Telefonas Klaustukas Sitemap

Mediateka

Nauji vaizdo įrašai

 • 2023 m. rugsėjo 20 d.

  Paskaita „Unikali komiksų estetika: apžvalga“

  Video iliustracija

  Rugsėjo 18 d.–spalio 9 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Amerikos komiksų renginių ciklas. Programoje – penkios paskaitos, dvi filmų peržiūros ir Amerikos skaityklos komiksų edukacijos pristatymas. Renginių ciklas yra Nacionalinėje bibliotekoje veikiančios Amerikos skaityklos, įkurtos JAV ambasados Lietuvoje iniciatyva, programos dalis.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 15 d.

  Paskaita „Komiksų cenzūra ir superherojų žanro iškilimas JAV“

  Video iliustracija

  Rugsėjo 18 d. – spalio 9 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Amerikos komiksų renginių ciklas. Programoje – penkios paskaitos, dvi filmų peržiūros ir Amerikos skaityklos komiksų edukacijos pristatymas. Renginių ciklas yra Nacionalinėje bibliotekoje veikiančios Amerikos skaityklos, įkurtos JAV ambasados Lietuvoje iniciatyva, programos dalis.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 14 d.

  Kada užsuksi? Beno Liandzbergio tapybos paroda „Gimęs (ne)priklausomybėje“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje eksponuojama jaunosios kartos menininko Beno Liandzbergio tapybos darbų paroda „Gimęs (ne)priklausomybėje“. Kūrėjas pasitelkdamas sarkazmą, ironiją ir paradoksus kelia klausimą, kaip ilgainiui mus veikia kolektyviniai pasirinkimai.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 5 d.

  Kada užsuksi? Katerynos Beslik paroda „Huliaipolė – mano mažoji Tėvynė“

  Video iliustracija

  Rugsėjo 1 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatyta Ukrainos mados dizainerės ir menininkės Katerynos Beslik personalinė paroda „Huliaipolė – mano mažoji Tėvynė“. Ši paroda – pirmieji menininkės žingsniai siekiant plėsti kūrybinių sumanymų lauką, pasitelkiant sau artimiausias medžiagas – antrines žaliavas, tekstilę.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugpjūčio 16 d.

  KADA UŽSUKSI? Paroda „Pasaulis sukosi 33 greičiu. Vilniaus plokštelių įrašų studija (1964–1992 m.)“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia aplankyti parodą, skirtą Vilniaus plokštelių studijai.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. liepos 18 d.

  KNYGYNĖLIS I „Mstislavo Dobužinskio heraldika: ne tik mokslas, bet ir menas“

  Video iliustracija

  Penktojoje rubrikos laidoje kameros akis krypsta į Nacionalinės bibliotekos leidinį „Mstislavo Dobužinskio heraldika: ne tik mokslas, bet ir menas“. 2018 metais išleista knyga į ciklo kūrėjų akiratį pateko neatsitiktinai – šiandienis istorinis kontekstas kaip niekada tinkamas prisiminti Mstislavo Dobužinskio asmenybės talpą ir kalbėti apie Lietuvos heraldikos simbolių kūrimo darbus.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. birželio 27 d.

  Apie kalbos pokyčius iš pirmų lūpų

  Video iliustracija

  Kalbos srautas yra nenutrūkstamas ir nuolat kintantis. Kalba koreliuoja su tikrove, todėl, kaip sakė Alphonso Lingis, kiekvieną akimirką iš naujo pavadina dūzgiantį, zvimbiantį, murmantį, traškantį ir gaudžiantį pasaulį.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. birželio 20 d.

  Mokslinė konferencija „Dosnumo anatomija: filantropijos tradicija Lietuvoje ir diasporoje“

  Video iliustracija

  Labdarybė, filantropija gyvuoja jau tūkstančius metų ir yra žinoma įvairiose kultūrose bei religijose. Laikui bėgant, filantropija evoliucionavo, peržengdama tik momentinį pagalbos stokojančiajam aktą, orientuodamasi į ilgalaikius socialinę gerovę lemiančius pokyčius. Šiuolaikinės filantropijos samprata yra plati ir daugialypė. Nūdienos situacijos fone Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras, bendradarbiaudamas su Kazickų šeimos fondu bei „Lietuvos Caritu“, kviečia tyrėjus ir filantropijos praktikus į mokslinę konferenciją „Dosnumo anatomija: filantropijos tradicija Lietuvoje ir diasporoje“, kurioje bus dalinamasi tyrimų rezultatais bei praktine patirtimi. Pranešimus skaitys Mecenavimo tarybos pirmininkė Ieva Skaržinskaitė, „Lietuvos Carito“ tarybos pirmininkas Arūnas Kučikas, UAB „Orion Wealth“ atstovė Kotryna Stankutė-Jaščemskienė, Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai Dainius Genys ir Dalia Kuizinienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos tyrėjos Larisa Lempertienė ir Ilona Strumickienė, kelioms institucijoms atstovaujantys mokslininkai Dainius Vaitiekūnas, Remigijus Misiūnas, Juozas Skirius. Džiugu, kad renginyje dalyvaus Ženevos universitete, Ženevos filantropijos centre dirbanti mokslininkė Giedrė Lideikytė-Huber ir Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto atstovas Gediminas Karoblis. Akademinę konferencijos dalį užbaigs diskusija „Dėkingumas ir empatija šiuolaikinėje visuomenėje“. Savo įžvalgomis dalinsis Boguslavas Gruževskis (Lietuvos socialinių tyrimų centras), Marija Bunkaitė („Orūs namai“), Jonas Ohmanas („Mėlyna ir geltona“), Dusetų kultūros fondo atstovas.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. birželio 12 d.

