Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginių kalendorius

Filmo „Likau gyvenimo paraštėje“ (rež. A. Kuzmickas) peržiūra ir diskusija
2019 m. vasario 7 d. 17.30 val.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pirmą kartą dokumentiniais filmais ir diskusijomis istorijos tema bus sujungtos dvi nacionalinės šventės. Istorinis laikotarpis nuo Lietuvos valstybės atkūrimo iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos ragina prisiminti atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį. Šia proga Nacionalinės bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras pirmą kartą pristato diskusijų istorijos tema ir dokumentinių filmų ciklą „Iš naujausios Lietuvos istorijos“.


Filmo „Likau gyvenimo paraštėje“ (rež. A. Kuzmickas) peržiūra ir diskusija

Režisieriaus Algio Kuzmicko filmas „Likau gyvenimo paraštėje“ (scenarijaus autoriai Vidmantas Valiušaitis, A. Kuzmickas) – pirmasis iš dokumentinių filmų ciklo „Iš naujausios Lietuvos istorijos“. „Aš niekad nepažinojau savo senelio Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio, – interviu filmo kūrėjams sakė Juozo Brazaičio anūkė menininkė Ruta Hay (Martel). – Kai nuvykau į Čikagą atsiimti jo medalio, turėjau galimybę pasišnekėti su keliais prie stalo sėdėjusiais žmonėmis. Jie man papasakojo, kad senelis buvo kovotojas už laisvę. Jis rašė tekstus apie galimybę Lietuvai gyventi taikoje, kai nereikia kovoti. Kiek supratau, jis taip pat daug dirbo pogrindyje. Ir tai turbūt viskas, ką išgirdau.“

Gimnazijos mokytojas, įtrauktas į Lietuvos valstybės istorijos verpetą. Šešios savaitės, apvertusios žmogaus gyvenimą. Jis niekada nesiekė jokių postų, tačiau 1941-aisiais tapo Lietuvos laikinosios vyriausybės vadovu. „Politinis, valstybinis gyvenimas manęs niekados nedomino ir niekados netraukė. Bet jeigu teko į jį įsileisti, tai ne dėl pamėgimo, bet dėl reikalo. Tą pareigą teko imti ne iš malonumo, bet teko imti daugiau kaip naštą, kurią kas nors turėjo nešti“, – filme kalba J. Brazaitis.

Antisovietinės ir antinacinės rezistencijos dalyvis. Politikas ir visuomenės veikėjas. Buvęs Lietuvos laikinosios vyriausybės vadovas J. Brazaitis niekada nesididžiavo šiais jam priskiriamais epitetais. Iki pat mirties jo tikslas buvo vienas: „Daryti visą ką, kad Lietuvos vargas, jos kančios, jos kovos būtų žinomos pasaulyje.“ Prarasta Tėvynė, šeima. Likimo draugų išdavystės. Šmeižtas. Ir iki pat paskutinių gyvenimo akimirkų lydėjęs neteisingai primestas „karo nusikaltėlio“ antspaudas.

Po filmo peržiūros – jo aptarimas, kuriame dalyvaus politikas prof. Vytautas Landsbergis, filosofas ir istorikas Kęstutis Girnius, istorikas ir diplomatas Bronius Makauskas.

Peržiūrėti filmo anonsą galite čia >

Trumpai apie renginį

Diena Vieta Laikas Filmas
Vasario 7 d. Valstybingumo erdvė, II a. 17.30 val.

„Likau gyvenimo paraštėje“
2012 m., dokumentinis, 45 min., rež. A. Kuzmickas. 
Diskusija su prof. V. Landsbergiu, K. Girniumi, B. Makausku.

Naujienos iliustracija