Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Dirbtuvės PATS SAU

Namuose nerandi ramaus kampo svarbiam mokyklos projektui užbaigti? O gal tiesiog mėgsti konstruoti ar užsiimti rankdarbiais? Šiose dirbtuvėse tikrai atsiras vietos tavoms idėjoms brandinti ir dėžė iš jų gimusiems kūriniams priglausti. Kenti idėjų badą? Ne bėda – patys idėjų turime apsčiai ir draugiškai jomis dalijamės. Nedrąsu vienam? Ateik su draugais!

Kas tai?

PATS SAU – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atviros dirbtuvės mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunuoliams. PATS SAU – Pasidaryk, Atrask, Tausok, Smalsauk, Siek, Atpažink, Užfiksuok.

Užsuk į Nacionalinę biblioteką – čia rasi per dvi dešimtis įrengtų individualaus darbo vietų, 3D spausdintuvą, vinilo ir kaitrinių plėvių pjaustiklį, kaitrinį presą, mini sublimacinį spausdintuvą, robotikos ir elektronikos rinkinius, programuoti skirtus mikrokompiuterius, kompiuterius su reikiama programine įranga ir įvairių medžiagų tavo idėjoms paversti apčiuopiamomis. Pavargę ar laukiantys stropiųjų darbininkų galės atsikvėpti poilsio ir skaitymo erdvėje.

Jei bus akivaizdu, kad esi nebe mokyklinio amžiaus, pasiliekame teisę prašyti parodyti galiojantį moksleivio pažymėjimą. Nebent tave lydės tokį pažymėjimą turintis asmuo.

Laukiame ir mokinių grupių, kurioms siūlysime įvairių kūrybinių programų – nuo robotų kūrimo iki filmavimo.

Darbo laikas

Rugsėjį–birželį:
pirmadieniais–penktadieniais 12.00–20.00 val.
šeštadieniais–sekmadieniais 12.00–18.00 val.

Darbo dienomis nuo 10.00 iki 12.00 val. laikas skiriamas per Kultūros paso paslaugą užsiregistravusiems arba mokinių grupėms. 

Liepą–rugpjūtį:
pirmadieniais–penktadieniais 10.00–18.00 val.
šeštadieniais–sekmadieniais nedirbame

P.S. Apie darbo laiko pokyčius visuomet informuojame savo Facebook ir Instagram paskyrose. Kviečiame sekti! 

Registracija ir informacija

Tel. (8 5) 239 8580
El. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 
Kviečiame sekti dirbtuvių naujienas „Facebook“ paskyroje ›  

Svarbu

 • Mokinių grupes prašome registruotis iš anksto. Jas turėtų lydėti mokytojas arba ekskursijos vadovas, kuris atvykęs į sutartą užsiėmimą turėtų pateikti lydinčio asmens sutikimą ir moksleivių grupės narių sąrašą
 • Pavieniams dirbtuves lankantiems mokiniams (iki 12 metų) pirmą sykį draugiją turėtų palaikyti suaugęs už jį atsakingas asmuo.
 • Jaunesniems nei 16 metų asmenims pirmo apsilankymo metu būtinai reikia pateikti tėvų / globėjų sutikimą ir susipažinti su dirbtuvių lankymo taisyklėmis.
 • Atvykusiems be išankstinės rezervacijos laisvos darbo vietos užtikrinti negalime.
 • Dirbtuvės įsikūrusios pirmame Nacionalinės bibliotekos (Gedimino pr. 51, Vilnius) aukšte, 114 kabinete.

Kviečiame savarankiškai išbandyti siūlomus „Žingsnis po žingsnio“ projektus, o jei namuose neturėsite reikiamų medžiagų – pasisemti idėjų, kurias galėsite įgyvendinti atvykę į dirbtuves.

Dirbtuvių PATS SAU taisyklės

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra dirbtuvės PATS SAU?

PATS SAU – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atviros kūrybinės dirbtuvės mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunuoliams. Šioje savarankiško darbo erdvėje moksleiviai gali įgyvendinti kūrybinius sumanymus, susipažinti su dirbtuvių įranga – 3D spausdintuvu, kaitriniu presu, lazerinio graviravimo ir pjaustymo įrenginiu, vinilo ir kaitrinių plėvių pjaustikliu, virtualios realybės akiniais, naudotis įvairiais įrankiais ir medžiagomis.

