Telefonas Klaustukas Sitemap

Aš skaiTAU: knygos ilgiems vakarams pagal U. Kaunaitę

Ko gero, rimčiausi dalykai nutinka žaidžiant. Štai, pavyzdžiui, knygos keičia gyvenimą jomis tiesiog mėgaujantis. Rodos, skaitinys buvo tik fonas akims gurkšnojant arbatą, o plaudamas puodelį esi jau kitoks nei prieš tai. Tokiai patirčiai jus šią savaitę kviečia jaunosios kartos rašytoja, psichologė Unė Kaunaitė.

„Ilgėjantiems vakarams – penkios knygos. Kviečiu jas visas skaityti besimėgaujant – stiliumi, ironija, žodžio žaisme arba giliomis mintimis. Tokių pasakojimų sakinius galima skaityti po du ar tris kartus ir kaskart juose atrasti vis kitą prasmę.

U. Kaunaitė (Eglės Jociūtės nuotr.)Eglės Jociūtės nuotr.

Alice Munro Brangus gyvenimeAlice Munro, Brangus gyvenime
Tai – paskutinė mano skaityta knyga. 2013-ųjų metų Nobelio premijos laureatė A. Munro yra trumpų istorijų meistrė, – seniai nejaučiau tokio malonumo skaitydama apsakymus. Jos žodžiai talpūs, apibūdinimai netikėti, veikėjai įvairiapusiški, o siužetas nuolat pasisuka kitaip, nei tikiesi. 

 

Undine Radzeviciute Zuvys ir drakonaiUndinė Radzevičiūtė, Žuvys ir drakonai
Jei kas prašo rekomenduoti grožinį lietuvių autorės kūrinį, visada rekomenduoju šį. Tai lietuvių literatūra manantiems, kad savi autoriai – ne jiems. Undinės stilius unikalus, jos sakiniai keliaprasmiai: vienu metu ir keliantys juoką, ir verčiantys susimąstyti. „Kinai kaip drugeliai: būtų galima ir nežiūrėti, bet labai įdomu“, – rašo U. Radzevičiūtė. Tokios ir jos knygos – būtų galima ir neskaityti, bet labai įdomu.

 

J. Korčakas Karalius Motiejukas PirmasisJanusz Korczak, Karalius Motiejukas Pirmasis
Knyga vaikams, kurią skaitydami verkia suaugusieji. Vienas brangiausių mano vaikystės kūrinių, kurį vis dar rekomenduoju kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus. Tai knyga apie vaiką, tapusį Karaliumi. O iš tiesų – apie idealizmo ir realybės sankirtą, apie visų mūsų prigimtį ir prasmę šiame gyvenime.

 

Kurt Vonnegut Katės lopšysKurt Vonnegut, Katės lopšys
Vienas mėgstamiausių mano autorių. Iš jo knygų pirmiausia perskaičiau šį romaną, o vėliau krimtau visas kitas iš eilės. Ironijos meistras, intelektualiai ir šmaikščiai pašiepiantis politiką, mokslą, religiją ir visuomenės normas. Jo veikėjai savo veiksmais veda pasaulį prie destrukcijos, o knygą trumpai būtų galima apibūdinti kaip istoriją apie žmonijos kvailumą. 

 

G.Radvilavičiūtė Šiąnakt aš miegosiu prie sienosGiedra Radvilavičiūtė, Šiąnakt aš miegosiu prie sienos
Ši eseistikos knyga jau buvo įvardyta kaip geriausia lietuvių literatūros dešimtmečio knyga. Kai pirmą kartą ėmiau ją skaityti, buvau per jauna – padėjau į šalį. Antrą kartą perskaičiau susidomėjusi. Trečią – žavėdamasi stiliumi, sąmoju ir netikėtu istorijos konstravimu. Pastaruoju ji kartais primena jau minėtą Alice Munro. Tiesiog – skaniausiems vakarams.“ 

 

Visas knygas galite rasti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Rubrika „Aš skaiTAU“ – bendras Nacionalinės bibliotekos ir portalo DELFI projektas. Kviečiame grįžti prie knygos ir dalytis literatūros atradimais.