Telefonas Klaustukas Sitemap
2020 m. vasario 18 d.

Nacionalinės bibliotekos renginiai Vilniaus knygų mugėje

Atšventusi dvidešimtmetį, 2020-uosius Vilniaus knygų mugė pasitinka su Jono Meko mintimi „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Mugė verčia naują puslapį ir kviečia ieškoti naujų atvirų saviraiškos formų, eksperimentuoti, kurti tai, kas aktualu, įdomu ir svarbu kiekvienam iš mūsų. Vasario 20–23 d. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia kartu išpažinti meilę literatūrai ir prisiminti tai, ką branginame. Knygų mylėtojus kviečiame pamiršti formules ir atvirai dalyvauti diskusijose ar knygų pristatymuose.

NACIONALINĖS BIBLIOTEKOS RENGINIŲ PROGRAMA

 Laikas  Vieta  Renginys
Ketvirtadienis, vasario 20 d. Bičiulių diena
 12 val. Konferencijų salė 5.5

Pokalbis „Akistatoje su XX a. vidurio traumomis: istorinio tyrimo perspektyvos“

Įvykiai ir procesai, susiję su Antruoju pasauliniu karu, radikaliai paveikė Lietuvos valstybės ir visuomenės likimą. Susidūrimas su dviem totalitariniais režimais lėmė ne tik beveik 50 metų trukusį valstybingumo praradimą, bet ir traumines patirtis daugumai Lietuvos gyventojų. Turbūt neliko Lietuvoje šeimos, nepaliestos teroro, tremčių, Holokausto ir pasirinkimo – prisitaikyti ar priešintis, likti ar trauktis. Dėl skirtingų išgyvenimo strategijų XX a. vidurio įvykiai ir procesai Lietuvoje prisimenami ir vertinami skirtingai, kartais net prieštaringai. Okupacijų laikotarpiu laisvos diskusijos apie netolimos praeities įvykius bei patirtis nebuvo galimos. Nacionalinės bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras kviečia aptarti XX a. vidurio įvykių ir procesų istorinių tyrimų situaciją, tyrėjams kylančias problemas bei iššūkius, svarstyti šio laikotarpio tyrimų perspektyvas. Pokalbyje dalyvaus: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro istorikas dr. Arūnas Bubnys, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas dr. Nerijus Šepetys bei Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedros dėstytojas dr. Linas Venclauskas. Pokalbį moderuos Nacionalinės bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovė dr. Ilona Strumickienė.
16 val. Konferencijų salė 1.2

Pokalbis „Knygų startas: ar knygų dovanojimas gali paskatinti ankstyvąjį skaitymą?“

Nacionalinė biblioteka nuo 2019 m. vykdo Nacionalinės skaitymo skatinimo programos 2019–2024 metams bandomąjį projektą „Knygų startas“, kurio tikslas aprūpinti naujagimių sulaukusias šeimas pirmosiomis knygomis ir metodine medžiaga apie ankstyvojo skaitymo naudą. Vilniaus knygų mugėje rengiamas pokalbis-diskusija „Knygų startas: ar knygų dovanojimas gali paskatinti ankstyvąjį skaitymą?“, skirtas aptarti šį projektą. Pokalbyje dalyvaus Ministro Pirmininko patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Unė Kaunaitė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė, edukologė doc. dr. Vaiva Schoroškienė. Renginį moderuos Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė. Renginyje bus pristatyta projekto idėja, gana seniai žinoma tarptautiniu mastu ir kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kt., turinti gilias tradicijas ir akivaizdžiai padedanti gerinti skaitymo įgūdžius, bei viso projekto eiga.

Per 2019 m. nuveikta nemažai darbų: pasisemta gerosios patirties surengus tarptautinį seminarą apie „Knygų starto“ veiklą užsienio šalyse, išrinkta pirmoji paveikslėlių knyga, atitinkanti tokio amžiaus vaikų psichologinės ir motorinės raidos, ankstyvojo amžiaus recepcijos ypatumus, poreikius ir interesus, sukurtas projekto modelis, parengta jo vizualizacija, sukurta atributika.


Primename, kad tradiciškai pirmąją mugės dieną – Bičiulių dieną (vasario 20 d., ketvirtadienį) bibliotekų darbuotojai, apsaugos darbuotojams parodę darbuotojo pažymėjimą, įleidžiami nemokamai.

Penktadienis, vasario 21 d. Penktadienis be formulių
18 val. Rašytojų kampas

Avromo Suckeverio poezijos rinktinės „Dešimt eilėraščių / Ten Poems“ pristatymas

Avromas Suckeveris yra vienas didžiausių XX a. poetų, rašiusių jidiš kalba. Gimė Smurgainyse (dab. Baltarusija), garsioje rabinų bei chasidų šeimoje. Dar vaikas su tėvais atsidūrė Sibire. Nuo 1920 m. gyveno ir mokėsi Vilniuje, universitete studijavo literatūrą. Įsitraukė į dailininkų ir literatų grupę „Jung Vilne“ („Jaunasis Vilnius“), buvo vienas aktyviausių narių. Pirmieji A. Suckeverio eilėraščiai, kuriuose jaučiama iš Smurgainių kilusio Mošės Kulbako įtaka, Vilniaus ir Varšuvos žydiškuose laikraščiuose pasirodė apie 1933 m. Pirmoji A. Suckeverio poezijos knyga „Lider“ („Dainos“) išėjo 1937 m. ir jis iškart buvo pripažintas kylančia jidiš literatūros žvaigžde. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, poetas pateko į Vilniaus getą, iš jo pabėgo, partizanų būriuose kovėsi su naciais. Po karo drauge su rašytoju ir buvusiu partizanu Kačerginskiu rinko Vilniuje išlikusį žydų dokumentinį paveldą, įsteigė Žydų muziejų (jis veikė 1944–1948 m.). A. Suckeverio, vieno iš kultūrinės rezistencijos lyderių, pasakojimai tapo Vilniaus žydų geto istorijos šaltiniais, liudijančiais niūrią geto kasdienybę, kanalizacijos šulinių tamsą, nepalaužtos dvasios didybę ir pasipriešinimą pavergėjams. Poezijos rinktinės pristatyme dalyvaus knygos sudarytoja Lara Lempertienė, vertėjas ir specialusis redaktorius Mindaugas Kvietkauskas (einantis Lietuvos Respublikos kultūros ministro pareigas), aktorius Rimantas Bagdzevičius. Knygą išleido Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, leidybos partneris Niujorko YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas.
18 val. LRT salė 5.1

