Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Mediateka

Tinklalaidės

 • 2024 m. kovo 25 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygos vaikams S03E03

  Tinklalaidės iliustracija

  „Metų knygos rinkimai“ – reikšminga akcija visai lietuvių literatūrai, kasmet sukviečianti skaityti geriausias metų knygas vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Šioje tinklalaidės „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ laidoje su poetu, žurnalo „Metai“ vyriausiuoju redaktoriumi, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju ir akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ vaikų ir paauglių literatūros kategorijų komisijos nariu Antanu Šimkumi kalbamės apie vaikų knygų penketuką.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 26 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: vaikų knygų leidyba Lietuvoje ir Prancūzijoje S03E02

  Tinklalaidės iliustracija

  Antroje trečio sezono tinklalaidės „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ laidoje vieši Ieva Vaitkevičiūtė. Ji yra vaikų leidybos specialistė, dėstanti Vilniaus universitete vaikų knygų leidybos kursą. Gyvendama tarp Prancūzijos ir Lietuvos, ji stebi, kas vyksta šių šalių vaikų knygų leidybos ir literatūros pasaulyje, ypač domisi knygomis mažiesiems ir vaikų skaitymo skatinimu. Laidoje aptariamos visos šios temos ir tai, kaip pašnekovė atsidūrė vaikų literatūros pasaulyje.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. sausio 22 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: išleidau knygą, o kas toliau? S03E01

  Tinklalaidės iliustracija

  Trečią tinklalaidės sezoną pradedame tema, kurią padiktavo vienas iš klausytojų. Literatūrinį kelią pradedantis vaikų literatūros kūrėjas parašė žinutę: „Ko jau tikrai nežinau, tai kaip reklamuoti savo knygą, pasiekti tikslinę auditoriją, kaip organizuojami knygų pristatymai vaikams, paaugliams. Manau, tokie patarimai irgi būtų labai naudingi ne tik man vienam, bet ir visiems pradedantiesiems.“

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. gruodžio 15 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą. Justinas Žilinskas – pirmas nacionalinis skaitymo ambasadorius S02E10

  Tinklalaidės iliustracija

  Lapkritį buvo paskelbta nacionalinė komunikacinė kampanija „Skaitymo ambasadorius“. Jos tikslas, pasitelkus žinomą, pripažintą vaikų ar paauglių literatūros kūrėją, pristatyti visuomenei skaitymą kaip reikalingą, naudingą ir pozityvią veiklą. Skaitymo ambasadorius atstovauja vaikų, paauglių ir visų kitų skaitytojų interesams, įkvepia skaityti, šviesti visuomenę, ypač tėvus, globėjus, ugdytojus ir su vaikais dirbančius specialistus, apie įvairiapusę skaitymo naudą vaikams ir ne tik.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 27 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: Vilnius vaikų literatūroje S02E09

  Tinklalaidės iliustracija

  2023-iaisiais Lietuvos kultūros lauke dominavo Vilniaus tema, juk šiais metais minime 700-ąjį miesto gimtadienį. Laidoje svečiuojasi Asta Plechavičiūtė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros specialistė ir edukacijų vaikams vedėja. Pastaraisiais metais ji daug dėmesio skyrė Vilniaus pristatymo vaikų literatūroje tyrinėjimui. Tad su ja kalbamės apie tai, kokį Vilnių regime vaikų bei paauglių grožinėje ir pažintinėje literatūroje, kokių knygų apie Vilnių turime daugiausia, o ko dar stokojame, kokios knygos pašnekovei pasirodė įdomiausios ir vertingiausios.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. lapkričio 16 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: apie disleksiją su Dariumi Blažinsku S02E08

  Tinklalaidės iliustracija

  Apie disleksiją sklando daug mitų. Siekiant juos išsklaidyti bei suteikti pagalbą turintiems disleksiją, šiam sutrikimui kasmet skiriama vis daugiau dėmesio, o spalis netgi skelbiamas disleksijos pažinimo mėnesiu. Yra žinoma, kad disleksiją turi apie 10–15 proc. žmonių. Šios laidos pašnekovas – Darius Blažinskas, mokymosi ypatumo centro „Labirintas“ vadovas. „Labirintas“ padeda vaikams ir jų tėvams įveikti mokymosi sunkumų iššūkius, tokius kaip disleksija, disgrafija bei diskalkulija. D. Blažinskas viešojoje erdvėje nemažai kalba apie disleksiją ir apie tai, kaip ji susijusi su jo paties bei jo šeimos istorija. Taigi ši laida bus skirta geriau suprasti disleksiją, sužinoti, su kokiais iššūkiais susiduria ją turintys vaikai ir suaugusieji, kas daroma Lietuvoje ir pasaulyje, kad jiems būtų suteikta reikalinga pagalba.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 25 d.