Kas gali naudotis dirbtuvėmis?

Dirbtuvės PATS SAU skirtos mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunuoliams. Kartu su vaikais, ypač jaunesniais, gali ateiti ir tėveliai ar globėjai. Moksleiviai, norintys lankytis vieni, turi turėti tėvų ar globėjų pasirašytą sutikimą laikytis taisyklių. Dirbtuvėse taip pat laukiamos moksleivių grupės su lydinčiu mokytoju ar vadovu. Registracija grupėms.

Kada veikia dirbtuvės?

Pavieniai lankytojai į dirbtuves kviečiami pirmadieniais – penktadieniais 12–20 val., savaitgaliais 12–18 val. Valstybinių švenčių dienomis dirbtuvės neveikia. Per moksleivių atostogas dirbtuvės veikia įprastu laiku. Užsiregistravusias moksleivių grupes priimame darbo dienomis 10–12 val. Registracija grupėms.

Ar galima pradėtus projektus palikti saugoti iki kito karto?

Nebaigtus projektus, išskyrus lego robotikos kūrinius, galima palikti popieriniame maišelyje kuratorių nurodytoje vietoje. Ant maišelio reikia užrašyti vardą ir tos dienos datą. Projektus saugome ne ilgiau kaip mėnesį.

Ar reikia rezervuoti darbo vietą?

Ateiti į dirbtuves galima ir be išankstinės darbo vietos rezervacijos – jei randate laisvą stalą, galite sėstis prie jo ir darbuotis. Esant didesniam užimtumui, ypač savaitgaliais, verta darbo vietą rezervuoti iš anksto telefonu (8 5) 239 8580 arba parašius Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Ar reikia mokėti už dirbtuves? Ar kainuoja priemonės?

Naudojimasis dirbtuvėmis lankytojams nekainuoja. Su malonumu nemokamai dalinamės įrankiais, priemonėmis ir patirtimi, bet prašome laikytis dirbtuvių taisyklių ir susitvarkyti po darbo.

Ar galiu atnešti priemonių į dirbtuves?

Dauguma dirbtuvėse esančių medžiagų atneštos lankytojų ar paaukotos socialiai atsakingų įmonių. Visi lankytojai gali naudoti dirbtuvėse esančias medžiagas ir atnešti trūkstamų ar namuose nebenaudojamų priemonių. Jei nori atnešti medžiagų, bet nežinai, ko dirbtuvėms labiausiai trūksta, gali mums parašyti arba paskambinti. Sharing is caring!

Jeigu planuoju išeiti pavalgyti ir vėliau grįžti, ar turiu atlaisvinti stalą?

Darbo vieta gali būti palikta ne ilgiau nei pusvalandį, kitu atveju būtina ją sutvarkyti ir paruošti kitiems lankytojams.

Kokia programa galima suprojektuoti 3D modelį?

Paprasčiausia 3D modelį suprojektuoti naudojantis tinkercad.com programa, veikiančia interneto naršyklėje. Dar galima naudotis mūsų kompiuteriuose įrašyta 3D Builder programa.

Ar kainuoja atspausdinti modelį 3D spausdintuvu?

Nekainuoja, bet yra sąlygų. Maketas turi būti pačių suprojektuotas, o spausdinamas daiktas – naudingas. Pavyzdžiui, buityje reikalingas daiktas ar sulūžusiam daiktui taisyti reikalinga detalė. Spausdinamas daiktas taip pat negali būti ir tiesiog iš programoje esančios galerijos pasirinkta figūra – reikia įdėti savo darbo ir kūrybos. Dirbtuvių kuratorius tikrai pastebės, ar projektas atitinka šiuos kriterijus.

Projekto spausdinimas turėtų užtrukti ne ilgiau nei 2 val. Išskirtiniais atvejais, jei projektas labai sudėtingas ir naudingas, spausdinti galima iki 5 val.

Suprojektavau 3D modelį. Ar galima palikti jį kuratoriams atspausdinti vėliau, kad pasiimčiau kitą dieną?

Geriausiai patiems ateiti, savo modelį parodyti tą dieną dirbančiam kuratoriui ir pasirūpinti, kad jūsų projektas tikrai būtų atspausdintas. Kitą dieną gali dirbti kitas kuratorius, jis nebus susipažinęs su jūsų projektu. Be to, 3D spausdintuvai genda ir stringa. Negalime garantuoti, kad paliktas modelis bus sėkmingai atspausdintas.

