Telefonas Klaustukas Sitemap
2016 m. gegužės 3 d.

Benediktas Vanagas: knyga atsiranda tada, kai jos labiausiai reikia

2016-aisiais, Nacionaliniais bibliotekų metais, tęsiame pažintis su naujais Lietuvos bibliotekų globėjais, pasiryžusiais puoselėti, palaikyti bibliotekų veiklą ir skatinti žmones, ypač jaunąją kartą, nepamiršti knygos. Jau antruoju Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Globėju tapo ir savo vardo lentyną pristatė greičiausias Dakaro ralio lietuvis, „General Financing team Pitlane“ komandos narys Benediktas Vanagas.

Iniciatyvos „Atrask vaikystės biblioteką“, kurią įgyvendina Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projektas „Bibliotekos pažangai 2“, tikslas – į bibliotekas pritraukti ir jų globėjais padaryti įdomius bei iniciatyvius Lietuvos žmones, galinčius ir norinčius prisidėti prie bibliotekose vykdomų veiklų, priartėti prie vietos žmonių ir su jais pasidalinti savo žiniomis bei patirtimi.

Trumpai kalbiname Benediktą apie tai, koks jo santykis su biblioteka, knyga ir, be abejo, Utena.

– Atidengėte „Globėjo knygų lentyną“ Utenos bibliotekoje. Ką jums tai reiškia?

– Man tai tikrai didelis įvykis, nes knygos yra aukštą vietą mano pasaulėžiūroje užimanti švietimo priemonė. Būti tapatinamam su knygomis man yra didelis pasiekimas ir įvertinimas.

– Kas Jus sieja su Utena? Kodėl pasirinkote būtent Utenos biblioteką?

– Utenoje yra mano šaknys: mano tėvukas yra kilęs iš Utenos krašto, mano mama yra gimusi Utenoje. Čia daugelį metų organizuojame „Halls Winter Rally“, kuris yra didžiausias Lietuvoje renginys žiemos metu.

Utena yra puikus miestas su puikia bendruomene, o ir savivalda puikiai dirba savo gyventojams. Man čia labai patinka, o dar nuo šiol atstovausiu moderniąją Utenos A. ir M. Miškinių viešąją biblioteką – man didelė garbė būti jos globėju.

– Kokias pirmąsias knygas sudėjote į jūsų globojamos bibliotekos lentyną?

Aš manau, kad knygos yra pats geriausias būdas pasitikrinti tai, ką žinai. Į globėjo lentyną sudėjau tas knygas, kurios man gyvenime yra pakankamai svarbios. Tai Antuano de Sent Egziuperi (Antoine de Saint-Exupéry) „Mažasis princas“, Paulo Koelijo (Paulo Coelho) „Alchemikas“ ir Robino Šarmos (Robin Sharma) „Vienuolis, kuris pardavė ferrarį“.

Nors tai yra pakankamai lengvai skaitomos knygos, bet gerų citatų jose netrūksta. Taip pat mane sužavėjusi knygos – tai Styvo Džobso (Steve Jobs) biografija bei knyga apie Vinstoną Čerčilį (Winston Churchill), kurį cituoju gana dažnai.

– Koks yra jūsų santykis su biblioteka vaikystėje ir dabar?

– Santykis su biblioteka pats glaudžiausias buvo mokyklos laikais. Vėliau kurį laiką bibliotekoje nesilankiau, nes taip diktavo skubus gyvenimo tempas, o ir poreikio nejaučiau. Kai pamačiau, kokios būna bibliotekos Lietuvoje šiais laikais, tai tikrai labai maloniai nustebau. Reikės sugrįžti ir vėl!

– Kokia jūsų nuomonė apie naujus knygos formatus, pavyzdžiui, e. knygas?

– Knygos persikelia į naujus formatus, tačiau aš pripažįstu tik popierinę knygą. Ją galima jausti, paliesti pirštais. Šalia mano lovos visada galima rasti bent keturias, šešias mano skaitomas knygas.

– Ar dažnai skaitote?

Knygas skaitau dažnai, tačiau skaitymas man – epizodinė veikla. Kartais per pusmetį „suvalgau“ kokias šešias knygas, bet būna ir aštuonių mėnesių pertrauka, kuomet į rankas nepaimu nė vienos knygos. Paskui pajaučiu alkį tam tikro tipo literatūrai ir vėl skaitau labai daug knygų ir labai intensyviai.

– Kada ir kaip Jus paskutinį kartą nustebino knyga?

– Kiekviena knyga savotiškai nustebina. Kiekviena knyga gera tuo, kad gali pasitikrinti savo patirtį, gali pasitikrinti savo žinias, tam tikrus potyrius, tai labiausiai ir stebina, nors žinau, ko tikėtis.

– Ar yra knyga, kurios dar neperskaitėte?

– Tokių knygų dar labai daug. Į galvą ateina vienas posakis, puikiai tinkąs ir knygoms bei skaitymui: „Kai mokinys pasiruošęs, visada ateis mokytojas.“ Tikiu, kad knygos atsiranda tada, kada jų labiausiai reikia. Mano noras perskaityti visą aukso fondą – geriausiomis pasaulyje pripažintas knygas. Kol kas tai yra tik svajonė, bet, tikiu, ateityje ji pradės pildytis ir išsipildys.

Dėkojame už pokalbį.

Iniciatyvoje „Atrask vaikystės biblioteką“, kurią inicijuoja ir koordinuoja Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, nuo 2014 m. dalyvauja 45 bibliotekos ir jas globoja per 70 globėjų: Vilniaus meras Remigijus Šimašius, aktorė Dalia Michelevičiūtė, TV laidų vedėja ir kulinarė Beata Nicholson, aktorius Giedrius Savickas, entnomuziklogė Loreta Sungailienė, „Brolis Semiconductors“ įkūrėjai Dominykas, Augustinas ir Kristijonas Vizbarai, radijo ir TV laidų vedėjas Jonas Nainys, solistas Liudas Mikalauskas, ekonomistas Gitanas Nausėda, politikas Eligijus Masiulis, žurnalistas Andrius Tapinas, aktorius Gintaras Mikalauskas, rašytoja Ramutė Skučaitė ir kt.