Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Mokymai

Nacionalinė biblioteka vartotojams siūlo nuotolinius mokymus įvairiomis temomis, jie yra nemokami, tačiau į juos būtina registruotis. Užsiregistravę elektroniniu paštu gausite prisijungimo prie mokymų nuorodą. Nuotoliniai mokymai vyksta per „Microsoft Teams“ programą. Numatytų mokymų laikas gali trukti iki 1,5 valandos. Jeigu negalėsite dalyvauti mokymuose, prašome atšaukti rezervaciją el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Sudarytoms grupėms galime pasiūlyti kontaktinius ir nuotolinius mokymus. Jei pageidaujate tokių mokymų, turite kitų klausimų ar pasiūlymų, prašome susisiekite su mumis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. dėl jums tinkamiausio laiko.

Artimiausi mokymai

2024 m. gegužės mėnesio nuotoliniai mokymai

 • Informacinis raštingumas: posistemės „Teisės aktai“ ir „Teisėkūra“ lietuviškoje teisinėje duomenų bazėje „Infolex“
  Gegužės 9 d. 09.00-10.00 val. (Registracija ›
 • Informacinis raštingumas: posistemė „Teismų praktika“ -  bylų paieška lietuviškoje teisinėje duomenų bazėje „Infolex
  Gegužės 10 d. 09.00-10.00 val. (Registracija ›
 • Muzikinė geografija. II dalis. Vakarų Europa
  Gegužės 16 d. 13.00-14.30 val. (Registracija ›
 • Medijų ir informacinis raštingumas: renkamės, vertiname, valdome. 1 dalis
  Gegužės 21 d. 10.00-11.30 val. (Registracija ›)
 • Informacinis raštingumas: duomenų bazės moksliniams darbams: paieška ir galimybės
  Gegužės 21 d. 14.00-15.30 val. (Registracija ›
 • Informacinis raštingumas: elektroninės valdžios paslaugos
  Gegužės 22 d. 10.00-11.00 val. (Registracija ›
 • Medijų ir informacinis raštingumas: renkamės, vertiname, valdome. 2 dalis
  ATŠAUKTA.
  Gegužės 23 d. 10.00-11.30 val. (Registracija ›
 • Muzikinė geografija. III dalis. Pietų Europa
  Gegužės 23 d. 13.00-14.30 val. (Registracija ›)

Mokymų aprašymai

Medijų ir informacinis raštingumas: renkamės, vertiname, valdome (2 dalių mokymų ciklas)

Pirmos dalies mokymuose sužinosite, kuo skiriasi informacinis raštingumas nuo medijų raštingumo, taip pat išgirsite apie medijų įvairovę bei naujas jų formas ir kodėl tradicinė žiniasklaida nebėra tokia aktuali. Bus gilinamos žinios apie neteisingos informacijos tipologiją, propagandą ir šio termino priešistorę: kokiais pavidalais ir kokiu tikslu ji plinta tam tikrose visuomenės srityse, aptarsime jos teigiamas ir neigiamas puses, nagrinėsime, kuo skiriasi propaganda nuo dezinformacijos ir kokie yra jų analizės būdai.
Antros dalies mokymuose bus nagrinėjama, kas yra naujienos, kokie yra jų atrankos kriterijai, kodėl netikrų naujienų internetinėse platybėse yra žymiai daugiau negu tikrų. Išgirsite patarimų, kaip atskirti dirbtinio intelekto sukurtas nuotraukas, kaip atpažinti netikras paskyras ir, kas tie troliai su botais, egzistuojantys dezinformacijos srautuose. Bus aptarta, kaip medijos veikia mūsų mąstymą ir kodėl mes tampame priklausomi nuo jų bei bus atskleistos pagrindinės taisyklės, kaip pasirinkti patikimus informacinius šaltinius, juos kritiškai vertinti ir valdyti.

Medijų ir informacinis raštingumas: jauskimės saugiai internete

Mokymuose pristatomos grėsmės, su kuriomis susiduria interneto vartotojai, aptariami galimi pavojai ir pasekmės, kai informacinėmis ir ryšių technologijomis yra naudojamasi neatsakingai. Taip pat pateikiamos informacijos apsaugos rekomendacijos, įvardijamos loginio ir fizinio saugumo priemonės.

