Telefonas Klaustukas Sitemap

Mediateka

Tinklalaidės

 • 2023 m. lapkričio 27 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: Vilnius vaikų literatūroje S02E09

  Tinklalaidės iliustracija

  2023-iaisiais Lietuvos kultūros lauke dominavo Vilniaus tema, juk šiais metais minime 700-ąjį miesto gimtadienį. Laidoje svečiuojasi Asta Plechavičiūtė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros specialistė ir edukacijų vaikams vedėja. Pastaraisiais metais ji daug dėmesio skyrė Vilniaus pristatymo vaikų literatūroje tyrinėjimui. Tad su ja kalbamės apie tai, kokį Vilnių regime vaikų bei paauglių grožinėje ir pažintinėje literatūroje, kokių knygų apie Vilnių turime daugiausia, o ko dar stokojame, kokios knygos pašnekovei pasirodė įdomiausios ir vertingiausios.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 23 d.

  „Profesinis klausimas“: S01E07

  Tinklalaidės iliustracija

  Nuo pat atsiradimo technologijos ne tik palengvina žmonių darbą, bet ir kelia susirūpinimą, kad dėl jų galimai bus prarandamos žmonių darbo vietos. Pastaruoju metu šie nuogąstavimai ypač siejami su dirbtiniu intelektu (DI). Su dr. Milda Kvizikevičiūte, remdamosi jos stažuočių užsienio kultūros įstaigose patirtimis, kalbamės apie tai, kaip technologiniai sprendimai gali išvaduoti nuo rutininio darbo, priartinti turinį ir padėti kurti asmenines patirtis.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 22 d.

  Garsios moterys. Garso operatorė Jorūnė Paužaitė. S02E06

  Tinklalaidės iliustracija

  Atėję į koncertą nesusimąstome, kad muzikos magiją kuria ne tik atlikėjai scenoje. Kas dirba tą nematomą, bet labai svarbų ir įdomų darbą? Apie garso operatoriaus ir scenos techniko profesijas kalbamės su šio epizodo viešnia Jorūne Paužaite.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 16 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: apie disleksiją su Dariumi Blažinsku S02E08

  Tinklalaidės iliustracija

  Apie disleksiją sklando daug mitų. Siekiant juos išsklaidyti bei suteikti pagalbą turintiems disleksiją, šiam sutrikimui kasmet skiriama vis daugiau dėmesio, o spalis netgi skelbiamas disleksijos pažinimo mėnesiu. Yra žinoma, kad disleksiją turi apie 10–15 proc. žmonių. Šios laidos pašnekovas – Darius Blažinskas, mokymosi ypatumo centro „Labirintas“ vadovas. „Labirintas“ padeda vaikams ir jų tėvams įveikti mokymosi sunkumų iššūkius, tokius kaip disleksija, disgrafija bei diskalkulija. D. Blažinskas viešojoje erdvėje nemažai kalba apie disleksiją ir apie tai, kaip ji susijusi su jo paties bei jo šeimos istorija. Taigi ši laida bus skirta geriau suprasti disleksiją, sužinoti, su kokiais iššūkiais susiduria ją turintys vaikai ir suaugusieji, kas daroma Lietuvoje ir pasaulyje, kad jiems būtų suteikta reikalinga pagalba.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 9 d.

  „Profesinis klausimas“: S01E06

  Tinklalaidės iliustracija

  Pastebima, kad tam tikrais laikotarpiais dominuoja tam tikros literatūros rūšys ir žanrai. Literatūros populiarumo tendencijas gali lemti įvairūs faktoriai, tarp jų – netgi literatūros sklaidos kanalai. Viena iš priemonių sudominti literatūra ir paskatinti jos skaitymą – knygų apžvalgos ir pristatymai. Kaip apie literatūros populiarinimo ir skaitymo skatinimo erdves ir kanalus kalbame apie Frankfurto ir Vilniaus knygų muges, kitus su knygomis susijusius renginius.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 8 d.

  Garsios moterys. Sinchroninių triukšmų kūrėja Dominyka Adomaitytė. S02E05

  Tinklalaidės iliustracija

  Jackas Foley (1891–1967 m.) buvo amerikiečių garso efektų menininkas. Jis sukūrė unikalų garso efektų atlikimo, įrašymo ir sinchronizavimo su filmo vaizdu metodą. Daugelis J. Foley technikų filmų kūrime naudojamos ir šiandien. Žmonės, užsiimantys šia veikla, vadinami „folių“ menininkais (Foley artists) arba sinchroninių triukšmų kūrėjais. Apie šiandienos „folių“ menininkės gyvenimą ir darbą naujame tinklalaidės „Garsios moterys“ epizode kalbamės su Dominyka Adomaityte.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 26 d.

  „Profesinis klausimas“: S01E05

  Tinklalaidės iliustracija

  Darnaus vystymosi tikslų (SDG) įgyvendinimas užkoduotas pačioje bibliotekų misijoje. Kokie svarbiausi SDG aspektai bibliotekų veikloje? Kaip mūsų šalies bibliotekos taiko IFLA/UNESCO viešųjų bibliotekų manifesto nuostatas?

