Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Iliustracija

Vieno eksponato paroda: Beba Epštein. Autobiografija (rankraštis ir leidinys)

2022 m. balandžio 6 d. – gegužės 20 d.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pradeda parodų ciklą „Pakeliui į knygą“. Keturiose vieno eksponato parodose balandžio–spalio mėn. bus pristatyti Nacionalinėje bibliotekoje saugomų dokumentų pagrindu publikuoti leidiniai. Lankytojai išvys ypatingą duetą – rankraštį ir knygą. Sukurti išskirtinę patirtį žiūrovui padės ir Nacionalinės bibliotekos partnerė šiame projekte – mažosios bendrovės „Tikras vaizdas“ komanda. Bendradarbiaujant inovatyviai įmonei ir Nacionalinės bibliotekos kultūrinių kūrybinių industrijų sektoriui, buvo sukurtas naujausias sprendimas meno ir muziejų pasaulyje – vitrina su elektrochrominio stiklo technologija. Išskirtinė ekspozicinė instaliacija įtrauks žiūrovą į pažinimo procesą ir skatins įdėmiau apžiūrėti demonstruojamą eksponatą.

Pirmos ciklo parodos eksponatai – dvylikametės vilnietės Bebos Epštein autobiografijos rankraštis ir publikuota knyga. Rankraštis, iliustruotas jos ir šeimos narių nuotraukomis, prieš kelerius metus buvo atrastas Nacionalinės bibliotekos Judaikos kolekcijoje. Tai unikalus dokumentas. Mergaitė, prabilusi apie savo kasdienybę, mokslus, apmąstymus ir jausmus, įsileidžia skaitytojus į mažai dokumentuotą tarpukario žydų vaiko tikrovę.

2022 m. pradžioje B. Epštein autobiografija paskelbta Nacionalinės bibliotekos ir YIVO instituto Niujorke (YIVO Institute for Jewish Research) leidžiamoje žydų kultūros dokumentinių šaltinių serijoje „Žydų paveldo skaitiniai“ (Reading Jewish Heritage). Ši serija skirta geriau pažinti autentišką Lietuvos žydų rašytinį paveldą: kūrybą, mąstyseną, idėjų ir pažiūrų įvairovę. Serijos leidimą remia Lietuvos kultūros ministerija.

B. Epštein autobiografiją išvertė ir tiriamąjį straipsnį parašė žydų jaunimo autobiografijų tyrėja Miglė Anušauskaitė. Per asmeninę prizmę į autobiografiją pažvelgė B. Epštein sūnus Michaelas Leventhalis, jo esė taip pat publikuota leidinyje.

Knygos dailininkė – Sigutė Chlebinskaitė. Už šio leidinio dizainą ji, Nacionalinė biblioteka, YIVO institutas ir spaustuvė „Petro ofsetas“ apdovanoti Kultūros ministerijos Knygos meno konkurso nugalėtojų diplomu.

Trumpai apie vieno eksponato parodą

Data
balandžio 6 d. – gegužės 20 d.
Laikas
Nacionalinės bibliotekos darbo laiku
Vieta
erdvė prie Martyno Mažvydo skulptūros, III a.
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“