Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Iliustracija

„Metų knygos rinkimai“: kviečiame į susitikimą su poezijos kategorijoje nominuotais autoriais

2022 m. balandžio 12 d. 17.00 val. – 18.30 val.

Balandžio 12 d., antradienį, 17 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje (III a.) vyks susitikimas su akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ poezijos kategorijoje nominuotų knygų autoriais: Mantu Balakausku, Lina Buividavičiūte, Antanu A. Jonynu, Alvydu Valenta ir Dovile Zelčiūte. Renginį ves literatūros kritikė, žurnalo „Literatūra ir menas“ kritikos skilties redaktorė dr. Virginija Cibarauskė. 

Šiemet geriausią 2021 metų poezijos knygą skaitytojai renka iš šio penketuko:

  • Apmaudas: eilėraščiai / Mantas Balakauskas. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020. – 61 p. – ISBN 978-609-480-178-5

Literatūros kritikė dr. V. Cibarauskė pabrėžia, kad antroji M. Balakausko poezijos knyga lietuvių literatūros kontekste išsiskiria atviru, kampuotu, nesentimentaliai jausmingu kalbėjimu, eilėraščiai artimi išpažintinei poezijai. Poeto eilėraščių lyrinis subjektas yra iliuzijų mirtį išgyvenantis jaunas vyras. Pasak kritikės, M. Balakauskas parodo, kad po apmaudo luobu gali slypėti jautrumas, refleksyvus požiūris į pasaulį – nesvetingą, tačiau vienintelę mūsų tikrovę.

  • Tamsieji amžiai: eilėraščiai / Lina Buividavičiūtė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021. – 80 p. – ISBN 978-609-480-274-4

Literatūrologė dr. Dovilė Kuzminskaitė teigia, kad eilėraščių rinkinyje „Tamsieji amžiai“ Lina Buividavičiūtė toliau plėtoja „Helsinkio sindrome“ užčiuoptas temas: motinystę, psichikos sutrikimus, moters individualybės paieškas. Bet, skirtingai nei „Helsinkio sindromas“, naujoji poezijos knyga sudaro stilistiškai vientiso rinkinio įspūdį. Jame literatūrologė mato švaresnį poetinį kalbėjimą, tikslesnius įvaizdžius. Į rinktinę sugulę eilėraščiai vieni kitus papildo, kurdami nenuobodžią dermę.

  • Naujieji sonetai, 2018–2020 / Antanas A. Jonynas. – Vilnius: Tyto alba, 2020. – 49 p. – ISBN 978-609-466-500-4

„Antano A. Jonyno „Naujieji sonetai“ ištesi tai, ką žada pavadinimas“, – sako dailės kritikė ir parodų kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė. Poetas grįžta prie soneto, nuo kurio jis ir nebuvo pernelyg nutolęs. Pasak kritikės, patogiai jausdamasis šioje poetinėje formoje, A. A. Jonynas tiksliai, taupiai, santūriai, o drauge žaismingai ir ironiškai kalba apie kultūrą ir gamtą, apie pasaulį ir būtį, apie poeziją, kuri tai būčiai suteikia prasmę. Visa tai jis daro su klasikine jonyniška elegancija.

  • Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms: eilėraščiai / Alvydas Valenta. – Vilnius: Asociacija „Slinktys“, 2020. – 87 p. – ISBN 978-609-8286-01-4

Septintą Alvydo Valentos eilėraščių knygą recenzavęs literatūros žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus pabrėžia, kad naujausios poeto knygos struktūra paremta paprasta, bet įtaigia idėja – parašyti po eilėraštį-komentarą kiekvienai iš 48 antikinio epo, priskiriamo graikų dainiui Homerui, giesmių, iš jų parenkant epigrafui po eilutę kiekvienam savo eilėraščiui. Pasak A. Šimkaus, meistriškai pasitelkdamas graikų mitologijos simbolius, autorius vaizdingai kalba apie pamatinę karo, meilės, draugystės, lemties tematiką, neprarasdamas sąsajų su Homero kūriniais, taip juos tarsi iliustruodamas, papildydamas savo asmenine poetine patirtimi.

  • Šokiai Vilniaus gatvėje: poezija / Dovilė Zelčiūtė. – Kaunas: Kauko laiptai, 2020. – 99 p. – ISBN 978-609-8092-90-5

Literatūrologo doc. dr. Regimanto Tamošaičio dėmesį nauja poetės eilėraščių knyga patraukia jaukiu, lengvai atpažįstamu Kauno gyvenimu ir jame įrašyta individualia gyvenimo istorija, kurios reikšmė išauga iš unikalių asmens santykių su artimaisiais, susijusiais su lyriniu subjektu kraujo ir dvasios ryšiais. Pasak literatūrologo, tokia emociškai autentiška lyrinio „aš“ savastis leidžia jam prabilti į skaitytoją atvirai, be jokių literatūrinių kaukių, tačiau išlaikant savitą ironišką santykį su aplinka ir pačia savimi.

SVARBU! Renginys organizuojamas vadovaujantis tuo metu galiojančiomis pandemijos valdymo priemonėmis.

Trumpai apie renginį

Data
balandžio 12 d.
Laikas
17 val.
Vieta
Renginių erdvė, III a.
Trukmė
1,5 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“
Organizatoriai
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Partneriai ir rėmėjai
LRT, Kultūros ministerija