Telefonas Klaustukas Sitemap
2020 m. gruodžio 22 d.

Sukurta bibliotekoje: virtualūs bibliotekų veiklos gidai

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka tęsia pasakojimų ciklą „Sukurta bibliotekoje“. Šįkart pasakojame apie naujas iniciatyvas, kurias paskatino gyvenimas pasaulinės pandemijos ir tebesitęsiančio karantino sąlygomis. Siekdamos išlaikyti sąlytį su kultūra, Lietuvos viešosios bibliotekos ėmė aktyviai kurti naujus pažangius produktus, kurie virtualiojoje erdvėje (mobiliuosiuose įrenginiuose) pristato visą spektrą aktualių paslaugų.

Jau labai greitai Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka paleis naują bibliotekos programėlę, kur vienoje vietoje pateikiama naudinga informacija apie Panevėžio ir Utenos regionų bibliotekų paslaugas. Parsisiuntus programėlę, bus galima greitai ir lengvai rasti ieškomą straipsnį bibliotekų prenumeruojamose duomenų bazėse, skaityti elektronines knygas, mokslo žurnalus, dalyvauti interaktyviose bibliotekos pramogose. Mobiliosios programos kūrėjai žada, kad šios programėlės naudotojai taps tikrais Panevėžio krašto ekspertais. Bus galimybė virtualiai keliauti po Panevėžio ir Utenos kraštus, susipažinti su naujausiais kraštotyros straipsniais, apžiūrėti virtualias parodas ir atrasti daug kitų naudingų nuorodų. Keliaujant edukacijų žemėlapiu, pavyks dalyvauti visų regiono bibliotekų edukacinėse programose ir pirmiems sužinoti apie naujas laisvalaikio galimybes. Programėlė naudinga ir abiejų apskričių mokytojams. Ten bus įkeltos į Kultūros paso programą įtrauktos Panevėžio ir Utenos bibliotekų edukacinės programos.

Kol aukštaičiai baigia kurti savo mobiliąją programą, šiauliečiai jau didžiuojasi ką tik sukurtu nauju pažangiu produktu – virtualiu Edukacinių veiklų gidu. Atsižvelgdama į dabartinius pokyčius visuomenėje, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka ėmėsi naujų sprendimų, kaip patenkinti lankytojų poreikius ir maksimaliai palaikyti su jais ryšį. Biblioteka inicijavo ir įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės dalinai finansuotą projektą „(Ne)atrasta biblioteka: edukacinių veiklų gidas“. Jo tikslas – didinti bibliotekos paslaugų pasiekiamumą ir prieinamumą nuotoliniu būdu, virtualiojoje erdvėje pristatyti aktualias bibliotekos paslaugas ir sudaryti sąlygas su jomis susipažinti interaktyviai.

Nauji virtualūs užsiėmimai

Jau per pirmąjį karantiną, taikydamasi prie esamos situacijos, biblioteka parodė galinti pasiūlyti savo lankytojams naujų kūrybiškų, alternatyvių veiklų: buvo organizuojamos interaktyvios viktorinos, konkursai, žaidimai-iššūkiai, virtualios knygų apžvalgos, savarankiški skaitmeniniai mokymai, pateikiamos naudingos nuorodos ir pan. Pastebėjus išaugusį virtualių paslaugų poreikį, parengtas ir įgyvendinamas projektas, kurio metu plečiamos bibliotekos informacinės paslaugos ir įvairaus amžiaus lankytojams siūlomi nauji, interaktyviomis technologijomis grįsti sprendimai. Siekiant išlaikyti sąlytį su kultūra, kiekvienas, apsilankęs Edukacinių veiklų gide, turės galimybę virtualiai „pasivaikščioti“ po biblioteką, išgirsti, pamatyti, kaip atrodo jos erdvės, susipažinti su teikiamomis paslaugomis ir pasitikrinti savo gebėjimus ir žinias virtualiose veiklose, rungtyniauti tarpusavyje.

Gide – populiariausios veiklos

Biblioteka kasmet kinta, modernėja ir savo lankytojams pasiūlo vis naujų paslaugų. Tad siekiant, kad būtų prieinamos kuo daugiau vartotojų, jos perkeltos ir į virtualiąją erdvę. Internetiniame edukacijų gide galima išbandyti „Saulės“ filiale (K. Korsako g. 10, Šiauliai) esančių Šeimų erdvės, Komiksų centro, Užsienio kalbų mokymosi centro siūlomas inovatyvias, interaktyvias veiklas. Savo naujus sprendimus virtualiai pateikia ir kiti filialai: „Šaltinėlio“ filialas (Trakų g. 20A, Šiauliai) siūlo išbandyti kamišibų teatrą, šešėlių teatrą, apsilankyti naujai įkurtoje Karaokės erdvėje, Rėkyvos filialas (Energetikų g. 7, Šiauliai) pristato orientacinį žaidimą „Rėkyvos lobių paieška“ ir su juo susijusias edukacijas, Vaikų literatūros skyrius (Gvazdikų takas 8, Šiauliai) kartu su „Šaltinėlio“ filialu kviečia į edukacinius užsiėmimus pasitelkiant Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ metu gautas inovatyvias priemones – kūrybinius rinkinius, kuriuos sudaro programavimo, inžinerinis ir kūrybinis paketai. Iki karantino paskelbimo visos šios paslaugos lankytojų buvo labai mėgstamos, todėl siekiama suteikti galimybę su jomis susipažinti ir virtualiai, pasiūlyti alternatyvius edukacinius užsiėmimus pandemijos laikotarpiu ar neturint galimybių atvykti į biblioteką pasibaigus karantinui.

Bendradarbiavimas su mokyklomis

Švietimo įstaigos vienos pirmųjų susidūrė su virtualaus ugdymo(si) iššūkiais ir turėjo pereiti į virtualias veiklas. Biblioteka, galvodama apie mokyklų bendruomenes, suteikia galimybę mokiniams dalyvauti bibliotekos organizuojamose edukacijose ir nuotoliniu būdu. Virtualiame Edukacinių veiklų gide jie gali dalyvauti tiek individualiose, tiek grupinėse viktorinose, dėlionėse, spėlionėse ir kituose užsiėmimuose. Jų turinys kaskart bus keičiamas, pildomas, netgi adaptuojamas mokiniams pagal tam tikras aktualias pamokas. Bibliotekos interaktyvus gidas yra pritaikytas naudotis išmaniaisiais telefonais, planšetėmis bei įprastais kompiuteriais, todėl juo gali naudotis kiekvienas, turintis išmanųjį įrenginį.

Prieiga prie elektroninių knygų

Biblioteka nepamiršta ir bene svarbiausios savo misijos – knygų, skaitymo sklaidos. Tad, bendradarbiaudama su „Vyturio“ leidykla, sudaro sąlygas visuomenei naudotis elektroniniais knygų ištekliais. Skaitytojai, neturintys galimybės pasiimti popierinės knygos iš bibliotekos, gali pasinaudoti virtualiame gide „Vyturio“ leidyklos siūlomais internetiniais leidinių ištekliais ir skaityti juos el. formatu. Taip biblioteka kviečia ne tik susipažinti ir išbandyti jos siūlomas edukacines veiklas nuotoliniu būdu, bet kartu skatina nepamiršti ir skaitymo džiaugsmo.

Belaukiant gražiausių metų švenčių, Šiaulių miesto savivaldybės biblioteka kviečia jau dabar apsilankyti virtualiame Edukacinių veiklų gide bibliotekos svetainėje www.smsvb.lt.

Naudota Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

Kiti ciklo „Sukurta bibliotekoje“ pasakojimai čia.