netgi nuobodus. Tačiau netrukus įvyksta kai kas netikėta – išaiškėja seniai slėpti dalykai, – užverda tikra maišatis. Kaukai priversti susikauti su kipšais, tačiau priešininkų jėgos nevienodos. Reikia spręsti: eiti į karą ginti garbės ar siekti taikos ir derybų? Koks kelias yra teisingas? Šis pasakojimas yra apie atsakomybę ir apie pasirinkimus – kartais itin nelengvus. Pagrindiniai klausimai, kuriuos kelia autorius, – ar tikslas pateisina priemones, ką reiškia atsakomybė, koks jos svoris ir kur veda melas?

Knygoje veikia iš lietuviškų sakmių ir pasakų pažįstamos mitologinės būtybės – kaukai, aitvarai, laumės, maumai, kipšai, bet jos kitokios. Pasak autoriaus, mitologija turi parengtus atsakymus, o rašant maginės fantastikos kūrinį bandoma kūrybiškai interpretuoti: kuo jos ypatingos ir kokia jų paskirtis? J. Žilinsko sukurti herojai yra iš kūno ir kraujo, vaikšto žeme, gyvena savo gyvenimą ir susitinka konkrečiu laikotarpiu – XIV a. Lietuvoje.

Išskirtinis  šio pasakojimo savitumas – jo kalba. J. Žilinskas metė sau iššūkį parašyti kūrinį nevartodamas nė vieno tarptautinio žodžio. Vietoj jų – naujažodžiai ir nunykę, retai pasitaikantys žodžiai ir pasakymai. Tad saugokitės smeiguolio ir sprogdinkite veizolus – bus dėl ko! Vaikai, skaitydami kūrinį, turės progą tobulinti lietuvių kalbos žinias, išmokti vieną kitą „tų laikų“ keiksmažodį.

Knyga „Kaukas Gugis ir kerų karas“  skirta vaikams nuo dešimties metų ir visiems nuotykių bei maginės fantastikos mėgėjams.

Bet į pristatymą kviečiame tik pačius drąsiausius, juk bus pasakojama apie kaukus ir kipšus. Būkite pasiruošę ausis suskliausti ir veizolus išpūsti.

Trumpai apie renginį

Data
balandžio 21 d.
Laikas
13 val.
Vieta
Vaikų ir jaunimo literatūros departamente, I a.
Trukmė
1  val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“

Liepa
P A T K Pn Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Parodos

2020 m. gegužės 25 d. – rugpjūčio 30 d.
Bežodžių knygų kolekcija
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. birželio 11 d. – liepos 19 d.
Paroda „Auksinio skriestuvo istorija: plantenai per šimtmečius“
2020 m. liepos 1 d. – rugsėjo 13 d.
Paroda „Mėlynų gelmių gėlės“
2020 m. birželio 3 d. – liepos 5 d.
Paroda „VIENI IŠ DAUGELIO: 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signatarai – valstybės kūrėjai“
2020 m. birželio 1 d. – rugpjūčio 10 d.
Respublikinė vaikų piešinių paroda „Tautodailės lobynai“

YouTubeFacebookLinkedInInstagram