Renginių kalendorius

Leidinio „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“ pristatymas
2019 m. spalio 29 d. 17.00 val.

Deklaruojant Lietuvą kaip jūrinę valstybę, neretai pasitenkinama dabartinės situacijos konstatavimu, kai Nepriklausomybės atkūrimas laikomas tokios valstybės kūrimo pradžia. Nevienareikšmiškai vertinamas sovietinis laikotarpis, kai laivuose su Sovietų Sąjungos vėliava plaukiojo šimtai lietuvių jūrininkų, ir metai po Nepriklausomybės atkūrimo, kai tarp kitų priežasčių ir jūrinio mentaliteto trūkumas sutrukdė efektyviai panaudoti Lietuvai atitekusį milžinišką laivyną. Šiame kontekste ne visada objektyviai buvo vertinamas Nepriklausomos Lietuvos laikotarpis, kai ir buvo padaryti pirmieji žingsniai į jūrinę valstybę: perimtas Klaipėdos uostas, kurtas prekybos ir karo laivynas, rengti kvalifikuoti jūreiviai.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatomas leidinys „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“, rengtas žinyno principu, pateikiant laivyno kūrimo iniciatorių bei dalyvių biografijas ir jūrinių bei pasienio apsaugos laivų, 1921–1940 m. plaukiojusių su Lietuvos vėliava, istorijas. Šią medžiagą papildo autorių parengti straipsniai apie jūrinės idėjos atsiradimą Lietuvoje ir kvalifikuotų jūreivių rengimą Lietuvos laivynui Nepriklausomos Lietuvos metais.

Leidinio autoriai – Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus darbuotojai Romaldas ir Romualdas Adomavičiai. R. Adomavičius sen., remdamasis Lietuvos jūrų muziejaus archyve saugoma ir Lietuvos bei Latvijos archyvuose per 30 metų surinkta medžiaga, parengė Lietuvos laivyno kūrimui nusipelniusių asmenų biografijas, laivų istorijas, panaudotų šaltinių ir literatūros sąrašą, straipsnį „Profesionalių jūrininkų rengimas Lietuvos laivynui 1923–1940 m.“ R. Adomavičius jun., tiriantis jūrinės idėjos raidą bei prekybos laivyno atsiradimo aplinkybes, parengė straipsnį „Lietuvos kelias prie jūros“.

Rengiant leidinio tekstus, labai naudingi (ypač rašant laivų istorijas) buvo duomenys iš kapitono Romano Vilčinsko-Vilko archyvo, kurį jis paliko Lietuvos jūrų muziejui. Panaudota visa prieinama literatūra ir publikacijos periodiniuose leidiniuose, anksčiau netirta Latvijos valstybės archyvo medžiaga. Visa tai nurodyta šaltinių ir literatūros sąraše.

Prieš keletą metų buvo parengtas trumpas internetinis leidinio variantas. Jį pristatydamas, autorius kartu kreipėsi į laivyno kūrėjų gimines ir paprašė pasidalinti išlikusiais dokumentais, nuotraukomis, prisiminimais. Atsišaukė keliolika žmonių. Jų pastabomis  ir komentarais pasinaudota tikslinant kai kurias biografijos, perduoti autentiški dokumentai papildė muziejaus fondus. Dalis tos medžiagos panaudota leidiniui iliustruoti.

Knygos pristatyme dalyvaus Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas, Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, Lietuvos jūrų muziejaus vyriausiasis fondų saugotojas-direktoriaus pavaduotojas Romualdas Adomavičius.

Trumpai apie renginį

Data spalio 29 d.
Laikas 17 val.
Vieta Renginių erdvė, III a.
Trukmė 2 val.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Organizatoriai Lietuvos jūrų muziejus
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Sausis
P A T K Pn Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

YouTubeFacebookLinkedInInstagramFlickr