Renginių kalendorius

„Open House Vilnius 2019“ renginiai Nacionalinėje bibliotekoje
2019 m. balandžio 27 d. – balandžio 28 d.

Nuo 2015 m. atviros architektūros savaitgalis Vilniuje sukuria galimybę kiekvienam domėtis architektūra ir ją pažinti. Šių metų „Open House Vilnius“ renginio tema – mąstymą keičianti architektūra. Tai tokia architektūra, kurios atsiradimas mieste keičia ne tik miesto veidą, bet ir įkvepia keistis kitus – pastatus, erdves, žmones. Tai architektūra, esanti daugiau nei pastatas ar fizinė erdvė. Ji katalizuoja naujus procesus, išjudina inertišką miesto gyvenimą ir nusistovėjusius žmonių įpročius, prikelia naujam gyvenimui pamirštas vietas ar pažymi didesnių ateities vizijų pradžią.

Sostinės gyventojai ir svečiai bus kviečiami susipažinti su išskirtine Vilniaus miesto architektūra – duris atvers net 70 pastatų. Lankytinų objektų sąrašą puošia ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka – monumentalus socialistinio realizmo architektūros paminklas, per pusę amžiaus tapęs ne tik mokslo ir žinių simboliu, bet ir nacionalinį tautos identitetą iki šiol kuriančiu ir formuojančiu istoriškai reikšmingu pastatu.

Ekskursijas vesiantys gidai supažindins su neeiline pastato istorija ir architektūros sprendimais. Sužinosite, kas kūrė ir projektavo, kas naujam gyvenimui prikėlė šį didžiulį pastatą. Juk pirminis bibliotekos projektas atspindėjo puošniojo socialistinio realizmo stilių, tačiau užsitęsus statybos darbams pastato fasado dekoras buvo supaprastintas, o interjere įvyko pastebimas perėjimas modernizmo link. Išgyvenęs beveik dešimtmetį trukusias statybas, kuriose dirbo ir vokiečių karo belaisviai, objektas duris atvėrė 1963 metais kaip didžiausia to meto Lietuvos biblioteka. Laikui bėgant pastato būklė prastėjo, kol galiausiai tapo avarinė. Buvo nuspręsta statinį rekonstruoti iš pagrindų. Renovacijos procesas truko beveik tiek pat, kiek ir visas statybos laikotarpis. Atsinaujinusi biblioteka duris atvėrė 2016 metų rudenį. Naujais atspalviais suspindęs objektas žavi įvairiapusiškumu: už autentiško eksterjero slepiasi sudėtingiausi inžineriniai sprendimai, kontrastingame pastato interjere paveldo detalės susipina su šiuolaikinėmis technologijomis ir moderniais patogiais baldais. Nacionalinė biblioteka tampa nauju traukos centru Lietuvoje, jau yra sulaukusi architektūros profesionalų pripažinimo tarptautiniu ir nacionaliniu lygiu. Projektu taip pat nuolatos domisi autoritetingi tarptautiniai architektūros leidiniai, mokslo ir tyrimų institucijos.

Biblioteka tapo kaip niekada atvira: skaityklas, meno ir parodų erdves kiekvieną dieną aplanko šimtai lankytojų, tradicinį bibliotekos įvaizdį keičia naujų funkcijų ir renginių gausa. Iš naujo atgimęs, istoriškai ir architektūriškai reikšmingas bei išskirtinis objektas savyje jungia dviejų epochų pasakojimus, kuriuos išgirsite „Open House Vilnius“ ekskursijose. Šiemet lankytojų lauks netikėtumas – žymaus šiuolaikinio dailininko, režisieriaus ir grafiko Stasio Eidrigevičiaus linijos ant sienų! Galėsite apžiūrėti bibliotekos administracinėse patalpose iš meistro eskizų knygelės ant sienų keliaujančių beveidžių ilganosių eiseną! Laukiame visų bendruose mūsų namuose.

Po ekskursijų lankytojai taip pat galės apžiūrėti:

  • Pasaulio lietuvių bendruomenės leidinyje paskelbtos „Lietuvių chartijos“ parodą (Valstybingumo erdvė, II a.);
  • Jolitos Vaitkutės instaliaciją „Pabudę iš knygų“ (atrijus, III a.);
  • Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros studentų parodą „Pavasario paroda 2019“ (Parodų salė, III a.);
  • fotografijų parodą „Wernerio Herzogo pasauliai“ (atrijus, V a.);
  • parodą „Džiaugsmo sulaukę: šv. Velykų sveikinimai ir liudijimai“( Retų knygų ir rankraščių skaitykla, V a.);
  • Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatų parodą (Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas, I a.).

Kino salėje abi dienas 11–17.30 val. bus demonstruojamas trumpametražis filmas „LNB TOP-10“ (2019, trukmė 19.20 min.).

II a. fojė, prie centrinių laiptų, galėsite sužinoti, kokias naujausias paslaugas lankytojams teikia Nacionalinė biblioteka.

„Open House“ savaitgalis kasmet organizuojamas daugiau nei trisdešimtyje pasaulio miestų: Barselonoje, Helsinkyje, Romoje, Melburne, Niujorke ir daugelyje kitų. Visus šiuos miestus vienija tarptautinis tinklas „Open House Worldwide“ ir bendras tikslas – įtraukti visuomenę į pokalbį apie architektūros ir aplinkos kokybę, teikti išskirtinę galimybę suprasti, mokytis ir pažinti pastatus ir erdves, tiesiogiai pajuntant jų dvasią.

Nemokamos ekskursijos rengiamos:

Balandžio 27–28 d. nuo 11 iki 17.30 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Ekskursijos vyks kas 15 min. Paskutinė ekskursija prasidės 17 val. Maksimalus žmonių skaičius grupėje – 20.

Organizatoriai – „Open House Vilnius“, VšĮ Architektūros fondas ir Nacionalinė biblioteka.

Sekite renginio naujienas „Facebook“ paskyroje.

Daugiau informacijos rasite čia ›

Naujienos iliustracija

Rugsėjis
P A T K Pn Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Parodos

2020 m. rugsėjo 17 d. – spalio 23 d.
Iliustracijų paroda „Pažiūrėk, ar skamba“
2020 m. liepos 28 d. – spalio 4 d.
Inos Budrytės paroda „Sapnai kiekvienai dienai“
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. rugsėjo 22 d. – lapkričio 22 d.
Nacionalinės bibliotekos darbuotojų kūrybos paroda
2020 m. rugpjūčio 24 d. – spalio 3 d.
Paroda „Pašventęs visas savo jėgas šalies švietimui ir laisvei“
2020 m. rugpjūčio 31 d. – rugsėjo 27 d.
Paroda „XX a. pradžios Vilniaus vaizdai“
2020 m. rugsėjo 7 d. – spalio 4 d.
Vieno eksponato parodoje pirmasis istorinis romanas apie Lietuvą

YouTubeFacebookLinkedInInstagram