Renginių kalendorius

Eugène’o Ebodé paskaita „Žmogaus pasipriešinimo galia prieš neteisybę“
2019 m. balandžio 24 d. 17.30 val.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, bendradarbiaudama su Prancūzų institutu Lietuvoje, tęsia paskaitų ciklą „Naujas žvilgsnis į nūdienos pasaulį“, skirtą XXI amžiaus iššūkiams. Mūsų visuomenė išgyvena įvairius sukrėtimus, augančią nelygybę, susiduria su didėjančiais tautų vidiniais ir išoriniais skirtumais, o solidarumo principo, deja, pasigendama. Planeta, kurioje gyvename, patiria pusiausvyros svyravimus ir mokslininkai dažnai mus įspėja apie pavojingą jų dinamiką. Verta pažymėti, kad pokyčiai ir sukrėtimai nėra tik neigiami ar pesimistiniai. Jie gali būti ir teigiami, padedantys mūsų visuomenei tapti geresnei. Šiuolaikinė istorija parodė, kad, jei nesilaikome neteisingų tradicijų, išdrįstame keisti ir priimti naują požiūrį į išorinį pasaulį, galime eiti pažangos keliu. Paskaitų cikle „Naujas žvilgsnis į nūdieną“ rašytojas Eugène’as Ebodé ir sociologas François Héranas, remdamiesi mūsų dienų aktualijomis, dalysis mintimis šia tema.

Eugène’o Ebodé paskaita „Žmogaus pasipriešinimo galia prieš neteisybę“

Rašytojas Eugène’as Ebodé analizuos sukrėtimus tiek teigiamu, tiek neigiamu aspektu. Kalbėdamas apie mūsų šiuolaikinės visuomenės problemas, tokias kaip vienatvė, nelygybė, migracija, jis aptars įvairius sukrėtimus, kurie leidžia mums susidoroti su nesąžiningomis ar dramatiškomis istorinėmis situacijomis. Remdamasis tokiais pavyzdžiais, kaip Rosa Parks ir pilietinių teisių judėjimas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Mandelos pasipriešinimas Apartheido politikai (naujausio romano Le balcon de Dieu tema), rašytojas bandys parodyti, kad sukrėtimai gali būti žmogaus atsparumo ir gebėjimo pasipriešinti įrodymas.

Rašytojas, mokytojas E. Ebodé gimė 1962 m. Dualà mieste Kamerūno Respublikoje. 1982 m. išvyko į Prancūziją. 1988 m. įgijo politikos mokslų diplomą, Monpeljė Paulo Valéry universitete (Université Paul-Valéry de Montpellier) įgijo prancūzų literatūros daktaro laipsnį, baigė aukštąją komunikacijos mokyklą CELSA, Politikos mokslų institutą Provanso Ekse. Dirba literatūros kritiku šveicarų laikraštyje Le Courrier de Genève, dėsto André Chamsono licėjuje (André Chamson du Vigan). Penkiolikos knygų autorius daugiausia dėmesio skiria socialiniams lūžiams ir tarpusavio bendradarbiavimo svarbai. E. Ébodé savo romanuose pasakoja apie herojiškų moterų asmenybes, pavyzdžiui, Sovereign Magnificent, išgyvenusią tutsiu genocidą Ruandoje (Souveraine Magnifique, Gallimard, 2014), amerikietę Rosa Parks (La Rose dans le bus jaune, Gallimard, 2013) ar mažai žinomą Casamance Aline Sitoé Diatta ir jos vaidmenį kritikuojant kolonizaciją Senegale (La transmission, Gallimard, 2002). Jo romane Le Balcon de Dieu (Gallimard, 2019) pabrėžiama ir giriama moterų „skaitmeninė revoliucija“ Majote.

E. Ébodé yra pelnęs ne vieną apdovanojimą: Eve Delacroix premiją (Académie française), Yambo Ouologuemo premiją ir Jean d’Heurs’o istorinio romano premiją. E. Ébodé buvo radijo France Inter laidos Cosmopolitaine literatūros skyrelio apžvalgininkas. Taip pat apdovanotas Meno ir literatūros kavalieriaus ordinu (2010).

Paskaita bus tiesiogiai verčiama į lietuvių kalbą. Daugiau informacijos ›

Trumpai apie renginį

Data Laikas Trukmė  Vieta Renginys 
Balandžio 24 d. 17.30 val. 2 val.  Valstybingumo erdvė, II a. Eugène’o Ebodé paskaita „Žmogaus pasipriešinimo galia prieš neteisybę

Naujienos iliustracija

Rugsėjis
P A T K Pn Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Parodos

2020 m. rugsėjo 17 d. – spalio 23 d.
Iliustracijų paroda „Pažiūrėk, ar skamba“
2020 m. liepos 28 d. – spalio 4 d.
Inos Budrytės paroda „Sapnai kiekvienai dienai“
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. rugsėjo 22 d. – lapkričio 22 d.
Nacionalinės bibliotekos darbuotojų kūrybos paroda
2020 m. rugpjūčio 24 d. – spalio 3 d.
Paroda „Pašventęs visas savo jėgas šalies švietimui ir laisvei“
2020 m. rugpjūčio 31 d. – rugsėjo 27 d.
Paroda „XX a. pradžios Vilniaus vaizdai“
2020 m. rugsėjo 7 d. – spalio 4 d.
Vieno eksponato parodoje pirmasis istorinis romanas apie Lietuvą

Kinas

YouTubeFacebookLinkedInInstagram