Rugsėjo 24–30 d.: fotografijų paroda „Liudiję žmogiškumą“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia apsilankyti Rūtos Rylaitės fotografijų parodoje „Liudiję žmogiškumą“. Paroda skirta Pasaulio tautų teisuoliams įamžinti.

Praėjo 77 metai, o žmonija vis dar negali atsigauti po sukrėtimo, kurį patyrė Antrojo pasaulinio karo metais, dar negali susitaikyti su jo padariniais. Žydų tautai šis karas – vienas tragiškiausių laikotarpių per visą jos istoriją. Tai buvo totalaus tautos naikinimo periodas.

Antrasis pasaulinis karas Lietuvoje užklupo 250 000 žydų, jaunų ir senų, žymių ir paprastų. Kiekvieną su savo svajonėmis ir ateities planais. Dėl karo metais vykdyto Holokausto daugelio jų likimai tapo panašūs: getas, koncentracijos stovykla, mirtis. Šiurpi statistika – 1941–1945 m. buvo išžudyta 94 proc. Lietuvos žydų. O kaip išgyveno likusieji? Kas padėjo šiems žmonėms išgyventi karo pragaro sūkuryje?

„Tragiškoje Holokausto istorijoje matome ryškų šviesos spindulį – žydų gelbėtojus, kurių Lietuvoje buvo tūkstančiai, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. – Jie, rizikuodami ir savo, ir artimųjų gyvybėmis, tomis baisiomis dienomis įkūnijo patį tikriausią žmoniškumą ir drąsą. Niekada nepamiršime Pasaulio tautų teisuolių vardų.“

Pasaulio tautų teisuoliai – tai lietuviai žydų gelbėtojai, nepaisę mirtino pavojaus ir rizikavę savo gyvybe. Tai paprasti ir iškilūs žmonės, įžiebę viltį pasmerktiesiems. Ši paroda – maltiečių padėka jiems.

2015 m. pabaigoje Miunchene buvo surengtas labdaros koncertas, inicijuotas tuometinio Maltos ordino Lietuvoje ambasadoriaus Christiano von Bechtolsheimo. Renginio globėjais tapo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidentas Joachimas Gauckas. Per koncertą buvo surinkti 123 723 eurai, jie paskirti specialiam maltiečių projektui – padėti Lietuvoje gyvenantiems Pasaulio tautų teisuoliams. Tuo tikslu buvo įvertinti žydų gelbėtojų socialiniai, buitiniai ir su jų sveikata susiję poreikiai.

 Viena iš šio projekto sudedamųjų dalių buvo įamžinti Pasaulio tautų teisuolius. Kai kurių jų nuotraukos jau buvo publikuotos, bet tokia išsami šių garbingų asmenų fotografijų paroda – pirmoji. Ir pateikiamos joje ne dokumentinės nuotraukos, ne istorikų pasakojimai, o paprastų ir kartu nepaprastų žmonių veidai. Juos užfiksavo fotomenininkė Rūta Rylaitė. Pažvelkime į tuos veidus, išgirskime sukrečiančias istorijas. Ir žemai nusilenkime už ypatingą jų veiklą – už tai, kad blogio akivaizdoje išliko žmonėmis.

Parodos atidarymas rugsėjo 24 d. 18 val. Renginių erdvėje, III a.

Trumpai apie renginį

Data rugsėjo 24–30 d.
Laikas bibliotekos darbo laiku
Vieta laiptai į III a. atrijų, III a. atrijus
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“
Gruodis
P A T K Pn Š S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Parodos

YouTubeFacebookLinkedInInstagramFlickr