  S. Jazavitos knygos „Kovok! Kazys Škirpa ir Lietuvos likimas Antrajame pasauliniame kare“ pristatymas

  Video iliustracija

  Pirmasis Lietuvos kariuomenės savanoris, penktojo pėstininkų pulko vadas, Steigiamojo Seimo narys, generalinio štabo pulkininkas, Lietuvos karo atašė, vėliau pasiuntinys Vokietijoje, Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) kūrėjas ir vadas – tiek daug skirtingų veiklų sieja viena prieštaringai vertinama, bet itin ryški XX amžiaus Lietuvos istorijos asmenybė Kazys Škirpa. Šį žmogų geriausiai apibūdina šūkis „Kovok!“, kurį jis sugalvojo kurdamas LAF.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. birželio 5 d.

  Bibliotekos vaidmuo stiprinant demokratinę visuomenę: Lietuvos ir Ukrainos bibliotekų forumas

  Video iliustracija

  Kritinio mąstymo ugdymas, pilietiškumo, bendruomeniškumo ir iniciatyvumo stiprinimas šiandien yra kaip niekada svarbios temos demokratinei visuomenei kurti ir stiprinti. Atliepdamos nūdienos aktualijas bei sutelkdamos Lietuvos ir Ukrainos bibliotekų patirtis Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka bei Ukrainos bibliotekų asociacija birželio 7–9 dienomis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje rengia Lietuvos ir Ukrainos bibliotekų forumą „Bibliotekos vaidmuo stiprinant demokratinę visuomenę“. Šio renginio tikslas – sustiprinti Lietuvos-Ukrainos bibliotekų bendradarbiavimo ryšius, aktualizuoti bibliotekų vaidmenį stiprinant demokratinę visuomenę.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. gegužės 9 d.

  KNYGYNĖLIS I „Officina Plantiniana knygos Nacionalinėje bibliotekoje“

  Video iliustracija

  1555 m. Officina Plantiniana – svarbiausią Belgijos spaustuvę ir leidyklą – įkūrė Kristofas Plantinas. Vienu audringiausių Vakarų istorijos laikotarpių ištisus tris šimtus metų šios įmonės vardas buvo laikomas nepriekaištingo darbo, profesionalumo, aukščiausios kokybės sinonimu. Oficinos iškilimas ir klestėjimas vaidino nepaprastai svarbų vaidmenį Vakarų mąstymo raidoje. Officina Plantiniana istorija taip pat atspindi didžiąsias Vakarų kultūros sroves.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. gegužės 5 d.

  Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ apdovanojimai

  Video iliustracija

  Gegužės 7 d., Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, 19 val. bus paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai. Iškilminga ceremonija bus transliuojama iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

  Akcijoje „Metų knygos rinkimai 2022“ nominuotos knygos penkiose kategorijose. Visas nominuotas knygas galima rasti čia ›. Konkursui specialiai sudarytų komisijų buvo atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d.

  Renginio metu specialiu prizu bus apdovanota ir LRT KLASIKOS komisijos atrinkta knyga – autoriui bus suteikta išskirtinė galimybė kartu su radijo teatro profesionalais pastatyti radijo spektaklį knygos motyvais.

  Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

  Akcijos partnerė – Lietuvos leidėjų asociacija. Akcija „Metų knygos rinkimai“ yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. gegužės 2 d.

  Apie kalbos performatyvumą

  Video iliustracija

  Su profesoriumi Gintautu Mažeikiu, vienu žymiausių ir įdomiausių Lietuvos filosofų, kalbėjomės apie įdomų kalbos reiškinį – performatyvumą.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. balandžio 20 d.

  Knygos „Ištrūkusios iš pragaro“ pristatymas

  Video iliustracija

  „Mes kovojame ne prieš, o už, – pasakys viena šios knygos herojų. – Už tuos, kuriuos mylime, už teisę gyventi savo žemėje.“

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. balandžio 6 d.

  Theatrum Libri: moksliniai tyrimai Lietuvos atminties institucijose

  Video iliustracija

  Lietuvos atminties institucijos, siekdamos tapti patrauklesnės ir atviresnės visuomenei, intensyviai įsitraukia į dokumentinio paveldo mokslinius tyrimus. Jie leidžia atverti ir pristatyti šalies visuomeninio, politinio ir kultūros istorijos procesus, todėl renginyje bus aptariamos Lietuvos atminties institucijose atliekamų mokslinių tyrimų galimybės, problemos ir perspektyvos. Be to, bus pasidalyta gerąja patirtimi saugant ir tiriant dokumentinį paveldą bei viešinant mokslinę produkciją. 

  Skaityti daugiau