  „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“: Kotryna Zylė apie kūrybą, neišsenkančias idėjas ir siekį burti kūrėjus S02E07

  Tinklalaidės iliustracija

  Kotryna Zylė – tikra vaikų literatūros devyndarbė. Ji ne tik pati rašo ir iliustruoja knygas, puoselėja tinklalapį knygukurejai.lt, bendradarbiaudama su literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, rengia įvairias parodas, konferencijas, dirbtuves vaikams bei vaikų knygų kūrėjams, bet užsiima ir galybe kitų veiklų. Be to, kurį laiką ji buvo turbūt vienintelės pasaulyje vaikų literatūros kūrėjų muzikos grupės „Knygų vaikai“ narė. Su Kotryna pasišnekėsime apie jos veiklas, kūrybą ir lietuvių tautosakos svarbą joje.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. liepos 31 d.

  „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“: apie skaitymą šeimoje su vaikų chirurge ir knygų apžvalgininke Lina Butvidiene S02E06

  Tinklalaidės iliustracija

  Apie skaitymo svarbą nuo mažų dienų nuolatos kalba edukologai ir skaitymo skatinimo specialistai, ypač pabrėždami tėvų vaidmenį. Tad šį kartą pasikalbėti apie asmenines skaitymo šeimoje patirtis pasikviečiau bookstagramerę, vaikų chirurgę Liną Butvidienę, kuri su vyru aktoriumi Karoliu Algimantu Butvidu augina du vaikus – būsimą antroką Praną ir ikimokyklinukę Oną. Socialiniame tinkle „Instagram“, pasivadinusi slapyvardžiu Knygos_pjūvis, Lina dalijasi savo ir vaikų perskaitytų knygų įspūdžiais bei apžvalgomis. Ji yra bendradarbiavusi su Nacionalinės bibliotekos vykdomu projektu „Knygų startas“, prisidėjo skleisdama žinias apie ankstyvojo skaitymo naudą ir patarimus šeimoms, besidominčioms skaitymu su vaikais.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. birželio 21 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: „Kilnieji sukčiai“ – pirmoji virtuali ir interaktyvi knyga paaugliams ir jos atsiradimo užkulisiai S02E05

  Tinklalaidės iliustracija

  Neseniai pasirodė nauja knyga paaugliams (ir ne tik) „Kilnieji sukčiai“, kurią parašė Agnė Žagrakalytė, o iliustravo japonų menininkas Kohyo Ikeshita. Knygoje pasakojama apie vieną iš Holokausto Lietuvoje epizodų, o jos centre atsiduria kilnieji sukčiai, t. y. du diplomatai – Japonijos konsulas Čiunė Sugihara ir Nyderlandų diplomatas Janas Zwartendijkas. Jie padėjo daugybei žydų pabėgėlių per Lietuvą pasitraukti į saugią Nyderlandams priklausančią Kiurasao salą. Šios knygos nepaimsite į rankas, negalėsite užuosti dažų kvapo, nes pasitinkame pirmąją interaktyvią ir virtualią knygą. Ją galima nemokamai skaityti adresu kilnieji.lt. Apie šios knygos kūrybinius ir techninius užkulisius kalbėsime su Sergejumi Grigorjevu, šio projekto ir viešosios įstaigos „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“, inicijavusios šios knygos atsiradimą, vadovu.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. gegužės 22 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: Jella Lepman ir jos vienos idėjos biografija „Knygų vaikams tiltas“ S02E04

