Telefonas Klaustukas Sitemap
2016 m. gruodžio 13 d.

2016-aisiais – Bibliotekų metais į duris beldžiasi virtualioji realybė

Baigiasi 2016-ieji – Bibliotekų metai, per kuriuos šalyje įvyko rekordinis renginių, projektų ir įvykių skaičius. Pagrindiniai šių metų veiklos akcentai buvo KNYGA ir SKAITYMAS, sutelkę visuomenę atrasti skaitymo malonumą. Tačiau šalia knygų bibliotekose įsitvirtino daug naujoviškų paslaugų, tarp kurių jau galima pamatyti ir virtualiosios realybės ekspoziciją – pirmą tokią Europoje.

Šalies bibliotekos aktyviai įsitraukė organizuodamos įvairius renginius, o drauge sudomindamos jais visuomenę. Išskirtiniai Bibliotekų metų renginiai, pasižymėję ypač didele lankytojų gausa, buvo bibliotekų erdvė, suorganizuota jau 17-tą kartą vykusioje Vilniaus knygų mugėje, bibliotekų dalyvavimas parodoje „Mokykla 2016“, kurios metu buvo stiprinamas bibliotekų ir mokyklų dialogas.

Bibliotekų metams paminėti Lietuvos bibliotekininkų draugija skyrė ir savo rengiamą tradicinę Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, jos tema pasirinkdama Bibliotekų metų moto – „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“. Savaitės metu šalies bibliotekose įvyko 2046 renginiai: konkursai, susitikimai, diskusijos, skirtos bendruomenių įtraukimui į skaitymo skatinimo, kūrybingumo lavinimo projektus. Renginiuose apsilankė daugiau nei 50 tūkst. lankytojų.

Viena prasmingiausių ir ryškiausių metų iniciatyvų – skaitymai „Vasara su knyga“, pakvietę vaikus ir jaunimą skaityti, bendrauti ir pramogauti bibliotekose. Čia vyko kūrybinės ir edukacinės dirbtuvės, vaidinimai, iš viso per 1300 renginių.

Nacionalinė biblioteka vėl atvira

Šiemet rudenį plačiai duris atvėrusios Nacionalinės bibliotekos pagrindinio pastato rekonstrukcija truko 8 metus, darbams skirta iš viso 26 mln. Eurų.

Atnaujintos bibliotekos plotas padidėjo dvigubai. Nacionalinės bibliotekos erdvėse sudarytos sąlygos lankytojų, skaitytojų kūrybai, darbui ir laisvalaikiui. Nuo rugsėjo 1 d. joje apsilankė kone 60 tūkstančių lankytojų, registravosi beveik 3 tūkstančiai naujų vartotojų, įvyko apie 100 renginių.

Kartu su Bibliotekų metais baigiasi ir Nacionalinės bibliotekos įgyvendintas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, kurio tikslas – sustiprinti Lietuvos bibliotekų gebėjimus tenkinti besivystančios bendruomenės poreikius.

Per trejus metus net 45 viešosioms bibliotekoms buvo skirtas dalinis „Bibliotekos pažangai 2“ ir Kultūros ministerijos finansavimas bendruomenių projektams įgyvendinti; iš viso apie 1,2 mln. eurų. Šių bibliotekų projektų įgyvendinimo metu sukurta ar patobulinta 91 paslauga, sukurti ar patobulinti 235 produktai, surengta apie 1190 renginių, kuriuose apsilankė daugiau kaip 40 tūkst. žmonių.

Gauti žinių – netradiciniu būdu

Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ iniciatyva buvo sukurtas virtualiosios realybės bibliotekų pristatymas „Laiko portalas“, siekiant parodyti, kaip bibliotekos savo veikloje ir visuomenei šviesti gali panaudoti modernias technologijas. „Laiko portalas“ – tai ateities bibliotekos vizija virtualiojoje erdvėje.

Naudojant specialias technologijas, bibliotekos lankytojams suteikiama galimybė keliauti laiku ir patiems pamatyti istorinius įvykius bei asmenybes. Padedami portalo, žmonės gali nusikelti į praeitį, prie žymiosios italų renesanso menininko Rafaelio freskos „Atėnų mokykla“, susitikti su graikų išminčiais Aristoteliu, Pitagoru bei Platonu ir su jais pabendrauti.

Projektu siekiama parodyti, jog modernioje bibliotekoje žmonės žinių gali gauti ne tik tradiciniu būdu, bet ir „patirti“ informaciją pasitelkdami pažangias technologijas. Tai yra vienas iš būdų, kaip bibliotekos padeda įtraukti visuomenę naudotis technologinėmis naujovėmis.

Pasibaigus projektui „Bibliotekos pažangai 2“, „Laiko portalas“ keliaus po Lietuvos viešąsias bibliotekas. Jų lankytojai galės išbandyti inovatyvią bibliotekų paslaugą, susipažinti su bibliotekų bendruomenėms skirtais projektais.