Informacinis raštingumas: el. valdžios paslaugos

Pristatomos per elektroninės valdžios vartus prieinamos elektroninės paslaugos. Supažindinama su svarbiausiomis elektroninių paslaugų teikėjų svetainėmis.

Informacinis raštingumas: elektroninės paslaugos kasdieniams poreikiams (lietuvių kalba)

Pristatomos nuotoliniu būdu prieinamos, pasiekiamos arba užsakomos elektroninės paslaugos pagrindiniams kasdieniams poreikiams patenkinti. Detaliau supažindinama su buities, transporto, laisvalaikio, savirealizacijos, socializacijos, psichologinės pagalbos elektroninėmis paslaugomis.

Informacinis raštingumas kitataučiams: elektroninės paslaugos kasdieniams poreikiams (rusų kalba)

Pristatomos elektroninės paslaugos kasdieniams poreikiams kitataučiams ir karo pabėgėliams Lietuvoje. Supažindinama su buities, transporto, laisvalaikio, savirealizacijos, socializacijos, psichologinės pagalbos elektroninėmis paslaugomis.

Информационная грамотность для иностранцев: электронные услуги для повседневных нужд (на русском языке). Обучение представляет дистанционно доступные электронные услуги для удовлетворения основных повседневных потребностей иностранцев и военных беженцев в Литве. Представляются электронные услуги быта, транспорта, досуга, самореализации, социализации, психологической помощи.

Informacinis raštingumas: duomenų bazės moksliniams darbams – paieška ir galimybės

Pristatomos bibliotekos prenumeruojamos užsienio duomenų bazės moksliniams darbams rašyti. Susipažinkite su plačiausiai naudojamomis duomenų bazėmis EBSCO ir JSTOR, sužinokite, kaip jose veikia paieška, kokios pagrindinės funkcijos ir galimybės duomenų bazėmis naudojantis ne tik bibliotekoje, bet ir namuose. Taip pat susipažinsite su tarptautinių organizacijų bei lietuviškomis duomenų bazėmis.

Informacinis raštingumas: bibliografinės informacijos tvarkymo programos „Zotero“ ir „Mendeley“

Pristatomos nemokamos bibliografinės informacijos tvarkymo programos, skirtos kaupti, sisteminti ir dalintis bibliografine informacija bei sudaryti literatūros sąrašus moksliniuose darbuose. Sužinosite, kaip jas įsidiegti kompiuteryje, kokios jų pagrindinės funkcijos ir pagrindiniai programų panašumai ir skirtumai.

Informacinis raštingumas: posistemės „Teisės aktai“ ir „Teisėkūra“ lietuviškoje teisinėje duomenų bazėje „Infolex“
 • Posistemių „Teisės aktai“ ir „Teisėkūra“ paieškos filtrai (apžvelgiami visi paieškos filtro laukai);
 • Atliktos paieškos rezultatai, rezultatų tikslinimas, užklausos prenumerata ir išsaugojimas, prenumerata pagal temas;
 • Teisės akto dokumentas (ryšiai su kitais dokumentais, redakcijos, įrankių juosta prie straipsnių);
 • Teisės akto projekto informacija, palyginimo įrankis;
 • „Infolex“ ES teisės aktų posistemė – paieška, rezultatai, dokumentas;
 • Individualūs katalogai.
Informacinis raštingumas: posistemė „Teismų praktika“ – bylų paieška lietuviškoje teisinėje duomenų bazėje „Infolex“
 • Kaip susirasti reikalingas bylas naudojant įvairius „Infolex“ teismų praktikos posistemės paieškos filtrus;
 • Paieška tarp jau rastų rezultatų, rezultatų analizė, kokia informacija pateikiama rezultatuose;
 • Bylos citavimo vizualizacija, citavimo kontekstas;
 • „Infolex“ ES praktikos posistemė – paieška, rezultatai, dokumentas;
 • Skaičiuoklės, žodynai.
Informacinis raštingumas: atviroji prieiga – nauda ir galimybės

Mokymuose pateikiamos teorinės ir praktinės žinios apie atvirąją prieigą, nurodomos tikslinės grupės, kurioms ji yra skirta. Taip pat pristatomos Lietuvos atvirosios prieigos išteklių talpyklos bei aptariama atvirosios prieigos išteklių paieška.

