Nacionalinė biblioteka pradeda Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams skirtų renginių programą

Naujienos iliustracija

2020-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Vyriausybės patvirtintoje renginių programoje aktyviai dalyvaus ir ženklų indėlį aktualizuojant Lietuvos žydų kultūros ir istorijos paveldą įneš Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, numačiusi surengti tarptautinę mokslinę konferenciją „XVII–XX a. Lietuvos žydų raštija ir intelektualumas“, pristatyti dokumentinę parodą „Shenoth Eliyahu: Vilniaus Gaono įtaka Lietuvos žydų kultūrai“ ir organizuoti edukacinių renginių ciklą „Lietuvos žydų pasaulėžiūros pamatai“. Partnerystė rengiant dokumentinę kilnojamąją parodą „Knygos ant medžių neauga (Z. Kalmanovičius): išsaugoti ir perduoti atmintį“ taip pat numatyta su Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi. Bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos atstovybėmis užsienyje Nacionalinė biblioteka numato ir daugiau šiems metams skirtų renginių.

Skaityti daugiau...

Sausio 22 d.: Algirdo Kaušpėdo novelių knygos pristatymas

Naujienos iliustracija

Puikiai žinomas muzikantas, „Anties“ lyderis, grupės „KAnDIs“ narys architektas Algirdas Kaušpėdas žengia į prozos žanrą ir pristato ilgai lauktą knygą „Gyveno kartą bičas ir kaimynas. Pokalbiai prie alaus“. Knygoje – 80 trumpų novelių, iliustruotų architekto Arūno Kavaliausko piešiniais.

Skaityti daugiau...

Sausio 22 d.: leidinio apie Lietuvos politiką, diplomatą dr. V. Natkevičių pristatymas

Naujienos iliustracija

Kviečiame į Joanos Vigos Čiplytės knygos „Dr. doc. Vladas (Ladas) Natkevičius (1893–1945)“ sutiktuves. Istorikė, daugelio knygų autorė J. V. Čiplytė pristatys naujausią savo leidinį – dokumentinę monografiją, skirtą dr. V. (Lado) Natkevičiaus 125-osioms gimimo metinėms.

Skaityti daugiau...

„Metų knygos rinkimai“: sausio mėnesio susitikimai su knygų paaugliams autoriais

Naujienos iliustracija

Praėjus „Metų knygos“ titului nominuotų knygų vaikams pristatymams, sausio mėnesį Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamente bus rengiami susitikimai su rinkimuose dalyvaujančių knygų paaugliams kūrėjais. 

Skaityti daugiau...

Sausio 31 d. – vasario 2 d.: žaidimų kūrėjų maratonas „LT Game Jam 2020“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir vėl laukiame kompiuterinių žaidimų kūrimo entuziastų. Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija su partneriais kviečia visus pageidaujančius į renginį „LT Game Jam 2020“. 

Skaityti daugiau...

Sausio 29 d.: pokalbis „Kalbos ir mąstymo ryšys: pasaulėvoka ir pasaulėkūra“

Kai mąstome apie kalbą, susikuriame labai daug stereotipų. Juos sugriauti bandysime Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje naujame pokalbių cikle „Kalbos klubas“. Kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį kalbėsime apie tai, kas yra kalba ir kaip jos dėka kuriama gerovė. Galėtume dar efektyviau siekti tikslų, jei suprastume, kad kalbos išmanymas kiekvienam mūsų duotas iš prigimties, o kalba galime naudotis ne tik komunikuodami. 

Skaityti daugiau...

S. Žvirgždo dešimties paskaitų ciklas „Pasivaikščiojimas po Vilnių ir jo apylinkes“

Naujienos iliustracija

Džiaugiamės galėdami jus pakviesti į Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotografijos istorijos tyrinėtojo, fotografo Stanislovo Žvirgždo paskaitas „Pasivaikščiojimas po Vilnių ir jo apylinkes“ Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Dar geresnė naujiena, kad bibliotekos lankytojų lauks net 10 pasivaikščiojimų, kuriuos lydės puikus gidas ir fotografijos, padėsiančios atskleisti konkrečias Vilniaus objektų ir jo apylinkių istorijas.

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje vyko filmo apie tragiškus įvykius Azerbaidžane premjera

Naujienos iliustracija

1990 m. Baku žudynės buvo tam tikra karinių veiksmų repeticija prieš 1991 m. sausio 13-ąją Vilniuje. Lietuvai pavykęs Nepriklausomybės atkūrimo stebuklas galėjo įvykti ir Azerbaidžane, tačiau po sovietų agresijos 1990 m. sausio 20-ąją teko skaičiuoti žuvusiuosius, sužeistuosius, suimtuosius ir įkalintuosius. Minint Azerbaidžano kovos už laisvę ir siekio išsaugoti teritorinį vientisumą dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatytas režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmas „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“.

Skaityti daugiau...

Sausio 28 d.: diskusija „Albertas Zalatorius: kūrybinis palikimas ir atmintis“

Naujienos iliustracija

XX a. lietuvių literatūros laukas neįsivaizduojamas be talentingo literatūrologo, literatūros kritiko Alberto Zalatoriaus (1932–1999) drąsių, originalių įžvalgų ir aktualumo net šiomis dienomis nestokojančių idėjų. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks diskusija, kurioje bus analizuojami A. Zalatoriaus literatūros kritikos, literatūros mokslo darbai, prisimenama, o nepažinojusiems, remiantis autentiškais prisiminimais, pristatoma jo asmenybė, aptariamas jo idėjų, darbų aktualumas šių dienų literatūros lauke ir visuomenėje. Renginiu taip pat pažymimas A. Zalatoriaus asmeninio archyvo perdavimas Nacionalinei bibliotekai. 

