Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2021 m. rugpjūčio 5 d.

Nacionalinėje bibliotekoje – pirmoji Baltijos šalyse Arnoldo Odermatto fotografijų paroda

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į žymaus šveicarų fotografo Arnoldo Odermatto (1925–2021) parodą. Apsilankę joje turėsite galimybę susipažinti su kelių policininko užfiksuotais kasdienio darbo kadrais, kurie buvo įvertinti dėl meninės kokybės ir pateko į fotografijos istoriją.

1948–1990 m. A. Odermattas dirbo Nidvaldeno (Šveicarija) policijoje kelių policininku, o jo fotografavimo veikla buvo tiesiogiai susijusi su darbu policijos nuovadoje. Meno istorijoje A. Odermattas geriausiai žinomas dėl nespalvotų nuotraukų serijos Karambolage, kurioje užfiksuotos motorinių transporto priemonių avarijos. Fotografijose nėra aukų, o sudaužytos transporto priemonės veikiau primena ekspresyvias modernistines skulptūras nei nelaimingo atsitikimo padarinius. Per keturiasdešimt serijos vystymo metų nuotraukose įamžinamos transporto priemonės kito, tad Karambolage yra ir technologijų istorijos dokumentas. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje kruopščiai sukauptą A. Odermatto fotografijų archyvą atrado jo sūnus režisierius Ursas Odermattas. Suskirstęs nuotraukas serijomis, 1993 m. U. Odermattas išleido pirmą tėvo fotografijų knygą ir užsiėmė tolesne jo darbų sklaida.

Nors savamokslio A. Odermatto fotografijos – kasdienio, su policininko profesija susijusio kūrybiškumo pavyzdys, į fotografijos istoriją jos pateko ne dėl autoriaus biografijos, bet dėl meninės kokybės. Tarptautiniu mastu A. Odermatto kūryba buvo pripažinta, kai 2001 m. 49-osios Venecijos meno bienalės kuratorius Haraldas Szeemanas į bienalės parodą įtraukė paties sudarytą A. Odermatto fotografijų rinkinį.

A. Odermatto kūryba išlieka aktuali ir dėl joje užfiksuoto žmogaus santykio su technologijomis, pažangos idėjų ir jas pranokstančių lūkesčių. Nacionalinėje bibliotekoje, institucijoje, kurioje kaupiamos žinios ir įvairiausių praktikų liudijimai, A. Odermatto paroda primena apie nesuvaržyto žvilgsnio ir kūrybiškumo galimybę dirbant net ir aiškiai apribotas funkcijas turinčiose profesinėse srityse.

Parodos kuratorė Gerda Paliušytė.
Dizainerė Vaida Gasiūnaitė.
Architektas Gediminas G. Akstinas.
Redaktorė ir vertėja Alexandra Bondarev.
Parodos partneris „Galerie Springer Berlin“.
Parodą remia Lietuvos Respublikos kultūros taryba.

Kviečiame į parodos atidarymą rugpjūčio 5 d. 18.30 val. Nacionalinės bibliotekos Parodų salėje (III a.). Būtina išankstinė registracija el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Paroda veiks iki rugsėjo 26 d.

Skaitykite daugiau Nacionalinės bibliotekos interneto svetainėje.