Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Parodos iliustracija

Klajojančio entuziasto stabtelėjimas Lietuvoje (Mstislavo Dobužinskio 150-osioms gimimo metinėms)

2025 m. gegužės 12 d. – liepos 5 d.

Senos lietuvių bajorų giminės palikuonis Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) yra vienas intelektualiausių XX a. pirmosios pusės menininkų. Stebėtinai universalus, jis reiškėsi įvairiose kūrybos srityse: tapytojas, grafikas, graviūros meistras, scenografas, knygų iliustratorius, dekoratorius, pedagogas, paskaitų, straipsnių, eilėraščių ir atsiminimų autorius, pelnęs pripažinimą ir Rusijos imperijoje, ir vėliau, emigravęs į Vakarus. Save ironiškai pavadinęs „klajojančiu entuziastu“, daug keliavo po įvairias šalis, rengė asmenines parodas, kūrė dekoracijas ir kostiumus spektakliams, įgyvendino kitus savo kūrybinius projektus.

Stabtelėjimas Lietuvoje (1924 m. gavo Lietuvos pilietybę) truko daugiau kaip 10 metų. Itin reikšmingas M. Dobužinskio dalyvavimas kuriant valstybės vėliavą ir herbą, taip pat kitus taikomosios heraldikos pavyzdžius – ordinus, pašto ženklus, vitražų eskizus, leidinių viršelių iliustracijas ir kt. Išskirtiniai dailininko Vilniaus ir Kauno peizažų ciklai, juos papildo kitų Lietuvos miestų ir miestelių vaizdai, atsiradę M. Dobužinskiui „klajojant“ po kraštą. Čia jis surengė 14 asmeninių parodų. Vis dėlto Lietuvoje M. Dobužinskis geriausiai žinomas kaip scenografas, kostiumų dailininkas – nuo 1931 m. būdamas Valstybės teatro vyriausiuoju dailininku apipavidalino 38 teatro pastatymus.

1939 m. M. Dobužinskis išvyko į Londoną rengti savo darbų parodos. Prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas privertė menininką vėl klajoti: trumpai apsistojęs Paryžiuje, išvyko į JAV, paskutinius gyvenimo metus praleido Europoje. Į Lietuvą daugiau nebeužklydo. Mirė Niujorke 1957 m., palaidotas Paryžiuje.

Parodoje eksponuojami dokumentai iš Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje saugomo M. Dobužinskio archyvo. Tai menininko įvairiapusės kūrybos lietuviška tematika retrospektyva – heraldinis ir veksilologinis palikimas, piešiniai ir eskizai bei jų albumai, grafika, Lietuvos valstybės teatro pastatymų medžiaga ir kita.

Parodą apžiūrėti lankytojai galės gegužės 12–liepos 5 d. Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skaitykloje (V a.)

Parodą parengė Rima Dirsytė

Dailininkas Jokūbas Zovė

Trumpai apie renginį

Data
gegužės 12–liepos 5 d.
Laikas
Retų knygų ir rankraščių skaityklos darbo laikas:
pirmadieniais–penktadieniais 10–19 val.
šeštadieniais 10–18 val.
sekmadieniais – nedirba
Vieta
Retų knygų ir rankraščių skaitykla, V a.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“
Organizatoriai
Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyrius