Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2021 m. rugsėjo 29 d.

Lietuvos ekslibriso kūrėjai XX–XXI a.: enciklopedinio žinyno rengimas

Projekto finansavimo šaltinis ir vertė

Lietuvos kultūros taryba. Projekto vertė – 32 000 Eur

Projekto trukmė

2021 m. balandžio 28 d. – 2022 m. gruodžio 1 d.

Projekto tikslas

Bendradarbiaujant su kultūros, meno, atminties institucijomis bei specialistais, surinkti, susisteminti, išanalizuoti ir pristatyti XX–XXI a. Lietuvos knygos ženklų kūrėjus ir jų darbus visuomenei.

Projekto uždaviniai

 1. Bendradarbiaujant su Vilniaus grafikos meno centru, surinkti išliekamąją kultūrinę ir meninę vertę turinčius po 1990 metų Lietuvos menininkų sukurtus ekslibrisus. Surinktus darbus susisteminti (parengti metaduomenis, suskaitmeninti) ir papildyti ŠAVB Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo (GBEF) kolekciją. Atnaujintą kolekciją paskelbti LIBIS ir epaveldas.lt. Atrinktais darbais iliustruoti Lietuvos ekslibriso kūrėjų enciklopedinį žinyną (LEKEŽ).
 2. Bendradarbiaujant su atminties ir meno institucijomis, surinkti ir suskaitmeninti 1900–1900 m. ekslibriso kūrėjų darbus. Atrinktais darbais iliustruoti LEKEŽ.
 3. Bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros tyrimų institutu ir Lietuvoje bei už jos ribų gyvenančiais meno ir kultūros tyrėjais, organizuoti ekslibriso meno (knygos ženklo) raidos Lietuvoje istorinius tyrimus ir XX–XXI a. ekslibriso kūrėjų biografijų duomenų rinkimą; parengti LEKEŽ mokslinius straipsnius bei biogramas.
 4. Įgyvendinant projekto sklaidos strategiją, aktualizuoti ekslibriso meno formą, autorius ir kūrybą. Informuoti visuomenę ir suinteresuotas tikslines auditorijas apie rengiamą LEKEŽ, pristatyti projekto rezultatus.

Projekto rezultatai

 1. 740 biogramų.
 2. 1000 skaitmeninių ekslibrisų kopijų.
 3. 4 moksliniai straipsniai.
 4. ŠAVB GBEF papildytas 500 ekslibrisų.
 5. LIBIS ir epaveldas.lt paskelbta 500 metaduomenų.
 6. 10 interviu su ekslibriso kūrėjais.
 7. 10 vaizdo siužetų apie ekslibriso meną.
 8. 15 plakatų su atminties institucijose saugomais ekslibrisais.

Projekto vykdytojas

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka

Projekto partneriai

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Projekto pristatymas

Projekto tikslas – išleisti išsamų enciklopedinį Lietuvių ekslibriso kūrėjų žinyną. Planuojama, kad šis leidinys taps fundamentaliu veikalu, pristatančiu XX–XXI amžiaus ekslibrisų – reikšmingų kultūros, knygos istorijos objektų, vertingų meno kūrinių – autorius. Gausiai iliustruotame enciklopediniame žinyne bus pateikta apie 700 straipsnių. Daugiau apie projektą skaitykite čia ›  

Atsakingas asmuo Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje

Živilė Časaitė, Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus vadovė, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susiję dokumentai
Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje saugomi ekslibrisai

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos ir vizualiųjų menų skyriuje saugomi 697 originalūs ekslibrisai. Didžiąją jų dalį sudaro Valentino Antanavičiaus, Vinco Kisarausko ir Saulės Kisarauskienės rinkinys, kurį 1994 m. Nacionalinei bibliotekai padovanojo S. Kisarauskienė. Jį sudaro 504 grafikos darbai. Rinkinyje yra 155 pačios dailininkės kūriniai, 253 – jos vyro, 96 – V. Antanavičiaus. Skyriuje taip pat saugomi 48 išeivijos dailininko Žibunto Mikšio, 113 menininko Adomo Matuliausko ir 31 grafiko Valentino Janausko ekslibrisas. V. Janausko ir Ž. Mikšio ekslibrisus bibliotekai taip pat padovanojo S. Kisarauskienė. Nemažai ekslibrisų, skirtų menininkų kolegoms ar žmonėms iš artimojo rato. Taip pat esama proginių ekslibrisų, skirtų žymių įvykių sukaktims paminėti. Nacionalinė biblioteka saugo ir daugiau lietuvių dailininkų XX a. antrojoje pusėje sukurtų ekslibrisų. Jie yra patekę į įvairias kolekcijas, dalį jų galima pamatyti Retų knygų ir rankraščių skyriuje.

Daugiau informacijos apie Nacionalinėje bibliotekoje saugomus ekslibrisus galite rasti čia: Marčiulaitytė, Aušra. Nuo herbinių emblemų iki pilietinio pasipriešinimo išraiškos: apie Nacionalinės bibliotekos ekslibrisų rinkinius // Tarp knygų. – 2021. Nr. 10, p. 12–15.