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ apdovanojimai

Moderuoja Julijus Grickevičius, Gerūta Griniūtė, Živilė Kropaitė.
16 val. Bibliotekų erdvė 

Edukacija „Asmeninių knygelių kūrimo dirbtuvės“

Asmeninių knygelių kūrimo dirbtuvių dalyviai sužinos ir išmoks nesunkiai iš popieriaus išsilankstyti knygelę, pritaikyti viršelį ir dekoruoti jį pasirinktomis priemonėmis.
Šeštadienis, vasario 22 d. Atvirų pasimatymų diena
16 val. Konferencijų salė 3.1

Knygos „Władysławo Wielhorskio 1915–1917 m. dienoraštis“ pristatymas

Lenkų kalba rašiusio publicisto, Lietuvos tyrinėtojo Władysławo Wielhorskio dienoraštis, rašytas Pirmojo pasaulinio karo metais Balčių dvare (dab. Raseinių r. Nemakščių seniūnija), yra saugomas Nacionalinėje bibliotekoje Retų knygų ir rankraščių skyriuje. Pirmą kartą publikuojamas dienoraštis yra įdomus ir kaip istorinis dokumentas, ir kaip karo metų išgyvenimų liudijimas. Anot knygos sudarytojo Tomaszo Błaszczako, autorius neabejotinai buvo viena svarbiausių asmenybių, kurios formavo Lietuvos įvaizdį tarpukario Lenkijoje. Kilęs iš Žitomiro apylinkių, studijavęs Kijeve bei Krokuvoje, prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą vedė Celiną Lewoniewską iš Balčių. Baigiantis karui W. Wielhorskis įsitraukė į „didžiąją politiką“, o jo dienoraštis „yra puiki proga tiek grąžinti lituanistikai jo asmenybę, tiek susipažinti su Žemaitijos kasdienybe Pirmojo pasaulinio karo metais“. Dalyvaus Tomaszas Błaszczakas, Irena Aleksaitė, Asta Miltenytė, Rimantas Miknys.
16 val. Bibliotekų erdvė 

Edukacija „Asmeninių knygelių kūrimo dirbtuvės“

Asmeninių knygelių kūrimo dirbtuvių dalyviai sužinos ir išmoks nesunkiai iš popieriaus išsilankstyti knygelę, pritaikyti viršelį ir dekoruoti jį pasirinktomis priemonėmis.
Sekmadienis, vasario 23 d. Šeimos sekmadienis
12 val. Vaikų scena

Tėčiai skaito vaikams

Jau nebekyla abejonių dėl didžiulės ankstyvojo skaitymo naudos. Knygų skaitymas su vaiku ne tik skatina jo kalbos ir pažinimo raidą, turtina žodyną, gerina pasirengimą mokyklai, bet ir kuria glaudžius tarpusavio santykius. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad vaikams reguliariai skaitant knygas gerėja ir tėvystės įgūdžiai, ir vaikų elgesys. Vis dėlto į šią kasdienę ugdomąją veiklą labiau įsitraukusios mamos – 2015 m. Didžiojoje Britanijoje skaitymo skatinimo organizacijos „Booktrust“ atliktas tyrimas atskleidė, kad jos vaikams skaito net 50 proc. dažniau nei tėčiai. 

Norint atkreipti dėmesį į ankstyvojo skaitymo naudą ir pabrėžti svarbų tėčių vaidmenį ugdant vaiką, šiemet ir vėl bus rengiama akcija „Tėčiai skaito vaikams“. 2019 m. Lietuvos bibliotekose, mokyklose ir darželiuose buvo surengta daugiau nei 50 susitikimų, kurių metu įvairių profesijų tėčiai skaitė vaikams. Kviečiame į pirmąjį šių metų renginį „Tėčiai skaito vaikams“ Vilniaus knygų mugėje, kur knygas vaikams skaitys tėčiai, lietuvių literatūros ir meno atstovai Vainius Bakas, Paulius Norvila, Jonas Sakalauskas ir Justinas Žilinskas.

Visas knygų mugės dienas maloniai laukiame jūsų Nacionalinės bibliotekos stende 3.03. Kviečiame susitikti, diskutuoti ir švęsti nacionalinę skaitytojų šventę kartu!

Su visa Vilniaus knygų mugės programa galite susipažinti čia ›

Visas Vilniaus knygų mugės dienas 13–15 val. lauksime jūsų Bibliotekų erdvės Biblioterapijos kampe, kur galėsite pasižvalgyti po biblioterapinių knygų lentyną ir pasikonsultuoti, kaip tikslingai pasirinkti knygą vienai ar kitai problemai įveikti ar palengvinti. Bibliotekų bičiuliams skirtą Bibliotekų erdvės programą galite rasti čia ›

Daugiau informacijos Vilniaus knygų mugės svetainėje ›