Skaityti daugiau...

Vasario 3–29 d.: pirmoji lietuvių dailės paroda „Ir pas mus, lietuvius, dailė egzistuoja“

Naujienos iliustracija

„<...> duoti gyvenimo pradžią mūsų dailei tarp kitų tautų dailės“, nes „ir pas mus, lietuvius, dailė egzistuoja“.

Antanas Žmuidzinavičius apie Pirmąją lietuvių dailės parodą

Skaityti daugiau...

Nacionalinės bibliotekos 2019 metų penketukai

Naujienos iliustracija

Knygos, metai iš metų vartomos ir skaitomos Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos lankytojų, pasakoja apie juos istorijas, žadinančias vaizduotę. Kokį lankytojo portretą ir gyvenimo ritmą atskleidžia 2019 metų populiariausių kūrinių Nacionalinėje bibliotekoje penketukai? Natos, knygos, filmai, visus metus keliavę iš rankų į rankas, kalba, kas mes esame ir kas mums buvo svarbu visus metus.

Skaityti daugiau...

Bibliografinė informacija apie Lietuvoje išleistus ir numatomus leisti leidinius (sausio 13–19 d.)

Naujienos iliustracija

Pasirodė nauji valstybinės bibliografijos leidiniai:

Skaityti daugiau...

Sausio 30 d.: švietimo projekto „Teisė kiekvienam“ paskaita „Šeimos ir vaiko teisių labirintuose“

Naujienos iliustracija

Praeitų metų spalį Mykolo Romerio teisės mokykla ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pradėjo unikalų projektą „Teisė kiekvienam“. Jo tikslas supažindinti visuomenę su aktualiausiais teisiniais klausimais, sudaryti galimybę nemokamai individualiai konsultuotis su įvairių sričių teisininkais. Kiekvieną mėnesį kviečiame visus norinčius dalyvauti teisinėse paskaitose aktualiomis temomis.

Skaityti daugiau...

Naudojimosi kompiuteriu pagrindai: konsultacijos senjorams

Naujienos iliustracija

Kviečiame senjorus apsilankyti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kur bus galima susipažinti su interneto pradžiamoksliu, pagerinti kompiuterinio raštingumo žinias.

Skaityti daugiau...

Sausio 20 d.: romano „Bitlas, Ana Orka ir aš“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Leidykla „Tyto alba“ ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į susitikimą su knygos autore.

Skaityti daugiau...

Sausio 20 d.: dokumentinio filmo „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ premjera ir diskusija

Naujienos iliustracija

Minint mūsų valstybės Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį, taip pat 1991 Sausio 13-osios aukų žūties metines yra būtina pažvelgti į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo stebuklą platesniame to meto kontekste. Todėl Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmo „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ (operatorius Romas Dabrukas) pristatymą.

Skaityti daugiau...

Sausio 24 d. – kovo 2 d.: iliustracijų paroda „Bėgimas su vilkais“

„Bėgimas su vilkais“ – iliustracijų paroda, kurioje pristatomi 38 iliustruotojų iš Estijos, Lietuvos ir Latvijos kūriniai. Tai 2018 m. Londono knygų mugėje eksponuotos trijų Baltijos valstybių 100-mečiui skirtos parodos tokiu pat pavadinimu sumažinta versija. Jos kuratorė – estų iliustruotoja Viive Noor. Visa Londone rodyta paroda, eksponuojant kiek kitokiu formatu, buvo pristatyta vaikų ir jaunimo literatūros festivalyje „Vaikų Kalėdų sala“ 2018 m. gruodį. Ši paroda Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdves puoš iki pirmųjų pavasario dienų.

Skaityti daugiau...

Sausio 27 d.: literatūrinis vakaras „Laikas gyvena knygose“

Naujienos iliustracija

Maloniai kviečiame į literatūrinį, istorinį vakarą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, skirtą XXVII knygos mėgėjų draugijos įkūrimo 90-mečiui.

Skaityti daugiau...

Sausio 17 d.: knygos „Kilmės įrašas“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Valstybingumo erdvėje (II a.), vyks humanitarinių mokslų daktarės Jolitos Linkevičiūtės-Rimavičienės monografijos „Kilmės įrašas“ (Komunikacija ir kultūrų hibridizacija Lietuvoje) sutiktuvės. Renginį moderuos Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas. Diskusijoje dalyvaus Vilniaus universiteto (VU) Greimo studijų centro prof. Kęstutis Nastopka, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos ir diplomatijos mokslų katedros prof. Šarūnas Liekis, VU Komunikacijos fakulteto, Žurnalistikos instituto prof. Andrius Vaišnys ir kiti mokslininkai.

Skaityti daugiau...

Sausio 17 d.: muzikos edukacija „Garso testas“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žmogaus kūrybiškumo istorijas slepia ne tik knygos, bet ir garso įrašai. Šį kartą išskirtinėje muzikos edukacijoje kviečiame pasiklausyti to paties muzikos įrašo skirtingais formatais. Gerai žinomos dainos ar instrumentinio kūrinio fragmentus, išlaikiusius laiko išbandymus, išleistus vienu ar kitu pavidalu išgirsite iš naujo.

Skaityti daugiau...

Sausis
P A T K Pn Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Parodos

2019 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2019 m. gruodžio 23 d. – kovo 1 d.
METSKAITLIAI: senųjų kalendorių paroda
2020 m. sausio 15 d. – vasario 9 d.
Paroda „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“
2019 m. lapkričio 25 d. – sausio 25 d.
Paroda „Nous avons l‘honneur de vous faire part...“
2020 m. sausio 24 d. – kovo 2 d.
Iliustracijų paroda „Bėgimas su vilkais“