Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Mediateka

Nauji vaizdo įrašai

 • 2024 m. balandžio 11 d.

  Dirbtinio intelekto haliucinacijos

  Video iliustracija

  Vienoje garsiausių pasaulyje mokslo leidyklų Elsevier dirbtinio intelekto srityje dirbančiu ir Amsterdamo universitete studijuojančiu Ronu Kremeriu kalbamės apie kalbos vaidmenį naujose technologijose. Ronas studijuoja natūralios kalbos apdorojimą DI srityje. Kas lemia, kad DI yra daugiakalbis? Ar jis geba atspindėti unikalų konkrečios kalbos pasaulėvaizdį? Kiek DI yra pajėgus išsamiai parodyti nacionalinę kultūrą?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 20 d.

  Prancūzakalbės kultūros sklaida lietuviškai

  Video iliustracija

  Kalbos klubas plius tradiciškai mini Frankofoniją Lietuvoje. Klube svečiavosi prancūzų literatūros vertėjas, filosofas, poliglotas Vincentas Klipčius.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 19 d.

  Vyganto Švobos knygos „Vyšnia džiazo sode“ pristatymas ir Petro Vyšniausko džiazo improvizacijos

  Video iliustracija

  Nacionalinės bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro išleista V. Švobos knyga „Vyšnia džiazo sode“ – tai ekspresyvus pasakojimas apie žymų džiazo muzikantą, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą profesorių Petrą Vyšniauską.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 15 d.

  Apybraiža apie žydų gelbėtojų Binkių šeimą

  Video iliustracija

  Kovo 15-oji Lietuvos valstybės atmintinių datų kalendoriuje – Lietuvos žydų gelbėtojų diena. Šiemet Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka dalyvauja įgyvendinant šiai datai skirtą programą, kurią globoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 14 d.

  Pokalbis „Šviesuliai tamsoje. Kaip įprasminame Lietuvos žydų gelbėtojų atminimą?“

  Video iliustracija

  Apie žmones, Lietuvoje nacių okupacijos ir žydų genocido metais rizikavusius savo ir savo artimųjų gyvybėmis ir gelbėjusius žydus, jau parašyta knygų, nufilmuota dokumentinių pasakojimų, jiems skiriamos parodos ir muziejų ekspozicijos. Vien tik Izraelio memorialinio instituto „Yad Vashem“ Pasaulio tautų teisuolio titulą gavo virš 920 Lietuvos piliečių, o iš tikrųjų gelbėtojų buvo kur kas daugiau.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 12 d.

  Lietuvių literatūra: kanonas ir naujovės

  Video iliustracija

  Šiuo metu Lietuvoje literatūros procesas yra labai intensyvus: daugybė asmenų aktyviai reiškiasi socialiniuose tinklapiuose, kurie teikia daug saviraiškos galimybių bei rašymo praktikos, o įgiję rašymo įgūdžių ima veržtis į spaudą, taip pat ima leisti knygas. Knygų ir autorių šiuo metu Lietuvoje yra labai daug, procesą sunku sekti, jis tiesiog neaprėpiamas.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. kovo 1 d.

  Bendrinė kalba: ką darome toliau

  Video iliustracija

  Jeigu Jūsų paprašytų apibrėžti bendrinę kalbą – ar pavyktų tą padaryti?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 28 d.

  Diskusija „Informacinės provokacijos ir informacijos sklaida bręstant Kovo 11-osios Lietuvai“

  Video iliustracija

  Kokios žinios vyravo atkuriant Lietuvos valstybę 1990 metais? Kaip šalies ir užsienio žurnalistai gelbėjo skleidžiant Kovo 11-osios Lietuvai svarbias žinias? Kaip atsirasdavo ir kokiais būdais šalyje sklisdavo informacija apie svarbius įvykius?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 21 d.

  Kam priklauso kalbos teisės?

  Video iliustracija

  Kalbos klubas stengiasi griauti stereotipus, kurie yra stipriai įsišakniję kalbos diskurse. Priminsime, kad svarbiausias Kalbos klubo tikslas yra keisti požiūrį į kalbą kaip tik komunikacijos įrankį, mąstyti plačiau ir suvokti kalbos fenomeno daugialypumą bei veikimo įvairovę.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 19 d.

  Diskusija „Lietuvių kalba diasporoje – gyva tarp pasaulio lietuvių?“

  Video iliustracija

  Vasario 21-oji – tarptautinė gimtosios kalbos diena. Šia proga Jungtinės Tautos kviečia atkreipti dėmesį į pasaulio kalbų ir kultūrų įvairovę bei skatinti daugiakalbystę. Daugiau nei milijonui lietuvių ir lietuvių kilmės žmonių gyvenant už Lietuvos ribų, Lietuvai itin aktuali diskusija apie gimtosios kalbos ir daugiakalbystės reikšmę.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 13 d.

  Diskusija „Valstybės ateities vizijos: kaip keičiasi mūsų svajonės apie Lietuvą?“

  Video iliustracija

  Nuo 1918 m. vasario 16 d. minime Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Anuomet Lietuvos žmonių svajonė ir valstybės vizija buvo Nepriklausomybė. Šį tautos siekį ir kryptį įkūnijo Vasario 16-osios aktas, tapęs savotišku to meto Lietuvos ateities vizijos dokumentu. O apie kokią ateities Lietuvą svajojame dabar?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 12 d.

  Paskaita „JAV archyvai: tyrimų galimybės“

  Video iliustracija

  Kaip naudotis Jungtinių Amerikos Valstijų archyvais? Kas juose saugoma? Kaip geriausia prie jų prieiti?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. vasario 7 d.

  Kirilika: ko nežinome

  Video iliustracija

  Kalbos klubas plius tęsia pasaulio rašto sistemų istoriją. Apie slavų rašmenis – kiriliką ir glagoliką – kalbėjomės su Lietuvių kalbos instituto mokslininke, senosios slavų ir sentikių raštijos tyrėja daktare Nadežda Morozova. Lietuvos kultūros istorijoje kiriliniai rankraščiai yra svarbūs Lietuvos istorijos šaltiniai. Nacionalinėje bibliotekoje yra saugoma XIV a. pab. – XX a. I pusės dokumentų, rašytų bažnytine slavų kalba, kolekcija, kuri yra įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. sausio 24 d.

  Vėlankos metodas

  Video iliustracija

  Kaip pavadinti naują, į mūsų gyvenimą neseniai atėjusią sąvoką?

  Skaityti daugiau
 • 2024 m. sausio 19 d.

  Diskusija „Sausio 13-oji: patirtis, kuri vienija“

  Video iliustracija

  Šiemet minime 33-iąsias 1991 m. sausio įvykių Lietuvoje metines, kai mūsų šalies gyventojai, drąsiai ir ryžtingai gindami savo laisvę, pasipriešino brutaliai sovietų agresijai.

  Skaityti daugiau