Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Parodos

 • 2021 m. birželio 21 d.

  Simo Lin fotografijų paroda „Kino teatras regione“

  Video iliustracija

  Nuo birželio 26 d. iki liepos 25 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parodų salėje (Gedimino pr. 51) veiks medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ fotografijų paroda „Kino teatras regione“.

  „Meno avilys“ dar pernai pradėjo kino kultūros tyrimą Lietuvos regione ir kartu su fotografu Simu Lin keliavo po šalį siekdami įamžinti kino teatrų istorijas, pastatų ir vietovių unikalumą ir jiems būdingus bruožus. Atliekant tyrimą archyve aptiktas 1988 m. dokumentas, kuriame pateiktas Lietuvos kino teatrų ir kino rodymo įrenginių sąrašas tapo atspirties tašku kelionėms beieškant senųjų kino teatrų. Tyrimas atskleidė, kad iš 260 sovietmečiu Lietuvoje veikusių kino rodymo erdvių apytikriai 160 buvo kino teatrai, kurių beveik absoliuti dauguma – apie 140 – buvo šalies regionuose, t. y. stovėjo ne Vilniuje ar Kaune. Šiandien iš jų pirminės architektūrinės išvaizdos pernelyg nepakeitusių regione išliko vos 20.

  Parodoje „Kino teatras regione“ pamatysite dalį Lietuvoje išlikusių kino teatrų, jų interjerus ir portretus žmonių, dirbusių šiose kino rodymo erdvėse. Tarp jų keturi Lietuvos regione tebeveikiantys kino teatrai: Alytuje – kino teatras „Dainava“, Marijampolėje – „Spindulys“, Gargžduose – „Minija“ ir Alantoje bendruomenės įkurtas kino teatras „Virinta“. Kituose parodoje eksponuojamuose kino teatruose įsikūrę baldų komisai, parduotuvės, dienos ir jaunimo centrai, smulkieji verslai. Dalis jų apleisti ir nenaudojami arba renovuojami. Tarp eksponuojamų kino teatrų fotografijų galėsite išvysti dar visai neseniai Panevėžyje tebeveikusį vieną moderniausių to laikotarpio kino teatrų „Garsas“.

  Dokumentinės fotografo Simo Lin nuotraukos atspindi šių erdvių įvairovę, vis dar tebematomi praeities ženklai, kartais siurrealistiniai ir netikėti naujos kino teatrų realybės kadrai. Tušti kino teatrų ekranai tapo pagrindiniu ekspoziciją vienijančiu elementu, tuštumas suvokiant ne kaip senųjų kino teatrų veiklos pabaigą, o kaip atvirą būsimų kino pasakojimų galimybę. Parodos žiūrovai kviečiami pažvelgti į kino teatrą iš arčiau, kiekvienas jų  – istorines ir technologines permainas liudijantis, naujus ryšius su aplinka ir žmonėmis kuriantis kūrinys.

  „Meno avilys“ yra 2005 metais bendraminčių įkurta nevyriausybinė organizacija, nepriklausomai veikianti kino ir audiovizualinių medijų srityje. Centras rūpinasi medijų edukacija ir kino kultūros pažinimu, organizuoja nekonvencinio kino rodymus, kviečia į diskusijas ir neformalius pokalbius, kino kūrėjams padeda vystyti ir kurti jų pirmuosius filmus. Saugo ir aktualizuoja audiovizualinį paveldą, vykdomais tyrimais skatina lyčių lygybę kino industrijoje, kuria erdvę rečiau girdimiems balsams kino kultūros lauke.

  Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

  logotipai

  Trumpai apie parodą

  Data
  birželio 26 d. – liepos 25 d.
  Laikas
  bibliotekos darbo laiku
  Vieta
  Parodų salė, III a.
  Dalyvavimas
  įėjimas laisvas
  Organizatoriai
  medijų edukacijos ir tyrimo centras „Meno avilys“
  Daugiau informacijos
  socialiniame tinkle „Facebook“
  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 16 d.

  Nuotraukų konkurso „Sakuros Lietuvoje“ nugalėtojų darbų paroda

  Video iliustracija

  Šiemet minime draugiškų atkurtos Lietuvos valstybės ir Japonijos diplomatinių santykių 30 metų sukaktį ir Vilniaus sakurų parko 20-metį.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 4 d.

  Paroda „Palanga. Šimtmečio interpretacijos“

  Video iliustracija

  Sukurta su meile Palangai, jos istorijai, jūrai, medžiui, žmogui ir viskam, kas harmoningai susilieja su nuostabia pajūrio gamta, – tokia yra retrospektyvinė Palangos miesto Stasio Vainiūno meno mokyklos dailės klasių mokinių kūrybinių darbų paroda ,,Palanga. Šimtmečio interpretacijos.“

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 4 d.

