Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Iliustracija

Leidinio „Birželis kvietė į Kovą“, skirto Birželio sukilimo 80-mečiui, II tomo pristatymas

2021 m. rugsėjo 28 d. 18.00 val. – 20.00 val.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir leidykla „Žara“ maloniai kviečia į straipsnių ir dokumentų rinkinio, skirto 1941 m. birželio 23 d. sukilimo 80-mečiui, „Birželis kvietė į Kovą“ II tomo pristatymą. Renginyje dalyvaus redakcinės kolegijos nariai: Audronius Ažubalis, Kostas Ivanauskas, prof. Vytautas Landsbergis, prof. Valdas Rakutis, Arvydas Sekmokas, Vidmantas Valiušaitis, leidyklos „Žara“ vadovė Ramutė Žandarienė.

Renginį ves Lietuvos Respublikos Seimo narys Audronius Ažubalis.

Šiemet birželio 23-iąją suėjo 80 metų nuo lietuvių tautos sukilimo, kuris paskelbė Lietuvos laikinąją vyriausybę, pašalino okupantą ir perėmė krašto administravimą anksčiau, negu pasirodė pirmieji vokiečių armijos daliniai. Šiai datai pažymėti birželį visuomenei buvo pristatytas knygos „Birželis kvietė į Kovą“ I tomas. Dabar bus pristatomas II šio leidinio tomas.

II tomo pagrindą sudaro to laikotarpio spaudoje publikuoti straipsniai, dokumentai, diplomatų korespondencija, įvykių dalyvių atsiminimai.

Leidinio II tomą geriausiai apibūdina publikuojamų straipsnių bei dokumentų autoriai:

„Tokiu momentu, kada okupantas po komunizmo skraiste naikina mūsų tautą fiziškai, laukti karo pabaigos ir tik tada, t. y. paaiškėjus, kas šį karą laimėjo, – imtis priemonių tautai ir kraštui gelbėti – būtų nesąmonė. Padėtis Lietuvoje verste verčia mus ieškoti gelbėjimosi priemonių neatidėliojant. Tie, kurie to vis dar nesupranta, yra atskilę nuo realybės, nuo pačios mūsų tautos ir tapę riteriais be armijos. Dieve duok, kad tokių saloninių „politikų“ atsirastų nedaug, nes jie tik temdo esamą liūdną mūsų padėtį. Jie niekad negali politiškai nusistatyti, jiems visados viskas neaišku ar dar nepakankamai paaiškėjo ir visa jų galvosena baigiasi bergždžiomis ir begalinėmis diskusijomis, gaišinant brangų laiką...

Politikoje, ypač tarptautiniuose santykiuose, nėra nieko amžino. Politika keičiasi, jei keičiasi krašto interesai. Vyriausias mūsų interesas šiandieną yra atgauti valstybinę laisvę. Ką darysime po to ir kaip teks pasielgti vėliau, galėsime apie tai spręsti, kada paaiškės naujos aplinkybės: kada paaiškės, kuo šis karas pasibaigia ir su kokiais naujais faktoriais turėsime skaitytis...“

Kazys Škirpa, 1941 m. sausio 31 d.

„Pačias kovas galima suskirstyti į du etapus: partizaninį ir sukiliminį. Partizaninės kovos Lietuvoje prasidėjo jau birželio 16 dieną, t. y. visa savaite anksčiau nei vokiečių ir rusų karas. Tuos veiksmus sukėlė GPU areštai ir masinis lietuvių išvežimas. Daugelyje Lietuvos vietų, ypač rytų Aukštaitijoje ir Žemaitijoje, žmonės nesileido čekistų suimami, bet pasitraukė iš namų, slėpėsi miškuose ir persekiojami gynėsi kas kaip įmanydamas. Tokiu būdu susidarė ištisi partizanų būriai, desperatiškai griebęsi ginklo. <...> Sukilimas buvo gaivališkas ir nesulaikomas. Sunku įsivaizduoti tas pasekmes, kurios būtų susidariusios, jeigu sovietų kariuomenė būtų įstengusi Lietuvoje priešintis vieną ar kitą savaitę. Tačiau šiandien nė vokiečiai neginčija to fakto, kad pagrindinė sovietų armijos pakrikimo ir skuboto traukimosi priežastis buvo lietuvių tautos sukilimas.“

Antanas Valiukėnas, 1941 m. rugpjūčio 5 d.

„Lietuvių sukilėlių nepaprastą drąsą ir pasiaukojimą patys vokiečių kariai taip apibūdino:

– Narsiai kovojo suomiai, bet tokiam narsumui ir tokiam pasiryžimui bei ištvermei, kokį šiandien mes matome Lietuvoje, niekas negali prilygti. Jie kovojo ne kaip žmonės, bet kaip liūtai. Tai geležiniai žmonės, tai pasakiški vyrai, – girdėjau kalbantis aukštus vokiečių karininkus.“

Pranas Ancevičius, 1941 m. liepa.

Norintys dalyvauti privalo registruotis: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

SVARBU! Nuo rugsėjo 13 d. Nacionalinės bibliotekos renginiuose galima dalyvauti tik turint galimybių pasą. Laikantis saugumo reikalavimų, dalyviai įleidžiami ne anksčiau nei likus 15 min. iki renginio. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, į renginį neįleidžiami. Dalyviams rekomenduojama dėvėti apsaugines (medicinines) veido kaukes arba respiratorius, laikytis saugaus atstumo, naudotis rankų dezinfekcijos priemonėmis. Norintieji dalyvauti renginyje turi registruotis. Atsiprašome už nepatogumus.

Trumpai apie renginį

Data
rugsėjo 28 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Konferencijų salė, V a.
Dalyvavimas
išankstinė registracija: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Trukmė
2 val.
Organizatorė
leidykla „Žara“
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“