Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginių kalendorius

„Kelias į namus“ su Gražina Balandyte
2019 m. gegužės 10 d. 12.00 val. 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su LRT kviečia keliauti į žymių Lietuvos kultūros žmonių namus. Dokumentinis ciklas „Kelias į namus“ – apybraižos, kuriose aplankysime garsių žmonių tėviškes, jiems ypač brangias Lietuvos vietas. Kelionėje patys sau atsakysime į klausimus, kokios aplinkybės, kokie įvykiai ir žmonės lėmė jų kūrybinį kelią. Tai ir kelionė laiku – kai grįžtama į vaikystę, mokyklos, jaunystės metus. Ji padės analizuoti išskirtinių asmenybių likimus.

Dokumentinis ciklas „Kelias į namus“ buvo ne kartą apdovanotas Lietuvos radijo ir televizijos komisijos radijo ir televizijos laidų konkurse „Pragiedruliai“. Net trys kūrybinės grupės sukurti pasakojimai laimėjo geriausių televizijos laidų konkurso „Pragiedruliai“ premiją: apie rašytoją Birutę Jonuškaitę, aktorę Gražiną Balandytę ir dailininkus brolius dvynius Algirdą ir Remigijų Gataveckus, užaugusius vaikų namuose. Šie menininkai apybraižose „Kelias į namus“ atvirai, jautriai papasakojo apie savo vaikystės ir jaunystės patirtis.

Kūrybinė grupė užfiksavo daugiau nei 100 iškilių Lietuvos kultūros žmonių, todėl „Kelią į namus“ drąsiai galima vadinti Lietuvos kultūros metraščiu. Penktadieniais 12 val. Nacionalinėje bibliotekoje bus galima pažiūrėti dokumentinę apybraižą „Kelias į namus“.

Kūrybinė grupė: scenarijaus autorės, redaktorės Ingrida Laimutytė ir Ginta Liaugminienė, pagrindinis vaizdo ir garso operatorius Haroldas Klevinskas, režisierius Aleksas Matvejevas.


„Kelias į namus“ su Gražina Balandyte

„Per širdį važiuojam. Labai jaučiu tai, kas buvo. Praeitis tai yra, nes ten nieko nebėra savo. Yra tik žemė, kuria vaikščiojau mažytė, nei tėvo, nei mamos, nėra nei brolio. Labai anksti išvažiavau iš tėviškės, gal kokių dvejų metų, gulėjau ant žolės, žiūrėjau į dangų ir iš debesų stačiau tokias pilis, ir galvodavau, koks princas atjos... ir atjojo princai, ir užėmė tą mūsų žemelę, ir turėjom išvažiuoti iš tėviškės, tiksliau sakant, išbėgti.“ Aktorė Gražina Balandytė kilusi iš šiaurės vakarų Lietuvos, tuometinio Viekšnių valsčiaus, Tulčių kaimo. Būtent ten ir prasidės G. Balandytės pasakojimas apie savo gyvenimą. Nusikelsime į Antrojo pasaulinio karo pradžios laikotarpį, kai visa šeima išgyveno tragiškus įvykius. Nepaprastai jausmingas pasakojimas apie savo vaikystę sujaudins ne vieną žiūrovą. „Tarp mūsų draugių to „sužvaigždėjimo“ niekad nebuvo, gal dėl to, kad nugyveno kaip ne žvaigždė, labai kukliai“, – pasakos jaunystė draugė Nijolė Kiselienė. Jos aplankyti kūrybinė grupė vyko prie jūros į Latviją, nuostabią Papę. „Žinot, kokios buvo tų žvaigždžių algelės, tik prasimaitint.“ Kelionė baigsis Palangoje. Ten šiuo metu gyvena G. Balandytė su vyru.

Apybraižos bus rodomos lietuvių k. Vietų skaičius Kino salėje ribotas (22 vietos).

Trumpai apie filmą

Diena
Laikas
Vieta
Filmas
Gegužės 10 d. 12 val. Kino salė, V a.

„Kelias į namus“ su Gražina Balandyte
2017 m., dokumentinis, 31 min., rež. A. Matvejevas

Naujienos iliustracija