Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Pažinimo erdvė-Laimės Lukošiūnienės salė

Erdvė skirta lankytojų kultūriniams, pažintiniams edukaciniams, mokymosi, kūrybiniams ir saviraiškos poreikiams. Čia pristatomi Nacionalinės bibliotekos archyvai, lankytojai kviečiami į bibliotekos specialistų rengiamas edukacijas, kamerines meno ir archyvines parodas, kitus renginius. Pažinimo erdvė sudaro galimybę atsitraukti nuo įprastos aplinkos ir veiklos, atrasti naujų kultūros reiškinių ir priemonių kūrybiškam mąstymui ugdyti ir lavinti.

Pažinimo erdvėje vyksta:

  • Nacionalinės bibliotekos specialistų rengiamos edukacinės programos, projektai, veiklos, edukacinės teminės parodos ir renginiai;
  • Nacionalinės bibliotekos dokumentų, rinkinių, kolekcijų ir teminių leidinių, restauruotų objektų pristatymai;
  • vertingo dokumentinio paveldo, jo tyrimų, restauravimo darbų aktualizavimo, reikšmingų kultūros ženklų, įvykių ir asmenybių pristatymai;
  • tradicinio ir šiuolaikinio meno parodos.

2022 m. Pažinimo erdvei suteiktas Laimės Lukošiūnienės salės pavadinimas. Laimė Gabrielė Lukošiūnienė (1934–2021) beveik keturis dešimtmečius darbavosi Nacionalinėje bibliotekoje. Jos iniciatyva, Nacionalinėje bibliotekoje imtos rengti meno kūrinių ekspozicijos, šalies ir tarptautinės parodos. L. Lukošiūnienė rengė iškilmingus jų atidarymus, rūpinosi, kad meno kūriniai atsidurtų tradicinėje bibliotekos erdvėje ir taip būtų ugdomas skaitytojų estetinis suvokimas.

Vėlyvuoju sovietmečiu bibliotekos Meno skyrius garsėjo kaip vieta, kurioje, L. Lukošiūnienės pastangomis, buvo pristatoma kokybiška, tačiau ne visai į sovietinio oficialaus vaizduojamojo meno kanonus telpanti dailė. L. Lukošiūnienės dėka Nacionalinėje bibliotekoje buvo surengtos šiandien žymiausių Lietuvos menininkų, sulaukusių tarptautinio pripažinimo, pirmosios parodos. Šarūnas Sauka, Algis Skačkauskas, Vaidotas Žukas, Dalia Kasčiūnaitė, Vincas Kisarauskas, Leonardas Gutauskas, Živilė Jasutytė, Ričardas Bartkevičius, Dalia Matulaitė, Vladas Vitkauskas, Jurga Ivanauskaitė, Paulius Normantas – tai tik keletas garsių menininkų, savo darbais puošusių bibliotekos erdvės.

„Tuomet neturėjome nei parodoms pritaikytų stendų, nei pakabinimo įrangos, net tinkamų virvių, popieriaus, stiklo, paveikslus kabinančių darbininkų, transporto eksponatams vežioti. Turėjome tik entuziazmo, tuščias sienas ir penkių metrų aukščio kopėčias, kurias iš vietos galėjo pajudinti tik du stiprūs vyrai“, – apie parodų rengimo pradžią Nacionalinėje bibliotekoje yra pasakojusi L. Lukošiūnienė.

Plačiau apie L. Lukošiūnienės knygas, straipsnius bei atsiminimus apie surengtas parodas galite paskaityti čia.

Lietuvos nacionalinė televizija yra parengusi laidą „Legendos“ apie L. Lukošiūnienę, ją galima pasižiūrėti čia.

Pažinimo erdvėje-Laimės Lukošiūnienės salėje esame atviri skirtingų patirčių, išsilavinimo ir įvairių amžiaus grupių žmonėms, norintiems dalyvauti kūrybiškumą ir saviraišką skatinančiose veiklose, bei Nacionalinės bibliotekos lankytojams, norintiems susipažinti su bibliotekos saugomu paveldu.

Erdvė dirba Nacionalinės bibliotekos darbo valandomis, ją rasite adresu Gedimino pr. 51, V a., 535 kab. Visais klausimais dėl Pažinimo erdvės nuomos renginiams prašome kreiptis el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Daugiau informacijos apie erdvių renginiams nuomą rasite čia ›.

V aukštas

III a. planas