Telefonas Klaustukas

Renginių kalendorius

Paroda „Pažinti iš viršelio: etiketės ir kortelės“
nuo 2019 m. rugsėjo 16 d.
iki 2019 m. spalio 12 d.

Nors sakoma, kad rankraščiai nedega, tačiau yra raštų, etikečių, kortelių, kurios sukuriamos, kad būtų sunaikintos. Vienas sukarpome ir kaip bevertes išmetame. Kitas geriausiu atveju panaudojame kaip knygų skirtukus. Yra ir tokių, kurias su visa pakuote sudeginame. Nenuginčijama tai, kad įvairių daiktų etiketės atspindi savo metą. Tai kuklūs istorijos liudytojai, kurie pernelyg dažnai sunaikinami.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skaitykloje kviečiame susipažinti su įvairiausiomis etiketėmis ir kortelėmis. Tarp eksponatų rasite ir anksčiau žmonių karpytas maisto korteles – vardines, su antspaudais ir nurodytomis parduotuvėmis. Seniau, pavykus įsigyti 80 gramų riebalų savaitei, pirkėjo akivaizdoje buvo nukerpamas kuponas, pavykus gauti kuro krosniai, pieno vaikui, papietauti labdaros valgykloje – vėl karpomi kuponai.

Susirgę dažnai vartojame vaistus. O kurgi pasveikus dėti pakuotę su etikete, kur dėti nebereikalingą receptą? Turbūt tik išmesti. Smaližiai visais laikais mėgo pasilepinti saldumynais: įvairių skonių karamelėmis, šokoladais, šviežiu medumi. Visą šią gyvenimo sritį parodoje iliustruoja Lietuvos saldainių etiketės. Prie saldumynų kartais norėjosi ir stipresnio gėrimo, o kartais ir dūmą užtraukti: šią gyvenimo pusę atskleis cigarečių ir alkoholinių gėrimų etiketės.

Reikėtų paminėti išskirtines degtukų dėžučių etiketes. Sovietmečiu tai buvo ir dailės kūriniai, ir agitacijos priemonė. Raginama keliauti, skaityti, komplektuoti bibliotekas, lankyti muziejus, net siųsti pinigus telegrafo perlaidomis ir sekti kolorado vabalų pasirodymus.

Maloniai kviečiame parodoje kartu analizuoti, vertinti ir lyginti eksponatus, kurie turi tiek daug ko papasakoti.

Parodą rengė Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriaus vyresnysis redaktorius Vytautas Smilgevičius ir Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvinio fondo skyriaus vadovė Rūta Eglinskienė. Parodos dailininkas – Nacionalinės bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyresnysis dailininkas Jokūbas Zovė.

Trumpai apie renginį

Data rugsėjo 16 d. – spalio 12 d.
Laikas skaityklos darbo laiku
Vieta Retų knygų ir rankraščių skaitykla, V a.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Naujienos iliustracija