Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginių kalendorius

Frankofonijos dienos Nacionalinėje bibliotekoje. Paroda „À la française: prancūziškoji kasdienybės estetika Lietuvoje“
nuo 2019 m. kovo 18 d.
iki 2019 m. balandžio 30 d.

Kovo 20-oji – Tarptautinė frankofonijos diena, visame pasaulyje minima nuo 1990 m. Lietuva nuo 2000 m. tapo Tarptautinės Frankofonijos organizacijos nare stebėtoja. Frankofonija simbolizuoja bendrystę, solidarumą ir taiką – šia proga visame pasaulyje organizuojama daugybė šventinių ir kultūrinių renginių. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Prancūzų institutu ir Užsienio reikalų ministerija tarptautinei dienai paminėti paruošė turtingą programą. Lankytojai galės susipažinti su prancūziškąja kasdienybės estetika Lietuvoje, pasinerti į savitas, frankofoniškąsias istorijas ir išgirsti, kaip Kristijono Donelaičio poema „Metai“ skamba prancūziškai. Su visa Frankofonijos dienų programa galite susipažinti čia ›

Paroda À la française: prancūziškoji kasdienybės estetika Lietuvoje“

Su kuo pirmiausia asocijuojasi Prancūzija? Vieniems su elegancija, menu, literatūra, filosofija, o kitiems su mada ar nepakartojamais kulinarijos šedevrais. Parodoje „À la française: prancūziškoji kasdienybės estetika Lietuvoje“ eksponuojami skirtingo žanro ir tematikos kūriniai, kurie supažindina su XVIII–XIX a. prancūzų literatūros įvairove: grožinės literatūros leidiniais, vertimais, kelionių, polemine literatūra, gastronomijos publikacijomis, vaikams ir moterims skirtais periodiniais leidiniais. Tarp eksponuojamų leidinių vertėtų išskirti švietėjo Denis’io Diderot ir matematiko D’Alembert’o parengtą „Encyclopédie ou dictionnaire raisonné...“, kurios leidyba užtruko ilgiau nei 20 metų ir kuriai pats D. Diderot parašė 3500 straipsnių; taip pat rašytojo ir dailininko Corneille’io le Bruno kelionių pasakojimą „Voyages par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales“, iliustruotą daugiau nei 320 graviūrų; kulinarinės literatūros klasikai priskiriamą André Viard’o „Le cuisinier royal“; filosofo Jeano-Jacques’o Rousseau epistolinį romaną „Julie, ou la Nouvelle Héloïse“.

Šios knygos – tai tik nedidelė Apšvietos epochos literatūrinės Prancūzijos kultūros dalis. Būtent šioje epochoje išryškėjo švietimo įtaka ne tik literatūrai, bet ir politiniam, visuomeniniam, kultūros ir meno gyvenimui. Šis sąjūdis buvo nukreiptas prieš feodalinę santvarką ir jos institucijas. Stipriausiai jis pasireiškė Prancūzijoje. Šios epochos šviesuoliai siekė pagerinti žmonijos lemtį, kovodami su įvairiomis neteisybės ir priespaudos formomis, pasipriešindami fanatizmui ir prietarams. Tuo metu Prancūzijos prestižas ir įtaka buvo ypač didelė – prancūziškai kalbėjo didžioji dalis Europos aukštuomenės. XVIII a. knygos labai greitai plito, ypač Charles’io de Montesquieu, Voltaire’o, Jeano-Jacques’o Rousseau ar Georges‘o de Buffono. Didesnės apimties leidiniai – enciklopedijos, žodynai – nebuvo tokie populiarūs ne dėl savo turinio, bet dėl kainos. Moksliniai ir įvairūs kiti periodiniai leidiniai tapo svarbiu žinių šaltiniu, praturtino intelektualinį to meto gyvenimą.

Lietuvos dvarai garsėjo savo turtingomis bibliotekomis, kurių nemažą dalį sudarė knygos prancūzų kalba ne vien dėl „noblesse oblige“ (aukšta kilmė įpareigoja), bet ir dėl pažinimo siekio. Dalis tos epochos turtų įvairių karinių ir politinių suiručių metu pateko ir į Nacionalinę biblioteką.

Kviečiame apsilankyti parodoje.

Trumpai apie parodą

Data kovo 18 d. – balandžio 30 d.
Laikas bibliotekos darbo laiku
Vieta Valstybingumo erdvė, II a.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Naujienos iliustracija