Skaitymo iššūkis įsibėgėja

Iniciatyvos „Vasara su knyga“ projektas „Skaitymo iššūkis“, kurį kasmet rengia Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bei Lietuvos aklųjų biblioteka, dar nė neįpusėjo, o jo organizatoriai jau džiaugiasi pirmaisiais rezultatais – laisvalaikį leisti su knyga renkasi vis daugiau žmonių.

Skaitymo varžytuvės

Jau penktus metus gyvuojantis „Skaitymo iššūkis“ yra smagios varžytuvės įvairaus amžiaus žmonėms. Taisyklės paprastos: reikia perskaityti penkias knygas pagal užduotis. Šiemet užduotys yra tokios: perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių, knygą, kurios pavadinime yra skaičius, knygą apie gamtą, knygą apie draugystę ir eiliuotą knygą.

Šiandien, praėjus kiek daugiau kaip mėnesiui nuo „Skaitymo iššūkio“ pradžios, prie jo prisijungė jau daugiau kaip 11 000 žmonių. Šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė džiaugiasi sėkminga pradžia: „Pernai per visą vasarą prie „Skaitymo iššūkio“ akcijos prisijungė daugiau kaip 16 000 žmonių, o jį įveikė 10 000 mažų ir didelių skaitytojų. Šiais metais vėl mušame rekordus. Komanda net tikrino sistemą pirmomis savaitėmis, ar ji neužstrigusi, ar tikrai dalyvauja jau tūkstančiai. Labiausiai džiugina tai, kad dalyvius vis dar galime nustebinti užduočių formuluotėmis – šiais metais naujos pažintys vyksta su autoriais iš Šiaurės šalių ir seniai neskaitytomis eiliuotomis knygomis.“

 „Skaitymo iššūkis“ keliauja po pasaulį

Jau ne pirmus metus akcijoje dalyvauja Tenerifėje gyvenantys lietuviai. Šešių aktyvių ambasadorių dėka čia veikia „Knygų namai“ – savanorių pastangomis besikuriantis lietuviškos bibliotekos Ispanijos saloje projektas. „Knygų namuose“ rengiami susitikimai su rašytojais, knygų pristatymai, įvairios kūrybinės dirbtuvės. 2018 metais pradėję veiklą, „Knygų namai“ šiuo metu turi daugiau kaip 2000 dovanotų knygų, kurios džiugina toli nuo namų gyvenančius lietuvius.

„Knygų namų“ sumanytoja Goda Koriznaitė džiaugiasi, kad akcijoje dalyvauja antrus metus: „Tenerifės lietuviški „Knygų namai“ buvo pirmoji iš užsienio bibliotekų, prisijungusi prie šios akcijos. Žemėlapyje visa Lietuva žaliavo nuo pažymėtų dalyvaujančių bibliotekų ir tik kitame pasaulio pakraštyje mirktelėjo vienišas žalias taškiukas, skelbiantis, kad ir tolimoje Atlanto vandenyne esančioje saloje yra biblioteka, kurioje taip pat skaitomos lietuviškos knygos. Mes veikiame kaip tikra biblioteka: turime skaitytojų sąrašą, registruojame išduodamas ir grąžinamas knygas. Dažniausiai knygų kelionės tarp skaitytojų prasideda renginių metu, tačiau itin didelis susidomėjimas knygomis buvo per karantiną. Registruotų ir aktyviai skaitančių narių šiuo metu turime daugiau kaip 30, populiariausios yra saviugdos knygos, detektyvai. Džiugu, kad populiarėja ir fantastikos knygos.“

Skaito ir vaikai, ir senjorai

Prie „Skaitymo iššūkio“ šiemet vėl panoro prisijungti Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija. Kaip sakė psichologė Jolanta Čekauskaitė, pernai užsiregistravo ir knygas skaitė 22 nuteistieji. Šiemet, vos prasidėjus „Skaitymo iššūkiui“, Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija vėl kreipėsi su prašymu užregistruoti juos dalyvauti.

Skaitymą skatinantis projektas amžiaus apribojimų neturi – jame dalyvauti gali visi skaitytojai: ir vaikai, ir garbaus amžiaus senjorai. Organizatoriai džiaugiasi skaitytojais, kurie akcijoje ištikimai dalyvauja kiekvienais metais. Viena jų – vilnietė Kristina Lazickaitė, kuri pirmus metus dalyvavo viena, o po to prikalbino sūnų: „Pirmą kartą dalyvauti nusprendžiau vasaros viduryje, iššūkiui jau įpusėjus, kai radau informacijos apsilankiusi bibliotekoje. Man patiko! Kitą vasarą jau nekantriai laukiau iššūkio pradžios. Vos jį paskelbus, ėmiau kalbinti koleges prie jo prisijungti. Dar po metų įtraukiau savo sūnų, dabar jis dalyvauja jau trečią kartą. Reikia pripažinti, kad „Skaitymo iššūkio“ jis labai laukė! Šiemet pirmiausia pradėjau skaityti eiliuotą knygą. Nesu poezijos mėgėja, bet namuose radau H. Radausko knygą „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“ ir kai kurie eilėraščiai man labai patiko.“

Dovanos kiekvienam

Pirmomis rudens dienomis bus renkami laimėtojai, kuriems atiteks vertingi prizai: sėdmaišis, planšetė, momentinis fotoaparatas ir leidyklos „Baltos lankos“ knygos. Tačiau bus pagerbti visi iki vieno „Skaitymo iššūkio“ dalyviai – jiems atiteks žavūs knygų skirtukai su vaistažolių sėklomis. Perskaičius norimas knygas, tereikės skirtuką pasodinti į žemę ir laukti vaistažolių derliaus. „Ant savo darbo stalo auginu pasodintą skirtuką ir vis galvoju, kad kiekvieno dalyvio namuose toks rudenį augs. Ir šypsausi, nes jaučiu bendrystę su visais dalyviais“, – sako projekto vadovė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje dirbanti G. Kėvelaitienė.

Prisijungti prie „Skaitymo iššūkio“ galima visą vasarą, svarbu, kad penkios užduotis atitinkančios knygos būtų perskaitytos iki rugpjūčio 31 dienos. Organizatoriai primena, kad „Skaitymo iššūkio“ dalyviai gali skaityti namie turimas knygas, skolintis iš draugų ar bibliotekoje, skaityti elektronines knygas ar klausyti garsinių knygų. Taip pat tinka knygos užsienio kalbomis. Registraciją, svarbiausią informaciją ir bibliotekininkų paruoštas knygų rekomendacijas rasite www.vasarasuknyga.lt.

„Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. „Skaitymo iššūkis“ yra viena iš iniciatyvos „Vasara su knyga“ dalių. Daugiau informacijos apie „Skaitymo iššūkį“, taisykles, registracijos formą ir karščiausias naujienas rasite: www.vasarasuknyga.lt ir „Facebook“ paskyroje.

Susiję straipsniai:

Spalis
P A T K Pn Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Kinas

YouTubeFacebookLinkedInInstagramFlickr