  Tinklalaidės iliustracija

  2023 m. pradžioje pasirodė išskirtinė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos išleista knyga – Jellos Lepman memuarai, arba vienos idėjos biografija „Knygų vaikams tiltas“. Ši Vokietijos žydė buvo ir savo iki šiol gyvu palikimu tebėra itin svarbi vaikų literatūros figūra, apie kurios asmenybę, nuveiktus darbus, įsteigtas institucijas pirmoje laidos dalyje šnekėsimės su vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūte, o antroje dalyje – su vertėja iš vokiečių kalbos Rūta Jonynaite.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. kovo 13 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygos vaikams (S02E03)

  Tinklalaidės iliustracija

  „Metų knygos rinkimai“ – reikšminga akcija visai lietuvių literatūrai, kasmet sukviečianti skaityti geriausias metų knygas vaikams, paaugliams bei suaugusiesiems. Šioje tinklalaidės „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ laidoje su vaikų literatūros ekspertu Kęstučiu Urba kalbamės apie „Metų knygos rinkimus 2022“ ir knygų vaikams penketuką.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. kovo 6 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygos paaugliams (S02E02)

  Tinklalaidės iliustracija

  „Metų knygos rinkimai“ – reikšminga akcija visai lietuvių literatūrai, kasmet sukviečianti skaityti geriausias metų knygas vaikams, paaugliams bei suaugusiesiems. Šioje tinklalaidės „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ laidoje su vaikų literatūros ekspertu Kęstučiu Urba kalbamės apie „Metų knygos rinkimus 2022“ ir knygų paaugliams trejetuką.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. sausio 24 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: Baltijos šalių autorių knygiukai keliauja po pasaulį (S02E01)

  Tinklalaidės iliustracija

  Pirmoje naujo sezono laidoje su literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovu Justinu Vancevičiumi kalbėsime apie šios organizacijos kartu su partneriais įgyvendintą projektą „Baltijos šalių autorių knygiukai“: Estijos, Latvijos ir Lietuvos vaikų rašytojai bei iliustruotojai kartu kūrė mažytes iš A4 formato popieriaus lapo išlankstomas knygutes, vadinamuosius knygiukus. Kūriniai buvo išversti į trylika kalbų ir šiuo metu keliauja po pasaulį, garsindami Baltijos šalių vaikų literatūrą ir jos kūrėjus. Beje, visus įgyvendinant projektą sukurtus knygiukus ir jų vertimus į daugiau nei dešimt kalbų galima nemokamai parsisiųsti adresu tinybooks.eu.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gruodžio 15 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: ar didaktika knygose vaikams vis dar aktuali? (S01E12)

  Tinklalaidės iliustracija

  Didaktika susijusi su vaikų literatūros (lietuvių ir ne tik) ištakomis, bet ar ji tebėra svarbi šiandien? Kokia jos reikšmė, kaip ji keitėsi bėgant amžiams ir keičiantis požiūriui į vaikų literatūrą, jos paskirtį? Kokias naujas formas įgavo? Apie tai kalbamės su literatūros tyrinėtoja, profesore, Nacionalinės bibliotekos darbuotoja Džiuljeta Maskuliūniene. Ji daug metų skyrė didaktinės literatūros tyrimams, o šiuo metu rengia naują monografiją apie didaktiką vaikų literatūroje.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. spalio 11 d.

  Pokalbiai apie vaikų literatūrą: pasaulinis IBBY kongresas ir Lietuva jame. S01E11

  Tinklalaidės iliustracija

  Kas dvejus metus vis kitoje šalyje vykstantis Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) kongresas – didelė šventė visiems dirbantiems su vaikų literatūra, ypač besidomintiems vaikų literatūros ir skaitymo skatinimo naujovėmis, tarptautinėmis pažintimis ar norintiems pasauliui papasakoti apie lietuvių vaikų literatūrą. Vienuoliktoje tinklalaidės „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ laidoje svečiuojasi vaikų literatūros žinovė, knygų apžvalgininkė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė. Ji dalyvavo 2022 m. rugsėjo pradžioje Malaizijoje vykusiame 38-ajame IBBY kongrese. Laidoje išgirsite apie pašnekovės skaitytą pranešimą, ką svarbaus ji išgirdo, kas galbūt sužavėjo ar įkvėpė ir kokių naujienų parsivežė.

  Skaityti daugiau