Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
Naujienos iliustracija 2023 m. spalio 25 d.

Nauja knyga apie baltų kalbotyros ištakas

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido naują leidinį – Pietro Umberto Dini knygą „Aliletoescur. Prie baltų kalbotyros ištakų: teorijos ir jų kalbinė aplinka XVI amžiuje“. Filologas, kalbininkas, vertėjas, Pisos universiteto profesorius Pietro U. Dini yra vienas žymiausių mūsų dienų tyrinėtojų baltistų. Naujoji jo knyga – visapusiškas vienos istorinės temos nagrinėjimas patyrusio kalbininko požiūriu.

Baltų kalbotyros istoriografija įtraukiama į tarptautinę lingvistinę istoriografiją, užpildant jos ikimokslinį laikotarpį –  net ir lietuvių istoriografijoje ikimokslinis laikotarpis dar nebuvo nagrinėjamas taip plačiai, panaudojant ir palyginant tiek daug šaltinių iš įvairiausių Europos kraštų. Ankstesni lietuvių autorių tyrinėjimai, kuriuose gvildenami vėlyvaisiais viduramžiais gyvavę požiūriai į lietuvių kalbą ir jos ryšius, daugiausia buvo orientuojami į lietuvių etnoso kilmės traktuotes. Pietro U. Dini knygos išskirtinis bruožas – ieškojimas tilto tarp paleokomparatyvizmo ir mokslinės lyginamosios baltų kalbotyros pradžios.

Pratarmėje aptardamas veikalo pobūdį autorius paaiškina XVI amžiaus – „tautinės filologijos heroinės epochos“ pasirinkimą šio laikotarpio svarba būtent baltų filologijai. Įvade pateikiama paleokomparatyvizmo istorijos periodizacija nuo pirmųjų susidūrimų su baltais XIII amžiuje iki XVI amžiaus (Pietro U. Dini tyrinėjimo objekto) ir toliau iki komparatyvizmo išvakarių bei pirmųjų baltų kalbų gramatikų pasirodymo (XVII–XVIII a.). Pagrindiniai knygos skyriai nagrinėja skirtingų autorių požiūrius į baltų kalbų kilmę, kuriuos Pietro U. Dini tradiciškai vadina teorijomis ir grupuoja pradėdamas nuo „slaviškos“ ir baigdamas „hebrajiška“. Kiekvienas skyrius baigiamas priedais, kuriuose pateikiamos ištraukos iš originalių tekstų, šaltinių palyginimo lentelės. Epiloge parodoma baltų kalbų pažinimo Europoje dinamika, apibendrinami kalbos kilmės ir etnonimų aiškinimų bruožai. Knygos gale pateiktas išsamus viduramžių šaltinių sąrašas ir plati bibliografija.

Leidinį įsigyti galima Nacionalinėje bibliotekoje veikiančiame knygyne, kurį rasite šalia Informacijos ir registracijos punkto II aukšte (Gedimino pr. 51, Vilnius), arba prašome kreiptis elektroniniu paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..