Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginių kalendorius

„Kelias į namus“ su Jaroslavu Melniku
2019 m. gegužės 24 d. 12.00 val. 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su LRT kviečia keliauti į žymių Lietuvos kultūros žmonių namus. Dokumentinis ciklas „Kelias į namus“ – apybraižos, kuriose aplankysime garsių žmonių tėviškes, jiems ypač brangias Lietuvos vietas. Kelionėje patys sau atsakysime į klausimus, kokios aplinkybės, kokie įvykiai ir žmonės lėmė jų kūrybinį kelią. Tai ir kelionė laiku – kai grįžtama į vaikystę, mokyklos, jaunystės metus. Ji padės analizuoti išskirtinių asmenybių likimus.

Dokumentinis ciklas „Kelias į namus“ buvo ne kartą apdovanotas Lietuvos radijo ir televizijos komisijos radijo ir televizijos laidų konkurse „Pragiedruliai“. Net trys kūrybinės grupės sukurti pasakojimai laimėjo geriausių televizijos laidų konkurso „Pragiedruliai“ premiją: apie rašytoją Birutę Jonuškaitę, aktorę Gražiną Balandytę ir dailininkus brolius dvynius Algirdą ir Remigijų Gataveckus, užaugusius vaikų namuose. Šie menininkai apybraižose „Kelias į namus“ atvirai, jautriai papasakojo apie savo vaikystės ir jaunystės patirtis.

Kūrybinė grupė užfiksavo daugiau nei 100 iškilių Lietuvos kultūros žmonių, todėl „Kelią į namus“ drąsiai galima vadinti Lietuvos kultūros metraščiu. Penktadieniais 12 val. Nacionalinėje bibliotekoje bus galima pažiūrėti dokumentinę apybraižą „Kelias į namus“.

Kūrybinė grupė: scenarijaus autorės, redaktorės Ingrida Laimutytė ir Ginta Liaugminienė, pagrindinis vaizdo ir garso operatorius Haroldas Klevinskas, režisierius Aleksas Matvejevas.


„Kelias į namus“ su Jaroslavu Melniku

„Jeigu tu esi realybėj, tu esi čia ir dabar. O kas yra dvasinis gyvenimas? Sakyčiau, tu esi uždarytas toj realybėj. Kad tu gali sėdėti gulage... Kodėl išgyveno lietuviai, ukrainiečiai gulage? Dėl to, kad viduje gyveno kitas pasaulis. Ten neįmanoma buvo gyventi toj realybėj. Tai vadinasi, jie gyveno kitoje realybėj. Kita realybė yra tas, kas yra tolumoje. Ir todėl tu esi laisvas, tu nesi šios realybės vergas“, – svarsto metraščio „Kelias į namus“ herojus, rašytojas Jaroslavas Melnikas, į Vilnių atsikėlęs gyventi iš Lvovo. Vilnius jam artimas miestas savo epocha, architektūra ir primena gimtąjį miestą. Apie rašytojo vaikystę pasakos jo brolis, teatralas, vaikų šokių mokytojas Olegas Melnykas ir jo artimieji. Garsios vaikų leidyklos Ukrainoje vadovas, poetas, leidėjas Ivanas Malkovičius  šiltai priims savo leidykloje. „Kokia kalba tu rašai?“ – klausia I. Malkovičius. – „Rašau viena kalba, o perrašinėju kita“, – atsako J. Melnikas. „Tu rašai ukrainietiškai?“ – klausia. „Priklausomai nuo kūrinio.“ – „Bet kartais rašai ir lietuviškai? Tada tai iš tikrųjų fenomenas. Kai jis rašo lietuviškai – jis lietuvių rašytojas, kai ukrainietiškai – ukrainiečių“, – šypsosi jo bičiulis I. Malkovičius. J. Melnikas kvies taip pat užsukti ir į gimtąjį Lvivo I. Franko universitetą ir susitikti su draugais.

Apybraižos bus rodomos lietuvių k. Vietų skaičius Kino salėje ribotas (22 vietos).

Trumpai apie filmą

Diena
Laikas
Vieta
Filmas
Gegužės 24 d. 12 val. Kino salė, V a.

„Kelias į namus“ su Jaroslavu Melniku
2018 m., dokumentinis, 31 min., rež. A. Matvejevas

Naujienos iliustracija