Telefonas Klaustukas Sitemap

Parodų archyvas

Paroda „Auksinio skriestuvo istorija: plantenai per šimtmečius“

2020 m. birželio 11 d. – liepos 19 d.

Minėdama garsiosios Plantenų spaustuvės (Officina Plantiniana) įkūrėjo Christophe’o Plantino (1520–1589) 500-ąsias gimimo metines, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristatė retų spaudinių parodą „Auksinio skriestuvo istorija: plantenai per šimtmečius“.

Spaustuvės įkūrėjo Plantino pavardė tapo bendriniu žodžiu ir yra žinoma visiems senosios knygos mylėtojams, o šioje spaustuvėje išleistos knygos buvo itin kruopščiai parengtos, aukštos kokybės ir meniškos. Kitaip būti ir negalėjo, nes spaustuvės devizas iškilmingai skelbia: Labore et constantia – darbu ir atkaklumu! Šis devizas įkomponuotas į visus Plantenų spaustuvės signetus, kuriuose vaizduojama ranka, laikanti skriestuvą. Ch. Plantino moto ir skriestuvo simbolis tarpusavyje glaudžiai susiję: judanti skriestuvo dalis simbolizuoja darbą (Labore), o stabilioji dalis – ištvermę ir pastovumą (Constantia).

Parodoje buvo eksponuojami Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyrius saugomi XVI–XVIII a. įvairios tematikos plantenų rinkinio veikalai, pristatantys Plantenų spaustuvės veiklą: mišiolai, knygos apie katalikų bažnyčios šventuosius, Biblijos, tarp kurių Ch. Plantino šedevras – Karališkoji Biblija, emblematinės meditacijos knygos, botanikos, astronomijos ir medicinos veikalai, taip pat vieno garsiausių visų laikų flamandų humanisto Justo Lipsijaus (1547–1606) istoriniai darbai ir komentarai, skirti antikai.

Parodos lankytojai galėjo susipažinti su Plantenų spaustuve glaudžius ryšius turėjusių menininkų darbais: bus galima pamatyti vieną iš pirmųjų Silvestro Pietra Santa‘os (1590–1647) veikalų apie herojinius simbolius su žymaus Europos baroko tapytojo Peterio Pauliaus Rubenso (1557–1640) kurtu antraštiniu puslapiu.

Plantenų spaustuvė itin svarbi Europos kultūros istorijoje – kviečiame tai pažinti kartu.

Parodos kuratorės: Nacionalinės bibliotekos DPTD Retų knygų ir rankraščių skyriaus (RKRS) tyrėjos dr. Milda Kvizikevičiūtė ir Eva Praškevič.

Daugiau informacijos ›