  Jokūbo Zovės kaligrafijos paroda

  Video iliustracija

  Gausų renginių jubiliejinį 55-ąjį sezoną Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla atveria žinomo dailininko, grafiko, kaligrafo Jokūbo Zovės paroda. Paroda veiks birželio 11‒30 dienomis.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 2 d.

  Paroda „Rari, rarissimi e piccole curiosità“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parodoje „Rari, rarissimi e piccole curiosità“reti ir labai vertingi, išskirtiniai ir itin įdomūs dokumentai: visa, kas unikalu, nepaprasta, paslaptinga, kas skatina mus nustebti ir pažadina mūsų smalsumą (curiositas).

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 18 d.

  Malvinos Jelinskaitės fotografijų paroda „Ex nihilo. Atsitiktinai ir paradoksaliai“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka džiaugiasi galėdama pakviesti į personalinę Malvinos Jelinskaitės fotografijų parodą. M. Jelinskaitė – viena iš kelių abstrakčios fotografijos kūrėjų Lietuvoje, jos filosofinė ir kartu spontaniška kūryba kviečia žiūrovą patyrinėti individualios vaizduotės ribas.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 10 d.

  Karikatūrų paroda „Daryk pokytį TU“

  Video iliustracija

  Nyderlandų Karalystės ambasados Lietuvoje istorija – tai daugiau nei 100 dvišalio bendradarbiavimo su Lietuva metų. Per tą laiką šis bendradarbiavimas ne kartą padėjo apginti žmogaus teises. Vienas tokių pavyzdžių yra Nyderlandų konsulas Lietuvoje Janas Zwartendijkas, kuris Antrojo pasaulinio karo metu išrašė daugiau nei 2000 vizų, padėjusių užtikrinti saugų Lietuvos žydų persikėlimą į Nyderlandams priklausančią Kiurasao salą, ir taip išgelbėjo jų gyvybes. 

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 26 d.

  Vieno eksponato paroda: Aleksandro Teodoro Kuršaičio rankraštinis lietuvių kalbos vadovėlis

  Video iliustracija

  Minint Lietuvių kalbos dienas, vieno eksponato parodoje lankytojai turi progą susipažinti su Mažosios Lietuvos lietuvių kalbininko, vieno žymiausių lietuvių leksikografų Frydricho Kuršaičio sūnėno, aktyvaus pagalbininko ir veiklos tęsėjo Aleksandro Teodoro Kuršaičio (1857–1944) rankraščiu. Tai vienas unikalesnių dokumentų iš 2020 m. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įsigyto A. T. Kuršaičio archyvo.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 14 d.

  Paroda „Ne reklama, bet faktas!“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia aplankyti parodą „Ne reklama, bet faktas!“. Tarpukario pramonės reklamai skirta paroda Pažinimo erdvėje (V a.) eksponuojama nuo balandžio 19 d. iki birželio 1 d.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 12 d.

  Agnės Jokšės paroda „Miela drauge,“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į personalinę Agnės Jokšės parodą „Miela drauge,“, eksponuojamą Nacionalinės bibliotekos Parodų salėje. Ši paroda – tai įvietinta A. Jokšės kūrinio-videolaiško tuo pačiu pavadinimu ekspozicija. A. Jokšės videokūrinys yra inscenizuotas pasakojimas, kurio pagrindas – intymus, autobiografinis tekstas, persipynęs su fikcijos elementais. Laiške, skirtame nutrūkusiai draugystei, keliami tapatybės, artumo, platoniško ryšio klausimai, apmąstomas santykių trapumas, tai, kaip juos lemia fizinė distancija ir laiko tėkmė. Kartu tai – brandos (angl. coming of age) liudijimas, bylojantis apie mokymąsi būti kartu.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 8 d.

  Agnės Nananai iliustracijų paroda

  Video iliustracija

  Nuo balandžio 12 d., bibliotekų skaitykloms vėl atvėrus duris lankytojams, kviečiame aplankyti įdomią parodą. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse galima susipažinti su grafikės, iliustruotojos Agnės Nananai kūryba.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. kovo 18 d.

  Paroda „Exegi monumentum: Lietuvos rašytojų įamžinimas“

  Video iliustracija

  Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos paroda, atspindinti aštuonių žymiausių Lietuvos rašytojų įamžinimo kaitą, pratęsta iki balandžio 18 d. Parodos eksponatai – nuo delne lengvai telpančių pašto ženklų iki solidžiai atrodančių portretų. Kaip laikų tėkmėje matytas Kristijonas Donelaitis, Simonas Daukantas, Vincas Kudirka, Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė Žemaitė, Jonas Mačiulis-Maironis, Salomėja Nėris, Bernardas Brazdžionis ir Jurga Ivanauskaitė? Kviečiame pasmalsauti ir apžiūrėti parodą virtualiai, o atvėrus Nacionalinę biblioteką lankytojams – užsukti ir į biblioteką.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. sausio 1 d.

  Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“

  Video iliustracija

  Ateikite į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką apžiūrėti jaunosios kartos menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacijos „Pabudę iš knygų“.

  Skaityti daugiau