Telefonas Klaustukas Sitemap
Iliustracija 2022 m. sausio 26 d.

Naujoje Nacionalinės bibliotekos knygoje ‒ Vilniaus žydų gyvenimo vaizdai vaiko akimis

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka publikavo naują leidinį – Bebos Epštein autobiografiją.

Tai prieš keletą metų Nacionalinės bibliotekos judaikos rankraštiniame archyve surasto unikalaus rankraštinio dokumento pagrindu parengtas dvylikametės vilnietės tekstas, iliustruotas jos ir šeimos narių nuotraukomis. Mergaitė, prabilusi apie savo kasdienybę, mokslus, apmąstymus ir jausmus, įsileidžia skaitytojus į mažai dokumentuotą prieškario žydų vaiko tikrovę.

Bebos Epštein autobiografiją išvertė ir dokumentą analizuojantį straipsnį parašė žydų jaunimo autobiografijų tyrėja Miglė Anušauskaitė. Per asmeninę prizmę į autobiografiją pažvelgė B. Epštein sūnus Maiklas Leventalis (Michael Leventhal), kurio esė taip pat publikuojama leidinyje. Joje jis rašo: „Mamos autobiografija sujungė mūsų šeimą su istorija, kurios nežinojome. Tikiuosi, ši autobiografija ir jus susies su šia istorija, ir jums, kaip ir mūsų atveju, atgaivins XX amžiaus 4-ojo dešimtmečio Vilnių.“

Leidinio sudarytoja dr. Lara Lempertienė, recenzavo prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė ir dr. Kamilė Rupeikaitė. Knygų serijos „Žydų paveldo skaitymai“ dailininkė ‒ daugelio nacionalinių ir tarptautinių knygos meno konkursų laureatė Sigutė Chlebinskaitė.

Bebos Epštein autobiografija skelbiama Nacionalinės bibliotekos ir YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO Institute for Jewish Research) Niujorke leidžiamoje žydų kultūros dokumentinių šaltinių serijoje „Žydų paveldo skaitymai“ (Reading Jewish Heritage). Ši serija skirta geriau pažinti autentišką Lietuvos žydų rašytinį paveldą: kūrybą, mąstyseną, idėjų ir pažiūrų įvairovę. Leidiniuose supažindinama su originalių rankraščių vaizdais, jų vertimais į lietuvių ir anglų kalbas, papildoma tiriamaisiais straipsniais. B. Epštein autobiografija yra antroji serijos knyga. 2019 metais publikuotas poeto Avromo Suckeverio rinkinys „Dešimt eilėraščių“. Finansavimas serijos leidiniams skirtas vykdant 2017–2021 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos projektus, aktualizuojančius  YIVO archyvo skaitmeninimą ir sklaidą.

Bebos Epštein autobiografija bus pristatyta Vilniaus knygų mugėje 2022 m. vasario 26 d. 18 val. Rašytojų kampe.

Leidinį kviečiame įsigyti Nacionalinės bibliotekos Informacijos ir registracijos punkte (Gedimino pr. 51, Vilnius, II a.) arba kreiptis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Daugiau Nacionalinės bibliotekos leidinių rasite čia ›