Renginių kalendorius

Filmo „Niekas nenorėjo mirti“ peržiūra
2018 m. gegužės 18 d. 12.00 val. 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka maloniai kviečia žiūrovus prisiminti, o galbūt ir iš naujo atrasti lietuviško kino klasiką. Tęsiame pažintį su Lietuvos kino centro „Auksinės lietuviško kino kolekcijos“ filmais. Gegužę žiūrėsime šiuos filmus: „Herkus Mantas“, „Niekas nenorėjo mirti“, „Mano mažytė žmona“, „Riešutų duona“. Tačiau pirmiausia, kviesime žiūrėti du lietuviškus dokumentinius filmus.

Gegužės mėnesio kino programa ›


Kino popietė. Filmas „Niekas nenorėjo mirti“ (rež. Vytautas Žalakevičius, 1965 m.)

„Niekas nenorėjo mirti“ – pirmas tarybinis filmas, parodęs miškinių gyvenimą. Filme parodomi 1947 m. įvykiai Lietuvos kaime, bandant įtvirtinti sovietų valdžią.

Ketverių stotingų kaimo brolių Lokių tėvas, tuojau po karo apsiėmęs būti kaimo tarybos pirmininku, naktį užsibuvo darbe, ir jį nušovė. Lietuvos kaimas kraujuoja. Broliai, palaikomi iš apskrities atvykusio partinio sekretoriaus, prievarta paskiria į laisvą vietą kurčnebylio batsiuvio sūnų Vaitkų. Šis bando būti „savas“ (o tai tolygu pergudrauti) ir patriotams, ir raudoniesiems. Vyriausias Lokys – Bronius kviečia valstiečius į žūtbūtinį mūšį, tačiau didelio entuziazmo nesulaukia. Vis dėlto išankstinis grupuočių susirėmimas, tarsi kokia repeticija, įvyksta malūne. Tai nieko neišsprendžia iš esmės. Vaitkaus, išdavusio partizanų planus, žūtis vieną ankstyvą rytą tampa tarsi signalu. Paaiškėja, kad partizanų vadas, vadinamas Aitvaru, – iš tiesų kaime pravardžiuojamas šventu Juozapu žmogus, buvęs laisvos Lietuvos karininkas, romantikas. Per pagrindinį susišaudymą laimi kairieji, tačiau baigiamajame kadre pasirodančio senovinio medinio Rūpintojėlio išraiškoje ir žvilgsnyje – tik sopulys.

Filme vaidina Regimantas Adomaitis, Vija Artmanė, Bronius Babkauskas, Donatas Banionis, Antanas Barčas, Juozas Budraitis ir kt.

„Dėl vieno pačių talentingiausių, meistriškos dinamiškos formos, sumaniai auginančio įtampą, nepaprasto kinematografinio nuoseklumo lietuvių filmo virė ir tebeverda aršūs ideologiniai ginčai. Žinoma, V. Žalakevičius anais laikais negalėjo konstatuoti svetimos okupacinės komunistų jėgos griaunamojo vaidmens, atlikto Lietuvoje (atmestas ir filmo pavadinimas „Teroras“). Net kompartijos sekretorius, iš miesto užklydęs zombis, – lietuvis. Ar geriau, jeigu tokio filmo iš viso nebūtų buvę, ar autorių talentas tik sustiprina juostos ydingumą (panašūs klausimai per kino istoriją kilo ne kartą – ir dėl S. Eizenšteino „Šarvuočio „Potiomkino“, ir dėl fiurerio mėgtos L. Riefenstahl dokumentikos)? Ar ekrane paneigta Maskvos legenda, jog visa Lietuva katutėmis sutikusi sovietų valdžią, masinio pasipriešinimo parodymas, įkomponuotas į archetipinių lietuvių liaudies kančios simbolių ratą, vis dėlto nebuvo reikšmingesni faktoriai? Kiekvienas žiūrovas tegali sau asmeniškai atsakyti į šį pagrindinį vertinimo klausimą“, – klausė kino kritikas Saulius Macaitis.

Oficialus filmo puslapis.

Vietų skaičius Kino salėje ribotas (22 vietos).

Laukiame lietuviško kino gerbėjų Nacionalinės bibliotekos Kino salėje.

Trumpai apie renginį

Data gegužės 18 d.
Laikas 12 val.
Vieta Kino salė, II a.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Plakatas

 

 

Spalis
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Parodos

2018 m. spalio 4 d. – spalio 30 d.
Fotografijų paroda „Jie gina mūsų laisves“
2018 m. spalio 10 d. – lapkričio 9 d.
Fotografijų paroda „This is Vilnius“
2018 m. gegužės 9 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2018 m. spalio 16 d. – spalio 30 d.
Knygų paroda „Šimtas šimtmečio knygų“
2018 m. spalio 8 d. – spalio 29 d.
Paroda „Kino dailininkė Viktorija Bimbaitė (1928–2017)“
2018 m. spalio 4 d. – spalio 28 d.
Piešinių konkurso „Knygų namų šviesa“ paroda
2018 m. spalio 18 d. – lapkričio 5 d.
Prof. Vytautui Landsbergiui sukurtų ekslibrisų paroda