Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Renginio iliustracija

Slaptieji tekstai: Agripos Netesheimiečio „De occulta philosophia“

2024 m. gegužės 16 d. 18.00 val. – 20.00 val.

Agripa Netesheimietis (Agrippa von Nettesheim, tikr. Heinrich Cornelius; 1486–1535) buvo iškilus Renesanso vokiečių filosofas, teologas, medikas, teisininkas, astrologas, kabalistas ir alchemikas. Jis yra geriausiai žinomas dėl savo veikalo „Apie okultinę filosofiją“ (De occulta philosophia, 3 kn., 1531–1533), kuriame nagrinėjamos įvairios okultinės temos – magija, astrologija, alchemija ir kabalistika.

Agripa Netesheimietis yra laikomas vienu žymiausių okultinių mąstytojų, labai prisidėjusių prie Renesanso okultinių idėjų plitimo Europoje. Jo veikalas „Apie okultinę filosofiją“ buvo vienas iš pirmųjų sisteminių bandymų sujungti filosofiją, religiją ir magiją. Šiame veikale atsispindi siekis paaiškinti pasaulio struktūrą ir žmogaus vietą jame. Pirmoje knygoje pristatoma materialaus pasaulio, sudaryto iš keturių elementų: ugnies, oro, vandens ir žemės, samprata. Antrojoje aptariamas dangaus pasaulis: Zodiakas ir dangaus kūnai. Trečia knyga skirta angelams, demonams ir kitoms dvasinėms būtybėms aptarti.

Lotynų kalba parašytas veikalas „Apie okultinę filosofiją“ XVI–XVII a. sulaukė vertimų į kitas Europos kalbas. Jis tapo vienu pagrindinių šaltinių, skatinusių to meto mąstytojus iš naujo reflektuoti magijos, astrologijos, alchemijos ir kitų okultinių temų prigimtį bei turinį.

Paskaitą ves dr. Laima Bucevičiūtė (Vytauto Didžiojo universitetas).

Viešų paskaitų ciklas „Slaptieji tekstai“ skirtas reikšmingiausiems ezoterizmo istorijai tekstams pristatyti.

Paskaitose klausytojai bus supažindami su pačių tekstų turiniu, bus bandoma atsakyti į klausimus, kodėl tam tikras tekstas tampa reikšmingas kultūroje ir palieka įspaudą idėjų istorijoje, koks šių knygų santykis su kitais ezoterizmo tekstais ir su meniniais, politiniais, moksliniais bei religiniais kontekstais, kokių socialinių procesų apsuptyje tekstas pasirodė ir kokį poveikį padarė visuomenei.

Vakarų pasaulio istorinę paletę apimantys tekstai leis pažvelgti į ezoterizmo istoriją, atpažinti ryškesnius ezoterinius sąjūdžius bei asmenybes, o skirtingoms disciplinoms atstovaujantys lektoriai padės kritiškai ir tarpdiscipliniškai įvertinti sudėtingą ir nevienalytį ezoterizmo reiškinį.

Renginį organizuoja Lietuvos ezoterizmo studijų grupė (LESG) prie Lietuvos religijotyrininkų draugijos ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Įvykusios ir numatomos paskaitos:

  • Vasario 22 d. „Corpus Hermeticum: tekstai, kontekstai, tikėtinos ištakos ir reikšmingos įtakos“, dr. Rasius Makselis (Lietuvos kultūros tyrimų institutas)
  • Kovo 7 d. „Senovės Egiptas ir Toto knyga“, dr. Tadas Rutkauskas (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Kovo 21 d. „Evangelija pagal Tomą“, dokt. Gražina Kelmelytė-Ratniece (Vilniaus universitetas)
  • Balandžio 18 d. „Picatrix“, dokt. Ina Kiseliova-El Marassy (Lietuvos kultūros tyrimų institutas)
  • Gegužės 9 d. „Sefer ha-zohar“, doc. dr. Aušra Pažėraitė (Vilniaus universitetas)
  • Gegužės 16 d. Agripos Netesheimiečio „De occulta philosophia“, dr. Laima Bucevičiūtė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Gegužės 30 d. „Rozenkreicerių manifestai „Fama Fraternitatis“ ir „Confessio Fraternitatis“, prof. dr. Gintautas Mažeikis (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Rugsėjo 5 d. Helenos P. Blavatskajos „Slaptoji doktrina“, prof. dr. Audrius Beinorius (Vilniaus universitetas)
  • Rugsėjo 19 d. Aleisterio Crowley’io „Liber AL vel Legis“, dokt. Adas Diržys (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Rugsėjo 26 d. Carloso Castanedos „Don Chuano mokymas“, dr. Eglė Aleknaitė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Spalio 3 d. Antono Szandoro LaVey’aus „Šėtono biblija“, prof. dr. Milda Ališauskienė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Spalio 17 d. H. P. Lovecrafto „Necronomicon“, dr. Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), dokt. Adomo Žudžio audiovizualinis performansas (Vilniaus dailės akademija)

Paskaita vyks Nacionalinės bibliotekos Renginių erdvėje (III a.).

Trumpai apie renginį

Data
gegužės 16 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Renginių erdvė, III a.
Trukmė
2 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Organizatorės
Lietuvos ezoterizmo studijų grupė (LESG) prie Lietuvos religijotyrininkų draugijos ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Svarbu
renginys gali būti fotografuojamas ir (arba) filmuojamas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“