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 18 d.

  Garsios moterys. Aktorių grupė „Graži ir ta galinga“. S02E04

  Tinklalaidės iliustracija

  Dėmesio, mįslė: penkios moterys groja, dainuoja, vaidina ir atlieka stand-up'ą. Ar tai spektaklis, ar koncertas? Tikrai ne miuziklas! Kas?

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 12 d.

  „Profesinis klausimas“: S01E04

  Tinklalaidės iliustracija

  Dirbtinio intelekto (DI) ir robotų naudojimas jau tapo technologine tendencija įvairiose srityse, taip pat ir GLAM (galerijos, bibliotekos, archyvai, muziejai) sektoriuje. Kokios jų taikymo galimybės, privalumai ir trūkumai bibliotekose?

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 4 d.

  Garsios moterys. Kompozitorė Juta Pranulytė. S02E03

  Tinklalaidės iliustracija

  Seniausias išlikęs chorinio dainavimo pavyzdys yra Senovės Graikijos „Delfų giesmės“ (II a. pr. Kr.). Dainavimas didelėmis grupėmis (tiek unisonu, tiek skirtingais balsais) yra neatsiejama daugelio kultūrų tradicinės muzikos dalis. Ankstyvoji, religinio pobūdžio chorinė muzika priverčia susimąstyti, ar tais laikais žmonės rašė mažiau sudėtingą muziką, ar muzikos kompleksiškumas buvo padiktuotas erdvių, kuriose chorai dainuodavo, t.y. didelių bažnyčių su aidinčiais skliautais.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 4 d.

  „Profesinis klausimas“: S01E03

  Tinklalaidės iliustracija

  Profesorė Audronė Glosienė (1958-2009) šių metų spalio 4 d. švęstų savo 65-ąjį gimtadienį. Lietuvos ir pasaulio bibliotekų bendruomenės ją prisimena kaip itin produktyvią mokslininkę, eruditę, lyderę, gebėjusią suburti mokslininkų ir praktikų grupes, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto direktorę, Vilniaus universiteto bibliotekos generalinę direktorę.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 25 d.

  „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“: Kotryna Zylė apie kūrybą, neišsenkančias idėjas ir siekį burti kūrėjus S02E07

  Tinklalaidės iliustracija

  Kotryna Zylė – tikra vaikų literatūros devyndarbė. Ji ne tik pati rašo ir iliustruoja knygas, puoselėja tinklalapį knygukurejai.lt, bendradarbiaudama su literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, rengia įvairias parodas, konferencijas, dirbtuves vaikams bei vaikų knygų kūrėjams, bet užsiima ir galybe kitų veiklų. Be to, kurį laiką ji buvo turbūt vienintelės pasaulyje vaikų literatūros kūrėjų muzikos grupės „Knygų vaikai“ narė. Su Kotryna pasišnekėsime apie jos veiklas, kūrybą ir lietuvių tautosakos svarbą joje.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 20 d.

  Garsios moterys. Muzikos autorė ir atlikėja Meda Kaunaitė. S02E02

  Tinklalaidės iliustracija

  Naujo tinklalaidės „Garsios moterys“ epizodo viešnia Meda Kaunaitė, merginų pankroko grupės „Crucial Features“ įkūrėja, solinio projekto „eiedma“ autorė.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 6 d.

  Garsios moterys. Teatro kompozitorė Agnė Matulevičiūtė. S02E01

  Tinklalaidės iliustracija

  Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos tinklalaidė  „Garsios moterys“  pradeda antrąjį sezoną. Tinklalaidėje išgirsite istorijas apie tai, kaip kompozitorės, atlikėjos, audio dokumentalistės, įrašų inžinierės nusprendžia susieti savo gyvenimus su garsu, kaip moterys per garsą ir muziką išreiškia save, komunikuoja su pasauliu ir jį keičia.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. liepos 31 d.

  „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“: apie skaitymą šeimoje su vaikų chirurge ir knygų apžvalgininke Lina Butvidiene S02E06

  Tinklalaidės iliustracija

  Apie skaitymo svarbą nuo mažų dienų nuolatos kalba edukologai ir skaitymo skatinimo specialistai, ypač pabrėždami tėvų vaidmenį. Tad šį kartą pasikalbėti apie asmenines skaitymo šeimoje patirtis pasikviečiau bookstagramerę, vaikų chirurgę Liną Butvidienę, kuri su vyru aktoriumi Karoliu Algimantu Butvidu augina du vaikus – būsimą antroką Praną ir ikimokyklinukę Oną. Socialiniame tinkle „Instagram“, pasivadinusi slapyvardžiu Knygos_pjūvis, Lina dalijasi savo ir vaikų perskaitytų knygų įspūdžiais bei apžvalgomis. Ji yra bendradarbiavusi su Nacionalinės bibliotekos vykdomu projektu „Knygų startas“, prisidėjo skleisdama žinias apie ankstyvojo skaitymo naudą ir patarimus šeimoms, besidominčioms skaitymu su vaikais.

  Skaityti daugiau