Telefonas Klaustukas Sitemap
2020 m. liepos 1 d.

Liepos 1 d. – rugsėjo 13 d.: paroda „Mėlynų gelmių gėlės“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į jungtinę tapytojos Danguolės Raudonikienės (g. 1937 m.) ir kompozitorės Dalios Raudonikytės With (1970–2018) tapybos parodą „Mėlynų gelmių gėlės“.

D. Raudonikienė užaugo tremtyje Rytų Sibire, kur baigė Irkutsko užsienio kalbų institutą. Grįžusi į Lietuvą, sėkmingai dirbo vertėja ir anglų kalbos mokytoja. Tapyti pradėjo dailės studijoje „Paletė“ (vadovas Rimas Zigmas Bičiūnas), kurioje nuo pat jos įkūrimo (1971 m.) buvo puoselėjama naiviojo meno tradicija. D. Raudonikienės kūryba priklauso antrajai Lietuvos naiviojo meno atstovų kartai, kurios kūrybos raiška yra paveikta šiuolaikinės vizualiosios kultūros, urbanistikos. Kaip ir kitų šios kartos Lietuvos naiviojo meno tapytojų, D. Raudonikienės kūryboje vyrauja gamtos peizažai ir juose perteikiama metų laikų kaita, panoraminiai Vilniaus vaizdai, miesto ir kaimo šventės, akimirkos iš šeimos gyvenimo, gėlių natiurmortai. Kita vertus, šios menininkės paveikslų siužetai išsiskiria švelnia melancholija ir subtiliu humoru, o tapybos stilius, kuriame vyrauja ryškus, bet darnus koloritas bei apibendrintos formos, – erdviškumu ir santūrumu. Nuosaiki D. Raudonikienės tapybos visuma kviečia žiūrovą įsižiūrėti, atrasti spalvos ir formos niuansus, kurie dažnai kuriami atvira ir sodria mėlyna spalva ir jos pustoniais. Tokios kūrybos pavyzdys – jau kelis dešimtmečius D. Raudonikienės tapoma mėlynų gėlių puokščių serija, kurioje, pasitelkiant tą patį teminį motyvą ir spalvinę gamą, perteikiamos skirtingos nuotaikos ir emocinės būsenos.

Parodoje D. Raudonikienės kūryba eksponuojama šalia jos dukters, orkestrinės ir elektroninės muzikos kompozitorės Dalios Raudonikytės With tapybos. Ekspresyvi, laisvų formų D. Raudonikytės-With tapyba gali būti suvokiama kaip jos kurtų eksperimentinių, minimalistinių, kontrastingų muzikinių erdvių tąsa. Nors D. Raudonikytės With muzikai būdingos literatūrinės, filosofinės nuorodos, tarpdiscipliniškumas, parodoje regima ekspresyvi tapyba ir jos siužetai – atviras ir intymus pokalbis su naiviojo stiliaus D. Raudonikienės kūriniais.

Akademinių išraiškos normų ir dažniausiai savamokslių kūrėjų praktikuojamas naivusis menas šiandien suvokiamas kaip savarankiška meninė išraiškos forma. Naiviojo meno atstovų kūryba neretai tampa tarptautinių meno bienalių dalimi (pavyzdžiui, Massimiliano Gioni 2013 m. organizuota Venecijos bienalė „Il Palazzo Enciclopedico“), yra įtraukiama į pasaulinių meno centrų (pavyzdžiui, į Teito muziejaus Jungtinėje Karalystėje) programas, jo kolekcijos saugomos specialiai sukurtose institucijose. Kai kurie šio žanro atstovai, pavyzdžiui, prancūzas Henri Rousseau (1844–1910) ar kartvelų tapytojas Nikas Pirosmani (1862–1918), yra plačiai pripažinti tarptautiniu mastu.

D. Raudonikienės ir D. Raudonikytės With paroda „Mėlynų gelmių gėlės“ yra antroji naiviojo meno paroda atsinaujinusioje Nacionalinėje bibliotekoje, kviečianti į šį žanrą pažvelgti atsisakant išankstinių nuostatų, jį suvokiant kaip integralią Lietuvos meno istorijos dalį.

Menininkių biografijos:

D. Raudonikienė – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė nuo 1990 m. 1987 m. Sąjunginėje liaudies meno parodoje Maskvoje už kūrinį „Žirgų lenktynės“ buvo apdovanota bronzos medaliu. 2005 m. jai buvo įteikta Adomo Varno premija. Menininkė yra surengusi apie 20 personalinių parodų, jos kūrinių yra įsigijusios Lietuvos ir užsienio meno institucijos: Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Rokiškio krašto muziejus, Suomijos nacionalinis tautodailės muziejus Helsinkyje, Lietuvos ambasada JAV, Lietuvos tautodailininkų sąjungos fondas, privatūs kolekcininkai įvairiose pasaulio šalyse.

D. Raudonikytė With – Lietuvos ir Norvegijos kompozitorių sąjungų narė. 1990–1995 m. studijavo kompoziciją Lietuvos muzikos akademijoje prof. Broniaus Kutavičiaus klasėje, 1996 m. tęsė magistrantūros studijas pas prof. Osvaldą Balakauską. 1998–1999 m. studijavo kompoziciją ir elektroninę muziką Norvegijos muzikos akademijoje prof. Lasse Thoreseno klasėje. Jos kūryba – orkestrinės, elektroninės, vokalinės, kamerinės muzikos kompozicijos, kūriniai skirti vargonams, chorui. D. Raudonikytės With kompozicijos skambėjo tarptautiniuose šiuolaikinės muzikos festivaliuose „Jauna muzika“ (1992, 1996, 1998), „Druskininkai“ (1994, 1995), „Atžalynas“ (1996), „Festspillene i Bergen“ (2001), „Oslo International“, „Gaida“ (1997), taip pat bažnytinės muzikos festivalyje Norvegijoje, festivaliuose „Floralia muzyczne“ Lenkijoje, Niujorko kino festivalyje, Niujorko elektroninio meno festivalyje JAV ir kituose. Jos muzikai būdingas monoteminis kūrybos metodas, kuomet trumpi kelių natų motyvai vystomi pagal numatytą kūrinio dramaturgiją. 2017 m. kartu su Niujorko įrašų leidykla „New Focus Recordings“ D. Raudonikytė With išleido pirmąją ir vienintelę savo muzikos kompaktinę plokštelę „Solitarius“ (iš lot. – vienišas (-a).

Paroda veiks iki šių metų rugsėjo 13 d. Nacionalinės bibliotekos darbo laiku, atrijuje, V a. Įėjimas laisvas.

SVARBU! Laikantis saugumo reikalavimų žiūrovų skaičius ribojamas. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, į renginį neįleidžiami. Dalyviams rekomenduojama dėvėti apsaugines veido priemones. Atsiprašome už nepatogumus.

Trumpai apie parodą

Data liepos 1 d. – rugsėjo 13 d.
Vieta atrijus, V a.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“