Telefonas Klaustukas Sitemap
2017 m. kovo 1 d.

S. Žvirgždo paskaitoje – pasakojimas apie Vilniaus vaizdų kaitą

Į langus beldžiantis pavasariui, kviečiame į dar vieną Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotografijos istorijos tyrinėtojo, fotografo Stanislovo Žvirgždo paskaitą iš susitikimų ciklo apie Lietuvos fotografiją.

1851 m. kovo mėn. Frederickas Scottas Archeris paskelbė šlapio kolodijaus metodą. Tada buvo pradėti sudarinėti Londono, Paryžiaus, Krokuvos, Varšuvos ir kitų miestų fotografinių vaizdų albumai. Jų pavyzdžiu pasekė ir Lietuvos fotografai, jie mums paliko nemažai istoriografiškai vertingų senojo Vilniaus ir jo apylinkių vaizdų. Pirmasis apie 1860 m. rugpjūtį fotografuoti Vilnių ėmėsi Abdonas Korzonas. Jis buvo sumanęs sudaryti Vilniaus vaizdų albumą, kuriame turėjo būti istoriniai Vilniaus paminklų, bažnyčių, pastatų ir apylinkių vaizdai. Apskritai, Vilniaus vaizdai į fotografiją artėjo iš tolo – iš kartografijos lakštų, grafikos ir tapybos darbų. Žemėlapiuose ar miesto planuose – su išpaišytais senamiesčio namukais, miesto siena ir pilimi – atsispindi siekis sukurti Vilniaus fotopanoramą, kur viskas būtų matyti kaip ant delno. Išsibarstęs slėniuose ir ant kalvų, Vilnius labai tiko fotografiniam žvilgsniui. Apie Vilniaus vaizdų fotografijos žingsnius nuo klasikos iki postmodernizmo kalbėsimės jau artėjantį trečiadienį.

S. Žvirgždas – vienas geriausių Lietuvos fotografijos žinovų, žymiausių peizažo fotografijos meistrų. Ryškų pėdsaką palieka ir jo, kaip fotografijos kritiko ir istoriko, veikla. S. Žvirgždas yra daugelio fotografijos leidinių sudarytojas, knygų vertėjas, straipsnių ir jų rinkinių apie Lietuvos fotografijos istoriją autorius ar bendraautoris.

Renginys vyks kovo 1 d. 18 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (Gedimino pr. 51, Vilnius) Konferencijų salėje, V a. Numatoma trukmė – 1,5 val. Organizatorė – Nacionalinė biblioteka. Įėjimas laisvas.

Kitos ciklo paskaitos

Kovo 8 d. – „Mūsų miestelių fotografai“
Kovo 15 d. – „Lietuvos fotografijos pirmavaizdžiai ir kartotės“
Kovo 22 d. – „Fotografija nelaisvėje (okupacijos, tremtys, pasipriešinimas)“

Laukiame visų fotografijos entuziastų – tiek stebinčių pasaulį pro objektyvą, tiek mėgstančių patekti į blykstės šviesą ar ganyti akis po „pagautas“ pasaulio akimirkas.