Telefonas Klaustukas Sitemap

Parodų archyvas

Paroda „Joyce ir miestai“

2017 m. birželio 9 d. – birželio 30 d.

Vieno žymiausių airių rašytojo ir poeto Jameso Joyce’o (1882–1941) gyvenimui ir kūrybai skirta paroda „Joyce ir miestai“.

J. Joyce’as – rašytojas, be kurio neįsivaizduojama pasaulio literatūra. Savo knygomis jis užsitikrino vietą literatūros kūrėjų viršūnėje. Šio meno kritikai įrašė jo pavardę į žymiausių pasaulio rašytojų per visą žmonijos istoriją ketvertą – šalia Homero, Dante’es ir Williamo Shakespeare’o. Reikšmingiausias jo romanas „Ulisas“ (1922) – vienas garsiausių XX a. bet kokios meno formos šedevrų. 2001 metais Pasaulinė bibliotekininkų taryba (angl. World Librarian Board) paskelbė geriausių XX a. knygų šimtuką, kuriame įrašytos net trys (!) J. Joyce’o knygos.

Muzika ir dainos užima reikšmingą vietą rašytojo kūryboje. Skaičiuojama, kad jo kūriniuose muzika minima 3 500 kartų. Minimos operų arijos, katalikų liturginės giesmės, miuzikholo dainos ir džiazas, esama šimtai nuorodų į airiškas dainas, tačiau tai vis dar mažai tyrinėta tema.

J. Joyce’o kūrybos gerbėjų netrūksta ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Juolab kad pats autorius paliko daug neatsakytų klausimų. „Aš užminiau tiek daug mįslių bei galvosūkių, kad profesoriai per šimtmečių šimtmečius ginčysis dėl to, ką turėjau omeny, ir tai – vienintelis būdas pasiekti nemirtingumą.“ (James Joyce).

Organizatoriai: Airijos ambasada Lietuvoje, Nacionalinė biblioteka