Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2018 m. rugsėjo 5 d.

Rugsėjo 3–20 d.: paroda „Žaibo prisiminimas“

Pirmąją rudens savaitę Lietuvoje vyks Europos žydų kultūros dienos. Šia proga Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centras kviečia apsilankyti parodoje „Žaibo prisiminimas“, kuri skirta poetui Avromui Suckeveriui. Pirmų publikuotų Vilniaus geto memuarų autorius ir antinacistinio pasipriešinimo dalyvis prisidėjo prie žydiško Vilniaus klestėjimo ir liudijo jo žūtį įamžindamas tai mūsų atmintyje.

A. Suckeveris Vilniuje nugyveno du trumpus ir audringus gyvenimus. Pirmas prasidėjo 1921-ais, kai Sibire netekęs tėvo, būdamas vienuolikos metų, Vilniuje apsigyveno kartu su mama. Tuo metu poetas mokėsi chederyje ir gimnazijoje, klausėsi kursų Vilniaus universitete, pradėjo rašyti ir skelbti poeziją. Šio gyvenimo svarbiausia dalis buvo draugystė su kitais žydų poetais ir dailininkais. Antrojo vilnietiško gyvenimo pradžią A. Suckeveriui ir jo šeimai – mamai ir žmonai – žymėjo 1941 m. įvykdyta nacių okupacija ir geto įsteigimas. Poetas, susidurdamas su tokiais nepakeliamais išbandymais kaip motinos ir naujagimio sūnaus praradimas, stebėdamas, kaip Vilniaus žydai nušluojami nuo žemės paviršiaus, toliau rašė poeziją, tik jau visiškai kitokią, tarsi pakeitusią veidą, kovojančią su nebūtimi.

Nacionalinėje bibliotekoje saugomi A. Suckeverio geto laikotarpio rankraščiai, knygos ir kiti poeto bei jo draugų kūriniai bus eksponuojami „Žaibo prisiminimo“ parodoje. Parodos atidarymas – rugsėjo 6 d. 18 val. Meno erdvėje, V aukšte. Atidarymo renginyje dalyvaus A. Suckeverio anūkė, aktorė ir režisierė Hadas Kalderon, poetas ir vertėjas dr. Mindaugas Kvietkauskas, smuikininkė Veronika Žukaitė.

Trumpai apie parodą

Data
rugsėjo 3–20 d.
Laikas
atidarymas rugsėjo 6 d. 18 val.
Vieta
Meno erdvė, V a.
Trukmė
2 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“ ›
Organizatoriai
Nacionalinės bibliotekos Judaikos tyrimų centras
Rėmėjai
Izraelio ambasada Lietuvoje, Lietuvos kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Lietuvos istorijos institutas