Renginių kalendorius

„Donskiškųjų pokalbių“ antroji diskusija. „Nemylima Europos Sąjunga“ ir lietuviška tapatybė
2018 m. spalio 12 d. 15.00 val.

Donskiškųjų pokalbių diskusijų ciklo iniciatoriai ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka vėl kviečia prasmingai diskutuoti. Antrosios diskusijos tema – „Nemylima Europos Sąjunga“ ir lietuviška tapatybė. Ar Europos projektas iš tiesų trukdo skleistis nacionalinėms vertybėms?

Devynios dienos prieš mirtį Leonidas Donskis portale „15 min“ publikavo tekstą „Nemylima Europos Sąjunga“ – tikrą himną europinėms vertybės ir sykiu nuogąstavimą dėl ES ateities. Kodėl žmones įkvepia radikalios idėjos? Ar tikrai esama prieštaravimo tarp universalių liberaliosios demokratijos principų ir tautinių kultūrų? Kas įvyksta tuomet, kai racionalus valstybės gyvenimo planavimas, teisės viršenybe grįsta politinė sistema visuomenei tampa atgrasi ir ji mielai klausosi melu ir manipuliacija persmelktos radikalios retorikos? Kokiu būdu Europos Sąjunga gali „paliesti širdį“ – tapti gerokai daugiau nei sudėtingomis biurokratinėmis procedūromis susietų labai skirtingų valstybių rinkinys? Savo knygose ir straipsniuose L. Donskis į visus šiuos klausimus ne kartą mėgino atsakyti, jo idėjų įkvėpti panašiomis temomis kalbėsis ir šios diskusijos dalyviai ir dalyvės.

L. Donskio „Nemylimos Europos Sąjungos“ citata: „Leiskite būti visiškai atviram. Toji nemylima ES mums svarbi ir net būtina todėl, kad be jos greičiausiai nustotų veikti demokratija tiek Lietuvoje, tiek daugelyje kitų valstybių. Nė neminiu tarptautinių institucijų kritinės svarbos sutvarkant įvairias krašto reikmes – be NATO, ES, Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo visos šių institucijų tvarkomos sritys pas mus stagnuotų arba išvis neveiktų.

Nuoširdžiai gailiuosi, kad ES nesikiša į švietimą ir kultūrą palikdama jas tik nacionalinėms valstybėms tvarkyti. Ir be reikalo. Todėl ir neturime nei švietimo, nei kultūros politikos, nes aukštų standartų kratėmės ir tebesikratome. Mes pasiekėme didelės pažangos ten, kur šalis buvo pastatyta ant tarptautinių bėgių. Nieko nepasiekėme ten, kur tvarkėmės ir tebesitvarkome patys.

Lygiai tas pats su demokratija ir žmogaus teisėmis. Jei ne aukščiausi ES standartai šiose sferose, nežinia, kas čia pas mus vyktų. Taip, pasiekėme daug – visų pirma todėl, kad nesusvyravo mūsų kriterijai ir įsipareigojimai. O juk demokratija pati viena neveikia – be kritinės minties, tikros žurnalistikos, pliuralizmo, akademinės ir intelektinės laisvės ji virsta formaliomis procedūromis, kurias gali atlikti ir diktatūros arba autoritariniai režimai.“

Diskusijos dalyviai:

  • dr. Arūnas Gelūnas – filosofas, menininkas ir politikas, L. Donskio ir Vytauto Kavolio tekstų vertėjas, diskusijų ciklo iniciatorius;
  • Linas Linkevičius – politikas, diplomatas, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras;
  • Arnoldas Pranckevičius – tarptautinių santykių ekspertas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas;
  • prof. Irena Veisaitė – germanistė, teatrologė, Atviros Lietuvos fondo steigėja ir šiuo metu valdybos narė;
  • doc. dr. Margarita Šešelgytė – politologė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus pavaduotoja studijoms.

Norinčius dalyvauti prašome registruotis.

Neturėsiančius galimybės dalyvauti diskusijoje kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją per Nacionalinės bibliotekos „YouTube“ kanalą ›

Sunegalavus profesorei I. Veisaitei prie diskusijos maloniai sutiko prisijungti garsi menotyrininkė ir kultūros politikos ekspertė dr. Skaidra Trilupaitytė.   

Trumpai apie renginį

Data spalio 12 d.
Laikas 15 val.
Vieta Renginių erdvė, III a.
Trukmė 2 val.
Dalyvavimas  būtina registracija
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Gruodis
P A T K Pn Š S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Parodos

2018 m. gruodžio 7 d. – sausio 6 d.
Algimanto Černiausko tapybos paroda „Blogis“
2018 m. gruodžio 18 d. – sausio 6 d.
Arabų kaligrafijos menas
2018 m. gegužės 9 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2018 m. gruodžio 18 d. – gruodžio 31 d.
Mokinių piešinių paroda „Kalėdinis atvirukas“
2018 m. gruodžio 3 d. – gruodžio 31 d.
Paroda „Naujametiniai sveikinimai senuose atvirukuose“
2018 m. gruodžio 18 d. – sausio 31 d.
Prof. Vytauto Landsbergio šventinių atvirukų paroda
2018 m. gruodžio 10 d. – gruodžio 20 d.
Vienos knygos paroda „Theatrum mundi et temporis – pažintis su dangaus kūnais“