Telefonas Klaustukas

Renginių kalendorius

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas
2019 m. balandžio 16 d. 17.30 val.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje pristatoma žinomo žurnalisto ir istorijos tyrinėtojo Vidmanto Valiušaičio pasikalbėjimų istorinėmis temomis su Amerikos lietuvių istoriku ir advokatu dr. Augustinu Idzeliu (1942–2018) knyga „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių. Dr. Augustinas Idzelis ir Lietuvos okupacijų interpretavimo drama“.

„Augustinas turėjo didelį talentą pasakoti. Jo būtum galėjęs klausyti ir klausyti. Negalėdavau atsistebėti, kiek daug mažai žinomų ir istorijos apyvartoje nefigūruojančių detalių jis žinojo! Jo šaltiniai buvo skirtingi, nei Lietuvos istorikams yra įprasta. Nors buvo gimęs Lietuvoje, mokyklą ir universitetus baigė užsienyje. Tačiau jo lietuvių kalba buvo stebėtinai gera: žodinga, išraiškinga, moksliškai preciziška“, – knygos įžanginiame straipsnyje rašo autorius.

Esminis skirtumas nuo kai kurių Lietuvos istorijos aiškintojų yra tas, kad dr. A. Idzelis naudoja platesnę faktografinę bazę – ne vien NKVD paliktas tardymo bylas, sovietinių pareigūnų atsiminimus bei liudijimus ir iš viso to plaukiančias šiuolaikinių vertintojų interpretacijas, bet ir Vakarų diplomatų šaltinius bei Vakarų istorikų tyrimus, Amerikos archyvuose saugomus archyvinius duomenis. Reiškinius Lietuvoje dr. A. Idzelis vertina plačiame tarptautiniame kontekste, matydamas juos kaip dalį Europoje vykusių procesų, bet ne vertindamas Lietuvą izoliuotai, be ryšio su tarptautinių įvykių eiga, kaip tai daro kai kurie paviršutiniškai ar vienpusiškai to laikotarpio procesus traktuojantys komentatoriai.

Knyga papildyta retais, istorinėje literatūroje mažai arba ir visai nenaudojamais šaltiniais, taip pat keliais paties dr. A. Idzelio straipsniais, praplečiančiais ir patikslinančiais temas, kurios aptariamos minėtuose pokalbiuose. Pagrindinė knygos tema – pirmosios bolševikų ir nacių okupacijų (1940–1945) traktavimo klausimas. Leidinys gausiai iliustruotas istorinėmis nuotraukomis ir ano meto spaudos iškarpomis.

Knygos pristatyme dalyvaus jos autorius V. Valiušaitis, prof. Arūnas Gumuliauskas ir prof. Vytautas Landsbergis. Renginį moderuos prof. Algis Norvilas, Šv. Ksavero universiteto Čikagoje (Saint Xavier University of Chicago) eksperimentinės psichologijos profesorius emeritas, dr. A. Idzelio studijų draugas ir bendražygis.

Trumpai apie renginį

Data balandžio 16 d.
Laikas 17.30 val.
Vieta Valstybingumo erdvė, II a.
Trukmė 2 val.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“