Kokia programa galima paruošti failą pjauti ar graviruoti lazeriu?

Tam naudojame nemokamą vektorinio piešimo programą Inkscape. Ja galite paruošti SVG formato failą, kuratorius jį įkels į lazeriui skirtą programą ir paleis graviruoti ar pjauti.

Kokias medžiagas galima pjauti ar graviruoti lazeriu?

3–4 mm storio fanerą, ekstruzinio akrilo lakštus (skaidrų ar spalvotą organinį stiklą). Tinkamo pjauti organinio stiklo rasite po lazeriu. Kartais netinkamą organinį stiklą atskirti sunku. Jei pjaunant lakštas lydosi ir svyla, nepavyksta įpjauti, jis netinkamas. Tokį reikėtų padėti atskirai ir nebandyti pjauti dar kartą.

Ar galiu tikėtis pagalbos savo projektui? Ką daryti, jeigu nežinau, kaip naudotis įrankiais ir įranga?

Jau pats dirbtuvių pavadinimas PATS SAU kviečia projektus atlikti savarankiškai. Žinoma, galima klausti kuratoriaus patarimo, tačiau tikėtis, kad jis atliks darbą už jus – tikrai ne. Jeigu nemokate ar pamiršote, kaip naudotis įrankiais, drąsiai prisipažinkite, ir kuratoriai pamokys.

Ar dirbtuvėse vyksta grupinės edukacijos ar renginiai?

Moksleivių grupės gali registruotis į edukacijas darbo dienomis. Registracija grupėms.

Kartais savaitgaliais būna ir kitų renginių. Informacija apie juos dalinamės dirbtuvių PATS SAU „Facebook“ puslapyje.

Ar galiu čia švęsti gimtadienį?

Jei gimtadienį įsivaizduoji kaip picų ir tortų valgymą ir dūkimą, tai ne – tokių gimtadienių dirbtuvėse nešvenčiame. Bet jei gimtadienio proga nori ateiti į dirbtuves su draugais ir ką nors sukurti savo rankomis, visada surasim tau stalą ar kelis, kad patogiai susėstumėte. Na, o picų valgyti teks keliauti kur nors kitur :)

Ar galima čia savanoriauti? O gauti socialinių valandų?

Visada džiaugiamės savanoriais, tiek jaunais, tiek vyresniais. Dirbtuvėse galima gauti ir socialinių valandų. Tik norime paprašyti mūsų neužgriūti su savo savanorystės iniciatyvomis kaip iš giedro dangaus :) Susisiekite su mumis ir savo apsilankymą susiderinkite el. paštu ar telefonu.

Kokios pagrindinės dirbtuvių PATS SAU taisyklės?
 1. Kiekvienas dirbtuvių lankytojas asmeniškai atsakingas už savo darbo saugą.
 2. Dirbtuvėse draudžiama užsiimti veikla, keliančia pavojų kitiems besidarbuojantiesiems, taip pat ir bėgioti, dūkti, išdykauti ar kitaip nedrausmingai elgtis.
 3. Dirbtuvių lankytojas privalo informuoti dirbtuvių kuratorių, jei nemoka (arba abejoja, kad moka) naudotis tam tikru įrankiu, kad galėtų būti apmokytas ir būtų išvengta susižalojimų ir įrangos sugadinimo.
 4. Griežtai draudžiama dirbtuvių įrangą naudoti ne pagal paskirtį.
 5. Būtina dėvėti apsauginius akinius naudojantis lazeriniu pjaustymo ir graviravimo įrenginiu ar dirbant su akis sužaloti galinčiais įrankiais ir medžiagomis.
 6. Po savarankiško darbo lankytojai privalo susitvarkyti darbo vietą ir gauti dirbtuvių kuratoriaus patvirtinimą, kad tikrai ją susitvarkė.
 7. Atsižvelgdami į situaciją ir lankytojo įgūdžius, siekdami užtikrinti darbo saugą ir protingą dirbtuvių išteklių naudojimą, kuratoriai turi teisę neleisti naudotis tam tikra dirbtuvių įranga, įrankiais ar medžiagomis.
 8. Nesilaikantis taisyklių lankytojas ar jį lydintis asmuo gali būti paprašytas išeiti iš dirbtuvių, o jo teisė naudotis dirbtuvėmis – apribota.