Informacinis raštingumas: efektyvi informacijos paieška

Mokymuose sužinosite, kokia gali būti informacijos paieška, jos strategija bei etapai. Susipažinsite su paieškos planavimo procesais ir pamatysite, kokia paieška yra efektyviausia. Taip pat bus aptariami informacijos paieškos įrankiai, paieškos portalai, efektyvios informacijos tvarkymo ir išsaugojimo programos bei autorinių teisių pagrindai.

Muzikinė geografija (5 dalių mokymų ciklas)

Muzikinės antropologijos paskaitų-mokymų dalyviai, klausydamiesi reprezentatyvių pristatymų ir muzikinių įrašų bei mokydamiesi juos atrasti iš duomenų bazių „Europeana“, „Naxos Music Library“, Nacionalinės bibliotekos muzikos fondų ir kitų šaltinių, susipažins su penkiais – Šiaurės, Pietų, Vakarų, Centrinės bei Pietryčių Europos muzikiniais regionais, jų skirtumais, pagilinsite Europos etninės muzikos istorijos žinias bei mokysitės pažinti Europos muzikinio paveldo ryšį su žemyno gyventojų gyvenimo būdu, istorija, kraštovaizdžiu ir etnogeneze.

Nacionalinė biblioteka Jūsų namuose

Mokymų metu sužinosite, kaip neišėjus iš namų užsisakyti leidinius portale ibiblioteka.lt, kuo ypatingas Lietuvos skaitmeninto kultūros paveldo portalas epaveldas.lt, ir kokias paieškos galimybes jis teikia, trumpai papasakosime, ką galima rasti bibliotekos prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse, bei pristatysime Nacionalinės bibliotekos Facebook ir Youtube paskyras, taip pat parodysime, kaip tinkamai paženklinti skaitmeninį objektą, kurį planuojate skelbti internete (Creative Commons licencijos ir kūrinių ženklinimas).

Sutartinės: kas, kaip, kur ir kodėl?

Susipažinsite su sutartinėmis įdomesniu, gilesniu – antropologiniu požiūriu. Išmoksite atskirti populiariausių tipų sutartines, susipažinsite su žanro kilmės teorijomis, istoriniu kontekstu, ryškiausių tyrėjų įžvalgomis apie žanro mistifikuojamas savybes, kaip ir kokia kultūrinė sankloda lėmė lyčių diferenciaciją. Paskaitoje pateikiama nuorodų į autentiškus sutartinių garso įrašų informacinius šaltinius.

Išgirskite: muzika duomenų bazėje „Naxos Music Library“

Muzikos duomenų bazėje „Naxos Music Library“ galima klausytis pačios įvairiausios muzikos: klasikinės, džiazo, pasaulio folkloro, šiuolaikinės populiariosios, roko ir kitų muzikos įrašų. Mokymuose susipažinsite su muzikos kūrimo, atlikimo ir prodiusavimo programomis „AbletonLive“ ir „GarageBand“: jų kūrybiniais ir techniniais aspektais, garso takelių kūrimu, įrašinėjimo procesu ir įrašų redagavimo priemonėmis, taip pat pristatysime trumpą prodiusavimo įvadą.

Pažintis su natografijos programa „Sibelius“

Mokymuose išmoksite programos funkcionalumo pagrindų, susipažinsite su pagrindinių programos įrankių panaudojimu. Baigę mokymus žinias galėsite pritaikyti savo poreikiams: muzikos teorijos ar muzikinio rašto įsisavinimui, klausos lavinimui, muzikos instrumentų ir tembrų pažinimui, muzikinio teksto rašymui, naudojant MIDI klaviatūras, kūrinių aranžavimui, kūrybai, leidybai ir kt.

Pažintis su notacijos programa „Finale“

Pristatomi pagrindiniai darbo su notacijos programa „Finale“ ypatumai, programos veikimo principai, jos paskirtis ir panaudojimo galimybės. Bus atliekamos praktinės užduotys: natografiškai užrašysime nurodytą pavyzdį, išbandysime skirtingus natų įvedimo, atkūrimo ir formatavimo būdus. Mokymai skirti tiek pradedantiems (skaitantiems muzikos raštą), tiek pažengusiems: pedagogams, norintiems savarankiškai pasiruošti metodinę medžiagą ar pedagoginį repertuarą, muzikos mėgėjams, atlikėjams, ketinantiems naudoti notacijos programą muzikos kūrimui, aranžavimui ar mokymuisi.