Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Iliustracijoje – tapytojos Artemizijos Džentileski autoportretas 2025 m. liepos 8 d.

„Jokia moteris negali tapyti“ – ekspozicija Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje

2020 m. vienas lankomiausių pasaulio muziejų – Londono nacionalinė galerija meno mylėtojus pakvietė į italų tapytojos Artemisios Gentileschi (1593–1653) kūrybos parodą. Įvykis išskirtinis, nes pirmąkart per 200 metų muziejaus gyvavimo istoriją čia surengta personalinė moters dailininkės kūrybos paroda. Iš 460 tūkst. Luvro kolekcijoje saugomų meno vertybių tik 663 sukūrė moterys. Vienas žymiausių XIX a. meno kritikų Johnas Ruskinas teigė, kad jokia moteris negali tapyti. Jam tikrai būtų pritaręs XX a. meno istorijos klasikas Ernstas Gombrichas: 1950 m. pasirodžiusioje jo „Meno istorijoje“, su kuria išaugo ištisos vaizduojamojo meno studentų kartos, nerasite nė vienos menininkės. Teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad 16-ajame šios kultinės knygos leidime viena dailininkė vis dėlto atsirado.

Šie faktai puikiai iliustruoja per šimtmečius susiklosčiusią meno istorijos be kūrėjų moterų tradiciją. Ne vieną amžių tik vyrai sprendė, kas yra meno kūrinys ir kas yra didieji meistrai. Moterims buvo ribojamos galimybės mokytis meno mokyklose, jų darbai nebuvo renkami ir eksponuojami muziejuose.

Ar tai reiškia, kad moterų kūryba nesvarbi, o jų vieta meno istorijoje – būti mūzomis, modeliais, vyriško talento aptarnautojomis? Ar vis dar aktualus Niujorko menininkių grupės „Guerrilla Girls“ 1989 m. užduotas klausimas: „Ar tik nuogos moterys gali patekti į Metropolitano muziejų?“ Šiuolaikinio meno neįsivaizduojame be Fridos Kahlo arba Marinos Abramovič, o ką žinome apie Renesanso arba Baroko kūrėjas? Bandant atsakyti į šiuos klausimus parašytos dešimtys knygų.

Su kai kuriomis jų kviečiame susipažinti Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje. Nuo liepos 8 d. ekspozicijoje „Jokia moteris negali tapyti“ pristatomi žodynai, monografijos, meno istorijos lietuvių ir anglų kalbomis suteiks jums puikią progą naujai pažvelgti į moterų kūrybą ir įvertinti jų indėlį į meną.

Vasaros keliai tikrai neatves į biblioteką? Tada siūlome virtualiai pavartyti antologiją Life stories of women artists, 1550–1800, kurioje rasite net 46 menininkių biografijas.

Laukiame jūsų Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje (V a., 508 kab.): darbo dienomis 10–21 val., šeštadieniais ir sekmadieniais 10–18 val.