Telefonas Klaustukas Sitemap
2017 m. spalio 10 d.

Spalio 13 d.: dokumentinio filmo „Karo laivas „Prezidentas Smetona“ peržiūra ir susitikimas su autoriumi

Karo laivo „Prezidentas Smetona“ istorija ir likimas apipintas legendomis, ypač dėl šio laivo žūties ir jo paieškų. Kviečiame į režisieriaus Rimanto Bružo dokumentinį pasakojimą apie šį ypatingą Lietuvos karinio jūrų laivyno pasididžiavimą.

Laivo „Prezidentas Smetona“ žūties aplinkybės iki šiol gaubiamos paslapties. Paskutinio jo reiso istorija turi net kelias versijas, tačiau nė viena jų nėra patvirtinta – labiausiai dėl to, kad, nors bandymų rasti šio laivo liekanas buvo ne vienas, tačiau visos paieškos baigėsi nesėkmingai. Viena versija teigia, kad 1945 m. sausį išplaukęs iš Helsinkio uosto laivas „Prezidentas Smetona“, kuris tuomet vadinosi „Korall“, pateko į minų lauką ir nuskendo Suomių įlankoje. Kitų šaltinių duomenimis, Lietuvos laivą nuskandino vokiečių povandeninis laivas U745.

Tačiau istorija nemiega, ji tęsiasi... Dokumentinio filmo „Karo laivas „Prezidentas Smetona“ režisierius R. Bružas drauge su Klaipėdos universiteto mokslininkais šių metų vasarą vyko į ekspediciją Suomių įlankoje, kur 2009 m. rugpjūtį Aegnos salos rajone buvo aptiktos neatpažinto nuskendusio laivo liekanos.

Pirminiai tyrimai atskleidė, kad laivas atitinka II pasaulinio karo laivų standartus. Sonaro nuotraukoje matomas laivagalio antstatas, kur Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai buvo įrengta speciali kajutė. Abejonės, kad maždaug už 20 jūrmylių nuo Talino 83 m gylyje gulintis laivas yra buvęs Lietuvos jūrų laivyno simbolis, sklaidosi.

Dokumentinėje juostoje užfiksuoti povandeniniai kadrai, ekspedicijos dienoraštis ir joje dalyvaujančių mokslininkų ir žymiausių karo istorikų komentarai atskleidžia legendinio laivo likimą, susipynusį su tarpukario Lietuvos istorija. Šio filmo peržiūra – tai išskirtinė proga ne vien istorijos mėgėjams ir entuziastams, bet ir kiekvienam lietuviui patirti įspūdingą nuotykį ir tapti nepakartojamos istorijos liudininku.

Filmą pristatys ir įspūdžiais iš itin savitos filmavimo aikštelės pasidalins režisierius Rimas Bružas.

Trumpai apie renginį

Data spalio 13 d.
Laikas 12 val.
Vieta Kino salė, V a.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“ ›